Archiv pro měsíc: Červenec 2011

Páteček: Velká Tour je u konce

Nová čtečka s USB 3.0, dotykáč od Sony s obřím displejem a Lomo v barvách Ruska, toliko novinky uplynulého týdne. Inspiraci pak můžete nasávat především ze sportovních snímků Tour de France a také z netradičně zachycených krajin.

Páteček: Velká Tour je u konce

Ostřete na hyperfokální vzdálenost

Především při fotografování krajiny je obvykle hlavním požadavkem proostření snímku ve všech jeho částech. Mít však ostré popředí a společně s ním i vzdálené pozadí nemusí být vždy jednoduché. Pomoci může ostření na hyperfokální vzdálenost.

Ostřete na hyperfokální vzdálenost

Přidání textury do snímku

Kreativní fotografie s sebou nese spoustu postupů, jak dosáhnout zajímavých snímků. Jedním z nich je i přidání textury do fotografie, která potom dostane zcela jiný náboj a atmosféru.

Přidání textury do snímku

Páteček: Obleč včelu!

V uplynulém týdnu jsme se dočkali nemalé dávky novinek ze strany výrobců digitálů. V Praze je výstava fotografií korejské krajiny pořízené z jednoho okna, Anglie zná vítěze mezi novinářskými fotografy a v Číně se oblékají do včelího roje.

Páteček: Obleč včelu!

Fotoúkol: městská krajina

Po delší době je tu opět vyhodnocení posledního zadání fotoúkolu a s ním přichází také fotoúkol nový. V rámci něho po vás budeme chtít, abyste zachytili městskou krajinu v celé její kráse či ošklivosti.

Fotoúkol: městská krajina

Fotografujeme krajinu ve městě

Krajinná fotografie patří mezi tradiční fotografické žánry a jakkoliv se může na první pohled zdát jednoduchá, nemusí to tak pokaždé být. Zvláště, když se zaměříte na městskou krajinu, která má svá specifika.

Fotografujeme krajinu ve městě

Narovnejte si padající budovy

Při fotografování vysokých objektů většinou nakloníme fotoaparát, abychom je dostali do záběru celé. V důsledku náklonu nám pak budovy jakoby padají, pojďme se podívat jak snímek opravit.

Narovnejte si padající budovy

Topiho fotky: Pravoslaví na hranici

V době společného československého státu jsem se několikrát potuloval na hranici ČSSR, Polska a SSSR. Tehdy nebyly dřevěné kostelíky „ u Rusínů“ vůbec propagované a pro turistu byla jejich návštěva buď věcí velké náhody, dobré borovičky, případně obojího. „Náboženství je opium lidstva,“ řekl kdysi ideolog světové revoluce Karel Marx. Co by si asi pomyslel dnes, když se chrámy tohoto „opia“ dostaly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO?

Topiho fotky: Pravoslaví na hranici

Páteček: Jídlo, sport a novinky

Nikon představil nový objektiv, Panasonic se chystá na fotomobily a pro micro 4/3 tu bude kreativní objektiv Toylens. Tour de France je v plném proudu, tak se podíváme, jak ji vidí fotografové.

Páteček: Jídlo, sport a novinky

Nejlepší fotky z dovolené

Mnoho z nás již má naplánovanou dovolenou anebo přímo balí kufry a brzy odjíždí. Aby byly vzpomínky na čas v zahraničí co nejlepší, projdeme si několik tipů pro povedené fotky a jejich úspěšný převoz domů.

Nejlepší fotky z dovolené

Vyhrajte nad stíny

Ostré letní slunce mnohdy vytvoří nepěkné stíny nejen na zemi ale také na tvářích fotografovaných. Cest, jak jim předejít přímo při fotografování, existuje několik, jak se ale se stínem poprat v editoru?

Vyhrajte nad stíny

Topiho fotky: Hovno hoří

Každý, kdo čte cestopisy nebo vytáhl paty do chudších oblastí Asie či Afriky, ví, že hovno hoří. Ví to i čtenáři stejnojmenné knížky P. Šabacha, nicméně ti asi netuší, že když hoří, tak nesmrdí. Ale ono nejen hoří, ale dokonce se i prodává. Prodej „hovězího topiva“ je v asijsko-afrických poměrech byznys jako kterýkoliv jiný.

Topiho fotky: Hovno hoří

Páteček: Velké změny

Pentax je v rukou Ricohu a Hasselblad bude bojovat na nových trzích. Canon se chystá konkurovat na poli kompaktů s výměnnými objektivy a na iPhone můžete nasadit objektiv Nikon nebo Canon.

Páteček: Velké změny

Jan Šibík – stále na cestách

Jedním z nejznámějších českých reportážních fotografů současnosti je Jan Šibík – dvorní fotograf časopisu Reflex. Nejznámější Šibíkova práce je z válečných konfliktů a nám neznámých zemí. Jak se ale k focení dostal?

Jan Šibík – stále na cestách

Jak upravit fotku z festivalu?

Nedávno jsme vyhlásili fotoúkol, v rámci kterého se můžete pochlubit se svými úlovky z letních hudebních festivalů. Patříte-li mezi ty, kdož se stále učí, snad vám bude k užitku dnešní ukázka úprav snímku s hudební tematikou.

Jak upravit fotku z festivalu?

Topiho fotky: Rozvedená Malta

Malta je poslední zemí Evropské unie, kde jsou zakázané rozvody. Koncem května se sice Malťané v těsném referendu rozhodli, že chtějí mít možnost legálně rozpustit manželství, ale dokud parlament nepřijme příslušný zákon, tak hlas lidu – vox populi – je pořád slabší, než hlas tradice a byrokrata.

Topiho fotky: Rozvedená Malta

Páteček: plný objektivů

V brzké době se můžeme těšit hned na tři objektivy, Olympus uvedl další generaci Penu a v Glastonbury se opět konal hudební festival. Nezapomeňte se poinspirovat od profíků a začněte dokumentovat také vaše cesty.

Páteček: plný objektivů

Buďte v obraze

Facebook Twitter Youtube RSS
Získejte nejrychlejší přístup
k novým návodům

Novinky

Vítejte v rodině

Archiv