Úprava makrofotografií v Zoner Photo Studiu

V článku Makrofotografie s otočeným objektivem jste se dozvěděli, jak využít pro fotografování makrosnímků své běžné vybavení (pokud máte zrcadlovku). S trochou štěstí se vám při focení hbitých hmyzáků podařilo pořídit pět a víc dobrých snímků. Teď vás ale ještě čeká grafické zpracování fotografií, na jehož konci bude ten vysněný záběr, na který budete hrdí.

Zpracování snímků má ale jeden háček: z každého snímku musíte vybrat tu nejostřejší část a nakonec je všechny sloučit. Podívejme se, jak se makrofotografie skládají v Zoner Photo Studiu.

Skládání fotografií v ZPS

Při úpravě fotografií postupujte následovně:

  • Obrázek s nejhezčím pozadím ponechte celý. Z ostatních obrázků budete potřebovat pouze zaostřené části, kterými následně překryjete části hlavního obrázku.
  • V záložce Editor otevřete druhý obrázek pro úpravu a aktivujte nástroj Guma v pravém svislém menu (klávesa Y). Nastavte rozmazání okrajů na 30 až 50 procent, aby přechod mezi jednotlivými vrstvami obrázků byl plynulý. Upravený obrázek by měl vypadat asi takto:
Úprava obrázku pomocí nástroje guma.jpg

Úprava obrázku pomocí nástroje guma.

  • Obrázek uložte jako PNG s průhledným pozadím. Nezapomeňte před uložením zaškrtnout volbu Zachovat průhlednost obrázku (pravém menu).
  • Otevřete obrázek s ponechaným pozadím. V dalším kroku do něj budete vkládat jednotlivé vrstvy. V horním menu klikněte na Vrstva – Vložit obrázek (klávesa I). V pravém menu zvolte Vložit ze souboru a vyberte potřebný obrázek z nabídky.
Vrstva > Vložit obrázek.jpg

Vrstva > Vložit obrázek.

Vložte obrázek ze souboru.jpg

Vložte obrázek ze souboru.

  • Poté v pravém menu snižte krytí nové vrstvy cca na 50 procent (to vám umožní vidět obě vrstvy zároveň) a upravte umístění nového obrázku podle pozadí. Nakonec zvyšte krytí opět na 100 procent a klikněte vpravo dole na Použít. Postup opakujte i s ostatními upravenými obrázky.

A máte hotovo.

sekáč

Makrofotografie složená z několika snímků.

Trochu jiný pohled na svět

Už malé děti se učí, jak vypadá pavouk a že má osm očí, ale dokud to neuvidíte na vlastní oči (nebo skrze hledáček fotoaparátu), nepoznáte skutečnou hodnotu toho, co máte ve svém nejbližším okolí. Příroda není z pixelů a každé zvětšení přinese něco nového. Přeju vám, ať nafotíte mnoho krásných detailů, které za to stojí.

Fotografujete rádi makro? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a upravte své makrofotografie.

Poslední aktualizace 13. dubna 2016

62 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Michal Štětina

Jsem vášnivý fotograf. Miluji fantasy literaturu, rockovou muziku a fotografovaní. Rád fotím makro a přírodu. Je to pro mě relax, zábava i dobrodružství v jednom. Učím se hledat pěkná místa tam, kde bych je nikdy předtím nečekal. Rád si hraji s barvami a neustále zkouším nové postupy a pohledy. To je pro mě fotografování. Nový pohled na svět.

Číst všechny články.

Komentáře