Fotí fotograf mobilem? Praktické využití ZPS pro Android

Většina fotografů opovrhuje fotoaparáty v mobilních telefonech a zavrhuje jejich použití. Když vlastní zrcadlovku či jinou kvalitnější techniku, proč by měli fotit pouhým telefonem? Opravdu je ale situace tak jednoznačná, jak se zdá?

Sám jsem k této skupině patřil a říkal jsem všude, že mi je jedno, jaký foťák v telefonu mám, že s ním velké umění nenadělám. Pak jsem měl první chytrý telefon. Sice se zoufalým fotoaparátem, ale i díky němu jsem začal postupně měnit názor. Pochopil jsem princip sdílení fotografií na Facebooku a dalších sociálních sítích, okamžité odesílání fotek atd. Přitom na zádech v batohu jsem měl klidně fotografickou plnou polní, pár fotek mobilem jsem ale stejně udělal. Navíc jako aktivní cyklista (horské kolo) jsem nechtěl brát na kolo zrcadlovku kvůli váze i kvůli obavě z pádu a jejího zničení. Když jsem vybíral nový telefon, chtěl jsem, aby jeho foťák byl slušnější než v prvním. Používat ho totiž budu stále více, jak mi ukázal nedávný víkend!

S kamarády jsme o víkendu vyrazili na Praděd. Samozřejmě, bágl s Nikonem, objektivy a stativem jsem měl na zádech. Kamarád, který jinak nefotí, měl jen mobil s docela kvalitním fotoaparátem. Ten den nebylo světlo na vážné focení, a tak jsem Nikon na Pradědu z batohu ani pořádně nevytáhl. Zato kamarád fotil mobilem úplně obyčejné momentky. Při zpáteční cestě jsme sestupovali roklí kolem vodopádů Bílé Opavy (znalí ví, pro ostatní řeknu jen to, že lepší než takto sestupovat je stoupat tudy nahoru) a já jsem jako fotograf konečně zajásal. Nádherná místa, divoké skály, vodopády. Jen sestup byl obtížnější, foťák jsem měl v batohu, na krku bych se bál, že ho při případném pádu rozbiju. Našel jsem si místo na focení, vytáhnul z batohu zrcadlovku, rozdělal stativ a fotil. Když jsem skončil, zase jsem vše zabalil a šlo se dál. Byla to paráda a byla to sranda.

Jaký byl výsledek? Mám pár hezkých „vážných“ fotek Bílé Opavy a jejích vodopádů. Kamarád nacvakal telefonem spoustu momentek a ty hned nasdílel na internet, takže ještě ten večer jsem je ukazoval na telefonu u ohně při opékání buřtů rodině. Kouzlo momentek, kde příliš nezáleží na technické kvalitě (a i tu jeho fotky konec konců docela mají). Svitlo mi – tudy na to! Zrcadlovku na vážné focení. Na momentky něco, co mám stále při ruce, stačí pro to sáhnout do kapsy. Jde o ten moment – a než člověk vyhrabe zrcadlovku, tak je pryč! I při focení mobilem mi bude hodně pomáhat Zoner Photo Studio pro Android (ZPSA), stejně jako mi ZPS pomáhá při práci s fotkami na PC.

Základní nastavení Android aplikace Zoner Photo Studio – Edit & Go

Po nainstalování Zoner Photo Studia pro Android je třeba se přihlásit na Zoneramu (pokud zde nemáme účet, musíme si ho vytvořit) a povolit synchronizaci fotografií. V praxi to znamená, že co nafotíme, se nahraje automaticky na Zoneramu, do skryté složky CloudMobilní fotky.

Nastavení synchronizace ZPS na Androidu
Nastavení synchronizace ZPS na Androidu

Je rozumné si v aplikaci na Androidu nastavit, jaké složky se budou synchronizovat. Mám v telefonu třeba i další obrázky a nechci, aby i ty se na Zoneramu nahrávaly. Synchronizovat se mají jen a pouze fotky z fotoaparátu.

Vybírám tedy konkrétní složku, do které se ukládají fotografie z fotoaparátu. Nikoliv celou složku DCIM, ale podsložku Camera, která je v DCIM vnořená. Samotná složka DCIM obsahuje více podsložek (které si vytvářejí různé aplikace), ale ty synchronizovat nechci. Složku pro zápis fotografií si vytvoří ZPSA sám, není potřeba nic měnit. Ale je dobré i tuto složku přidat mezi synchronizované, aby docházelo k „obousměrné“ synchronizaci. Tedy v případě, kdy něco smažu ze Zoneramy, je fotka následně korektně smazána i ze všech zařízení s ní spojených (abych neměl ve fotkách nepořádek). Rozumné může být v závislosti na vašem mobilním tarifu zakázat nahrávání na Zonerama pomocí mobilních dat a povolit ho pouze, pokud jsme připojeni na WiFi.

Výběr konkrétních složek pro synchronizaci
Výběr konkrétních složek pro synchronizaci

Pokud takto nastavíte ZPS na Androidu, budete mít své fotky synchronizované na všech svých zařízeních a pokud si otevřete ZPS na počítači, dostanete se k fotkám rovněž! Sdílení fotek s kamarády je už jen otázka chvilky.

Mobilní fotky v ZPS, stačí být přihlášený v Zoneramě a otevřít si Cloud a dále Mobilní fotky.jpg
Mobilní fotky v ZPS, stačí být přihlášený v Zoneramě a otevřít si Cloud a dále Mobilní fotky.

Sdílení fotografií

Pokud chcete fotky sdílet s přáteli, máte na výběr. Buď je stačí nakopírovat do veřejných alb, kde je uvidí všichni, kteří si najdou váš profil na Zoneramě (pro zájemce zde je odkaz na můj profil), nebo (preferuji) do soukromých alb a přátelům poslat odkaz. Nastává drobná duplicita – fotky zůstávají stále v mobilních fotkách, ale zároveň jsou i v námi zvoleném albu. Je to v pořádku, mobilní fotky jsou taková záloha.

  • Vybereme snímky, které chcete sdílet (běžný výběr na Androidu – na jednu z nich klikneme a držíme, ona „zmodrá“ a můžeme vybírat další).
  • Klikneme na ikonku sdílení. V menu vybereme „Sdílet na Zoneramě„.
  • Vybereme album, skryté nebo veřejné, případně si vytvoříme nové (ikonka složky se znaménkem +), do nějž se fotky mají nahrát. A pak už jen potvrdíme a počkáme, až se fotky do alba nahrají.
  • Nyní vybereme v ZPSA ono album a u něj opět klikneme na ikonku sdílení. Vyskočí nám okno Sdílet odkaz a zvolíme, jak jej chceme kamarádům poslat.
Fotografie můžeme sdílet pomocí mnoha služeb.jpg
Fotografie můžeme sdílet pomocí mnoha služeb.

Editace

ZPS na Androidu umí však více, než jen nahrávání fotek na Zoneramu a jejich následnou synchronizaci. Je to, jak už jsem napsal, také schopný editor fotek pro Android. Stačí otevřít fotku a kliknout na ikonku úprav. Ta se otevře v editoru, kde si můžeme vybrat ze škály možných úprav. Táhlem nastavujeme intenzitu dané úpravy. Jistě, není to profi zpracování, ale o to přece na telefonu či tabletu vůbec nejde! Velice se mi líbí rychlé úpravy, nutí mě trošku k zamyšlení, zda vlastně nepřestat používat aplikaci Instagram. Ano, nemá to nic společného s „vážným focením“, ale právě to je pro mě to krásné! Jen tak si „umatlat“ na telefonu líbivou až kýčovitou fotku a tu hned sdílet! Žádná věda a pečlivé zpracování, na které jsme zvyklí při běžném focení. Zkrátka neberme vše tak vážně a bavme se.

Zoner Photo Studio pro Android umožňuje velkou škálu úprav.jpg
Zoner Photo Studio pro Android umožňuje velkou škálu úprav.

Když úpravu táhlem dokončíme, klikneme na šipku s názvem úpravy, čímž úpravy potvrdíme. Můžeme provést další, nebo upravenou fotku uložit, což provedeme kliknutím na šipku s nápisem hotovo. Máme možnost úpravy zahodit, uložit nebo uložit jako. Zahodit úpravy nechceme, dáme tedy uložit. Doporučuji vybrat uložit jako, protože uložit přepíše původní soubor, stejně jako je to zvykem v PC! Pokud jde o to, kam upravenou fotku uložit, to je už plně na vás, za sebe ji ukládám opět do mobilních fotek na Zoneramu. Mám pak vedle sebe původní fotografii i tu upravenou.

Doporučuji zvolit volbu Uložit jako.jpg
Doporučuji zvolit volbu Uložit jako.

Fotografujte kdykoliv a čímkoliv

Jak je vidět, i focení mobilním telefonem má svůj smysl a může s ním být ve spojení se ZPSA hromada zábavy. Tedy směle do toho, využívejme možností, které nám moderní technologie přináší, hrajme si a bavme se. Nejen „vážnou fotografií“ je totiž fotograf živ!

No a nakonec se vrátím k začátku článku, zajímá vás, jak dopadly ty naše fotky z Pradědu?

Vodopád Bílé Opavy autor Jakub Chrudina, Nikon D90 + Nikkor 18-105, stativ, filtry
Vodopád Bílé Opavy
autor Jakub Chrudina, Nikon D90, Nikkor 18-105, 3s, F9, ISO 200, stativ, filtr ND8

ND8 (prostě jen „ztmavovací“), ISO 200, f9, 3s

Já při focení vodopádů autor Radim Jevický, mobilní telefon LG G2
Já při focení vodopádů
autor Radim Jevický, mobilní telefon LG G2

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorJakub Chrudina

Digitální fotografii se věnuji od svých patnácti let, ve dvaceti pak nastal zlom s pořízením mé první zrcadlovky. Od té doby se focení stalo mým největším koníčkem. Protože rád trávím čas v přírodě, na horách, prostě venku, zaměřuji se nejvíce na krajinářskou fotografii. Příležitostně se ale nevyhýbám ani jiným disciplínám. Můžete navštívit můj osobní fotoblog.

Komentáře