Buďte v pohybu – doslova!

Když pozorujete propracovaný akrobatický skok, nemáte chuť zastavit čas, zmrazit pohyb v jednotlivých fázích a vložit je všechny do jedné jediné fotografie? 

Jen do toho, není to tak složité, jak se zdá. S funkcí na skládání multiexpozic je to dokonce velmi jednoduché. Stačí nafotit sérii zdrojových snímků a seskládání jednotlivých fotografií již za vás automaticky provede Zoner Photo Studio. Zachyťte a prohlédněte si každou nuanci pohybu – krok za krokem!

Jak správně nafotit zdrojové snímky

Až vyrazíte fotit zdrojové snímky pro multiexpozice, nezapomeňte si s sebou stativ. Dobře usazený nehybný fotoaparát je jedním z hlavních předpokladů úspěchu. Dalšími jsou zamčená expozice a správné načasování, abyste sekvenčním snímáním zachytili pokud možno všechny fáze pohybu.

Sekvenční snímání je focení více fotografií za sebou na jedno stisknutí (a podržení spouště). Zvládá ho naprostá většina dnešních fotoaparátů (v rozdílné rychlosti počet snímků za sekundu), jen je potřeba přístroj správně nastavit. V manuálu hledejte označení Sekvenční či sériové snímání nebo Burst (mode).

Výběr snímků

Z nafocených snímků vyberte takové, které se nepřekrývají a mapují všechny fáze pohybu. Překryv si můžete vyzkoušet například zkopírováním jedné fotky na druhou. U té horní v dočasné vrstvě nastavte Krytí vrstvy přibližně na 50 %, abyste viděli objekty na obou fotkách zároveň. Lze také využít funkci Zarovnat obrázky, kde po kliknutí na snímek v levém sloupci uvidíte porovnání pohybujících se objektů na fotce – a to vždy vůči prvnímu porovnávacímu snímku.

Vytvoření rozfázovaného snímku

Všechny vybrané snímky označte a z nabídky Vytvořit vyberte Skládání multiexpozic/Odstranit pohybující se objekty… Ne, není to mýlka, této šikovné funkce lze totiž využít nejen k vymazání, ale i k zobrazení všech pohybujících se objektů. Pokud nemáte snímky focené ze stativu, pokusí se je funkce zarovnat na sebe, aby šly správně složit.

Funkce Skládání multiexpozic / Odstranit pohybující se objekty

V případě problémů (obrázky nemají shodné rozměry, zarovnání se nezdařilo apod.) se vraťte k výběru snímků a přesvědčte se, že jste k nim omylem nepřipojili třeba fotku z další série. Zarovnání snímků lze upravit i ručním zadáním společných bodů. V okně průvodce vlevo se ukáže sloupec vybraných snímků, z nichž první je porovnávací. Klikněte na jeden z dalších a poté na tlačítko Editovat společné body. Oba snímky se zobrazí vedle sebe a na nich se objeví barevné čtverečky, které se snaží označit shodná místa na obou fotografiích. Upravte je tak, aby odpovídaly co nejpřesněji, a takto postupně projděte všechny fotky ve sloupci.

Zarovnání snímků

Pokud se vám zdrojové snímky pro multiexpozici akční scény nepovede nafotit napoprvé, nezahazujte foťák, ale zkuste si ověřit a potrénovat postup na pomalejší akci.

Když máte fotky v pořádku zarovnané, tlačítkem Další se v průvodci posunete k vlastnímu vytvoření obrázku, které proběhne automaticky. Zde nezapomeňte zatrhnout volbu Zduplikovat objekty, která na rozdíl od vymazání zobrazí všechny pohybující se osoby nebo předměty na fotografii. Pokud byly fotografie snímané ze stativu a nepřekrývaly se, neměly by nastat žádné problémy a stačí již jen pokročit v průvodci (opět tlačítkem Další) k vytvoření obrázku v plné velikosti a jeho uložení.

Výsledná fotografie bez pohybujících se objektů

Duplikace pohybujících se objektů

Při focení z ruky ale může dojít k nepřesnostem, které i při zarovnání snímků způsobují zdvojování společných částí všech fotografií nebo vznik jakýchsi „duchů“ – poloprůhledných zbytků postav. S tím se můžete vypořádat manuálně po kliknutí na ikonku se symbolem obdélníku a názvem Ruční korekce oblastí v obrázku. Kurzor se změní na záměrný kříž a po výběru konkrétní obdélníkové oblasti na složené fotce si zvolíte ze všech použitých snímků ten pravý, který obsahuje požadovaný objekt nebo naopak prázdné pozadí.

Dokončení výsledné fotografie

Až budete s výslednou fotografií spokojeni, klikněte na tlačítko Další, nechte si ji vytvořit v plné velikosti a uložte.

Poslední aktualizace 13. prosince 2010

22 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Blanka Dudašková

Komentáře