Bloudění je fotografování bez cíle

Nevím, jak jsou na tom ostatní fotografové, moje zkušenost je ale taková, že vyrazit na lov nových snímků zcela bez cíle není příliš efektivní. Většinou to dopadne tak, že na paměťové kartě nenajdu téměř nic použitelného či alespoň zajímavého.

Možná jste to také zažili a možná ne. Bloudění s fotoaparátem bez cíle se v mém případě rovná bloudění bez úspěšného zachycení fotografií. Jakmile však ještě před zavřením vchodových dveří mám v hlavě jasnou (nebo třeba i mlhavou) představu, co bych si chtěl z daného focení odnést, mnohem méně snímků skončí v koši.

Potřebuju motivaci

Byly doby, kdy jsem bez fotoaparátu neopouštěl svůj pokoj. Přestože jsem jej měl stále u sebe, někdy jsem ho ani nevytáhl, jindy jsem naprosto spontánně pořídil klidně i stovky snímků. Ať tak nebo tak, výsledkem byla nakonec stejně jen smazaná karta a zahozené fotografie.

To se však změnilo, když jsem si začal ještě před opuštěním domu dávat vlastní fotografické úkoly. Například v Hanoji jsem si jednoho odpoledne řekl, že zaznamenám místní rybáře lovící v Západním jezeře. A hle, najednou vzniklo několik fotografií, které mají něco do sebe – ať už to jsou pouze siluety rybářů nebo kontrast mezi malým člověkem a vysokými budovami v pozadí.

Rybáři.

Jindy jsem kolem stejného jezera projížděl s tím, že výsledné snímky pořízené kamerou GoPro HD HERO2 poskládám do zrychleného videa. Z videa nakonec sešlo, protože výsledek (nafocený materiál) neodpovídal mé původní představě o videu. Vznikla z toho však celá galerie širokoúhlých snímků, které toto fotogenické prostředí zdokumentovaly. A to nakonec stálo za to.

Okolo jezera.

Takže, můj dnešní postřeh, nebo klidně i rada – chcete-li – zní: až příště půjdete někam něco fotografovat, dejte si dopředu takový malý fotografický úkol, co konkrétního byste chtěli na onom místě zachytit. Přestože výsledek nakonec může dopadnout více či méně odlišně, určitě není od věci si tento způsob fotografování vyzkoušet. A ne jen tak bloumat s fotoaparátem, ať už kdekoliv, a čekat, že se vám nějaký vhodný záběr sám připlete do cesty.

Poslední aktualizace 6. května 2013

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře