Vodoznak ve fotografiích

Jsem si vědom toho, že jako fotografové se všichni snažíme naše fotografie chránit před nenechavci. Ukrást digitální data, stáhnout snímek z webu a použít je na cizích stránkách, nebo dokonce vydávat za vlastní práci, je totiž příliš jednoduché.

Já na jakoukoliv ochranu svých fotografií zveřejněných na webu však už dávno rezignoval. Jediné, co na web nedávám jsou plné velikosti, tedy originální rozlišení snímků. Většinou pouze připojím do Exifu své jméno, jakožto autora – což lze velmi snadno odstranit nebo přepsat (a to i dávkově na více souborech) i v Zoner Photo Studiu.

Samozřejmě, že nabízejícím se řešením by bylo umístění viditelného digitálního vodoznaku přímo do fotografie. Jenže kam? Do spodní části snímku, jak to tak často vídám? Výrazný vodoznak však bude přitahovat pozornost a rušit ty, kteří se na fotografie budou dívat. Kdo fotku bude chtít, tak jej navíc jednoduše ořízne. Takže dát vodoznak přímo doprostřed tak, aby měl každý znesnadněné její prohlížení?

Neměl by tady být vodoznak?

Ani jedno se mně však jako divákovi nelíbí a často se přistihnu, že takto „poznamenané“ fotografie na webu rovnou očima filtruji, aniž bych se u nich zastavil a zkoumal, zda mě něčím nezaujmou. Viditelný vodoznak příliš odtahuje mou pozornost od obsahu snímku.

Takže ne. Všechny mé fotografie na webu jsou bez vodoznaku s rizikem toho, že si je někdo stáhne a použije bez mého svolení. I když mě to na jednu stranu může štvát, tak si na stranu druhou říkám: No a co? Já ty snímky fotil pro sebe, pro radost a na webu jsou proto, aby se na ně lidé dívali. A ne, abych já jim ten pohled kazil.

Poslední aktualizace 4. listopadu 2013

130 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře