Podepište si fotky. 4 tipy, jak přidat vodoznak na fotografii

Podepište si fotky. 4 tipy, jak přidat vodoznak na fotografii

Potřebujete svou fotografii opatřit vodoznakem? Ať už chcete na svůj snímek umístit textový nebo obrázkový vodoznak, Zoner Photo Studio vám s tím pomůže.

S vodoznaky na fotografiích jste se už určitě setkali, nejčastěji slouží k označení snímku copyrightem. Většinou má formu poloprůhledného obrázku nebo textu – do snímku můžete vložit logo, jméno autora nebo kombinaci obojího.

Názory fotografů na vodoznak ve fotografiích se různí. Někteří jej odsuzují, další na něj nedají dopustit. Jak ho ale vytvořit, když se bez něj vaše snímky neobejdou? V Zoner Photo Studiu a dokonce i v Zoneramě to zvládnete snadno. Možností máte hned několik.

Jak vložit vodoznak v Zoner Photo Studiu a v Zoneramě

  1. V modulu Správce nebo Editor zvolte v nabídce Upravit možnost Text do obrázku (Ctrl+T) nebo Obrázek do obrázku (Ctrl+Shift+T).
  2. V modulu Správce spusťte Hromadný filtr a přidejte filtr Text do obrázku nebo Obrázek do obrázku.
  3. V modulu Editor zvolte Nástroje pro vkládání objektů a vyberte Vložit text (T) nebo Vložit symbol (Shift+T).
  4. V Zoneramě zvolte při nahrávání fotografií možnost Chránit fotky vodoznakem, napište text, který chcete na snímky doplnit, a vyberte jeho velikost.
jak přidat vodoznak na fotografii
Textový i obrázkový vodoznak do svých snímků vložíte z nabídky Upravit.

Jak přidat textový vodoznak

Klasickou cestou je vložení textového vodoznaku pomocí funkce Text do obrázku (Ctrl+T). Do příslušného pole napište požadované údaje, nejčastěji je to jméno autora. Následně označte ve spodní části okna možnost Vložit jako vodoznak, případně využijte volbu Průhlednost.

U obou možností si upravíte Krytí respektive Průhlednost textu. Sami tak nastavíte nejvhodnější krytí, které nebude na fotografii moc rušit a zároveň snímek jasně označí

Kromě toho určíte také velikost textu, použité písmo nebo umístění. V případě umístění vodoznaku máte na výběr z devíti předvolených možností. Pokud pak potřebujete text ještě posunout, doladíte jeho pozici pomocí Odsazení.

jak přidat vodoznak na fotografii
Při vložení textového vodoznaku si nastavíte nejen text, použité písmo a jeho velikost, ale i krytí, umístění nebo třeba zdroj světla.

Barva textu a jeho pozadí nemá u klasického vodoznaku význam. Pokud ale chcete svůj podpis do snímku zanést jinak než jako tradiční poloprůhledný vodoznak, prozradíme vám malý trik.

V poli textu odsaďte pomocí mezerníku text zleva i zprava. Tentokrát volbu Pozadí textu neignorujte, zvolte požadovanou barvu a průhlednost (například 50). Vytvoříte tím poloprůhledný pásek přes celou šířku fotografie, ve kterém bude váš podpis.

Mimochodem pokud pro přidání vodoznaku používáte modul Správce, můžete ještě před spuštěním funkce Text do obrázku (případně Obrázek do obrázku) označit víc snímků. Vodoznak díky tomu snadno přidělíte všem vybraným obrázkům.

jak přidat vodoznak na fotografii
Pokud pod text vložíte pozadí, jednoduše tak zajistíte, že bude vodoznak dobře vidět.

Jak přidat obrázkový vodoznak

Stejně jednoduše jako textový vodoznak do fotografie vložíte i ten obrázkový. Může to být například logo vaší firmy nebo zákazníka, pro kterého jste fotku pořídili.

Vyberte opět požadovaný snímek (nebo snímky), zvolte možnost Obrázek do obrázku a označte volbu Vložit jako vodoznak a Detekce hran pro lepší vykreslení vodoznaku. Podobně jako u textu přizpůsobte polohu vodoznaku ve snímku pomocí Umístění. Velikost vkládaného obrázku pak upravíte pomocí nabídky Převzorkovat.

jak přidat vodoznak na fotografii
Parametry pro obrázkový vodoznak nastavíte stejně snadno jako u textového.

Hromadné vložení vodoznaku

Vodoznak jednoduše přidáte i do několika fotografií najednou. Jednu z možností, jak to udělat, jsme si už popsali. Stačí před přidáním Textu do obrázku nebo Obrázku do obrázku v modulu Správce označit víc snímků. Další možnost pak nabízí Hromadný filtr.

Umožní vám hromadně nastavit veškeré úpravy, které chcete na fotografiích udělat. Mezi těmito úpravami najdete i volby Text do obrázku a Obrázek do obrázku. Stačí jen kliknout na tlačítko Přidat filtr a vybrat jednu z těchto možností. Nastavení vodoznaku pak funguje stejně jako při jeho běžném přidávání.

Vložte text či symbol v Editoru

Další možnosti, jak označit své fotografie, poskytuje modul Editor. Nenabízejí sice klasický vodoznak, ale při správném nastavení poslouží stejně dobře. A mají i své výhody.

Jsou to funkce Vložit textVložit symbol, které najdete v panelu nástrojů mezi Nástroji pro vkládání objektů. Jejich pomocí dáte do obrázku nápis či některý ze symbolů v nabídce. Na rozdíl od klasického vodoznaku zde určíte myší přesné umístění. Jakmile si nastavíte umístění a velikost vloženého objektu, stačí vše potvrdit.

jak přidat vodoznak na fotografii
Pomocí Nástrojů pro vkládání objektů přidáte do obrázku text nebo symbol.

Na rozdíl od vložení klasického vodoznaku, můžete ale nyní vše ještě upravit. Vložený text či symbol se totiž do obrázku přiřadí jako nová vrstva, se kterou můžete samostatně manipulovat. Nejen, že ho tak kdykoliv zvětšíte či zmenšíte, ale pomocí volby Posun a transformace nastavíte zcela přesné umístění. Vše také můžete kdykoliv skrýt nebo smazat.

Aby vložený text či obrázek připomínal vodoznak, potřebujete udělat ještě jednu věc. U vrstvy s vloženým objektem snižte krytí. Obrázek se tak zprůhlední a nepůsobí rušivě.

jak přidat vodoznak na fotografii
Pokud v Editoru využijete funkce Vložit text či Vložit symbol, bude daný objekt v obrázku jako nová vrstva. Můžete mu tak nastavit průhlednost a kdykoliv ho upravit.

Poté celý obrázek uložte. Nezapomeňte přitom vše nejprve uložit ve formátu .zps – díky tomu se můžete k jednotlivým úpravám kdykoliv vrátit. Pokud vkládáte vodoznak klasickou cestou, nezapomeňte používat kopii původního obrázku. Vodoznak se totiž automaticky ukládá jako součást obrázku.

Vyzkoušejte si zabezpečení svých fotografií pomocí vodoznaku. Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *