Co sledovat při tisku fotek

Aby byla fotografie fotografií, musíme ji vytisknout, do té doby se jedná pouze o shluk digitálních dat, zobrazovaných na počítači. Předtisková příprava je jednou z fází, kterou musí každá budoucí fotografie absolvovat.

S rozmachem digitální fotografie, je velmi snadné nacvakat obrovské množství snímků, pouze vybraná skupina se však dočká alespoň menších úprav a výsledného tisku na papír tak, aby vznikla fotografie, jak ji známe z dřívějších dob.

Tisk fotografií je možné realizovat svépomocí na domácí tiskárně, anebo ve fotolabu. První možnost s sebou nese mnohé výhody i nevýhody. Ačkoliv máte nad vším přímou kontrolu a můžete do procesu tisku jakkoliv zasahovat, je cena vytištěné fotografie stále ještě vyšší než u fotolabu a navíc s sebou nese domácí tisk poměrně značné náklady v podobě času nutného pro kalibraci celé soustavy počítač – tiskárna.  To je také důvod, proč většina z nás tiskne ve fotolabu.

Velká nebo malá laboratoř?

Předně je nutno říci, že prakticky všechny fotografie v České republice jsou vyráběny na jednom místě, a to je výrobna a laboratoř společnosti Fotolab v Praze na Chodově – exkurzi z návštěvy najdete zde. To je také důvod, proč je prakticky jedno, přes jakou sběrnu snímky k vyvolání zašlete.

Pozor však na malé minilaby ve větších městech, v jejich případě si obvykle můžete vybrat i zpracování snímků přímo na místě. Výhodou je možnost volby libovolného formátu, domluva s obsluhou na konkrétním nastavení stroje – například pokud jste používali barevné filtry. Na druhou stranu zaplatíte za snímek minimálně o třetinu více než v případě velkého Fotolabu.

Základní kalibrace

Před tiskem ve vybraném fotolabu je vhodné provést kontrolní tisk, který vám napoví, jak bude fotografie vypadat a také jek se bude shodovat barevnost fotografie s barevností snímku na vašem monitoru. Nebojte se ve fotolabu poptat po kalibračním snímku, obsluha by vám měla jednak předat vytištěnou fotografii a pak také zaslat emailem stejný snímek.

Kalibrační snímek pro konkrétní fotolab

Následně si doma zkalibrujete monitor tak, aby byly barvy snímku v počítači shodné jako barvy na fotografii. To by vám mělo zajistit, že fotografie nebudou mít jinou barvu, než jste očekávali. Nutno dodat, že barevná kalibrace monitoru v domácích podmínkách je spíše pseudokalibrací. Aby byl monitor správně zkalibrován, je třeba pracovat ve stálém okolním osvětlení. Poměrně dobře se dá tento handicap vyřešit tím, že budete fotografie upravovat vždy za stejných světelných podmínek – například večer při světle lampy nebo jiného zdroje světla, které bude stále stejné, bez příměsi denního světla.

Kalibraci můžete provést také v prostředí programu Zoner Photo Studio, kde ji najdete v menu Možnosti/Kalibrovat monitor.

Základní kalibrace je možná i v Zoner Photo Studio

Oříznout či vsadit?

Dalším úskalím při tisku fotografií bývá nutnost jejich přizpůsobení na tištěný formát papíru. Většina nejpoužívanějších velikostí fotografií je ve formátu 3:2 (typicky rozměr 10 × 15 cm), který se odvíjí od formátu kinofilmového políčka (jeho poměr stran je také 3:2). Valná většina snímků z digitálních fotoaparátů je však ve formátu 4:3, a proto je nutné změnit velikost snímku.

Při zadávání zakázky do fotolabu máte nejčastěji na výběr ze tří možností, jak by měla fotografie vypadat: na fotografii budou bílé okraje na kratší straně; fotografie bude oříznuta na delší straně tak, aby se vešla na fotopapír; bílé okraje budou oříznuty, fotografie však bude mít atypický rozměr.

Červeně šrafované části snímku ukazují, co již nebude na fotografii zobrazeno, bílé okraje naopak vznikají při vsazení snímku do formátu 3:2

Řešení případných problémů je vcelku snadné, nejprve se rozhodnete, jaký typ výtisku použijete a vyberete si velikost. Následně pak snímek oříznete na zvolený poměr stran. Částečně tak suplujete práci fotolabu, můžete si ale vybrat, jak snímek oříznout, při strojovém zpracování se většinou provádí ořez okrajových částí, které zůstanou při vystředění snímku.

Snímek oříznutý na poměr stran 3:2 vyplňuje celý formát fotografie

Jakmile máte snímek ve finální velikosti, zbývá už jen dořešit formát souboru. Nejčastějším, a po pravdě i bezproblémovým, formátem je JPEG. Fotografie z tohoto typu souborů vám vytisknou všude. V některých fotolabech je možné tisknout i z formátu TIFF a jiných, zde je však nutné dodržet pravidla daná konkrétním fotolabem.

Poslední aktualizace 14. prosince 2010

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře