Uprav mi fotku: Zvýrazněte sklo v produktové fotografii

Tentokrát jsme sáhli hlouběji do archivu a vybrali fotografii zátiší, kterou nám poslal pan Mudra. Ten využil světelné atmosféry vhodné pro pořízení fotografie skla. Bohužel pravděpodobně neměl možnost zasáhnout do scény, takže ji nemohl uspořádat tak, aby získal kvalitnější kompozici. V následující úpravě si ukážeme, jak jemně upravit dobře exponovanou fotografii pro zvýraznění hlavního motivu a odstranění rušivých prvků z obrazu. Pro všechny potřebné úpravy můžete použít Zoner Photo Studio.

Rozbor snímku

Autor snímku pořídil fotografii zátiší, které je tvořeno skupinou skleněných a kovových nádob. Z kompozičního hlediska je fotografie značně neuspořádaná, obsahuje množství dotýkajících se a překrývajících se předmětů. Lze předpokládat, že autor neměl možnost si scénu vhodněji uspořádat, což by ale bylo při fotografovaném námětu vhodné. Lepší kompozice by mohl získat fotografováním více zleva.

Autor fotografoval sklo a kov, což je jedna z technicky nejtěžších disciplín ve fotografii. Sklo je průhledné, takže teoreticky nejde vyfotografovat. Při fotografování skla vlastně nefotíme sklo, ale odlesky v něm. Pomocí těchto odlesků definujeme tvar skleněných předmětů. Autor snímku nalezl vhodnou přirozenou světelnou konfiguraci pro focení této scény. Protisvětlo v kombinaci s tmavým pozadím vytvořilo na předmětech obrys a vykreslení skleněných předmětů také napomohlo tomu, že nejsou dokonale vyčištěné. Umístění kovových předmětů ve stínu umožnilo schovat nechtěné odrazy jejich okolí, ke kterým při fotografování kovových předmětů běžně dochází.

150419_100_puvodni_snimek
Původní fotografie

Fotografie trpí výrazným barevným posunem k modrému odstínu, ústřední motiv je nevýrazný a na okrajích fotografie se nacházejí prvky odvádějící pozornost od hlavního motivu – jedná se zejména o výrazný světelný flek při horním okraji snímku, černý předmět při pravém okraji snímku a o hranu stolu při spodním okraji snímku.

Pro úpravu budete potřebovat nástroje: Rychlé úpravy (Q), Výběr – Laso (L), Klonovací razítko (S), Rychlé filtry (Shift+K), Výběr – Obdélníkový výběr (M), Upravit – Kopírovat (Ctrl+C), Upravit – Vložit (Ctrl+V).

Globální (celoplošné) úpravy v Zoner Photo Studiu

Nejprve vyřešte globální (celoplošné) úpravy fotografie. Na výběr máte několik možností, jak postupovat. Můžete použít jednotlivé nástroje pro globální úpravy v modulu Editor, nástroje v modulu RAW nebo nástroj Rychlé úpravy (Q) v modulu Editor. V tomto případě si předvedeme použití posledně zmíněného nástroje.

Kliknutím na příslušnou ikonu nebo stisknutím klávesy Q zapněte nástroj Rychlé úpravy. První úpravou bude odstranění modrého odstínu z fotografie. K tomu slouží nastavení Vyrovnání bílé.

Nastavení Vyrovnání bílé pro odstranění modrého odstínu z fotografie v nástroji Rychlé úpravy (Q)
Nastavení Vyrovnání bílé pro odstranění modrého odstínu z fotografie v nástroji Rychlé úpravy (Q)

Dále upravte expozici pro zvýraznění skleněných předmětů. Expozice jako taková je v pořádku, takže proveďte taková nastavení, která celkovou expozici nezmění. Konkrétně vytáhněte kresbu ze stínů nastavením jezdce stíny na 50. Vzhledem k tomu, že kresba ve stínech představuje většinu obrazu, tímto krokem celý obraz výrazně zesvětlíte. Toto zesvětlení kompenzujte snížením hodnoty Expozice na -0,5. Pro zvýšení celkového kontrastu posuňte Černý bod na -15 a nakonec zvyšte zřetelnost na 10.

Úprava expozice pro zvýraznění motivu v nástroji Rychlé úpravy (Q) bez ovlivnění celkové tonality fotografie
Úprava expozice pro zvýraznění motivu v nástroji Rychlé úpravy (Q) bez ovlivnění celkové tonality fotografie

Nastavením Živosti na 115 lehce zvyšte saturaci barev.

Lehké zvýšení saturace přidáním živosti barev v nástroji Rychlé úpravy (Q)
Lehké zvýšení saturace přidáním živosti barev v nástroji Rychlé úpravy (Q)

Poslední globální úpravou bude zvýšení kontrastu zvýrazněním odlesků. K tomu použijte Tonální křivku, na kterou přidejte kotvicí bod v oblasti stínů a druhý bod v oblasti jasů, ten potáhněte směrem vzhůru.

Zvýraznění odlesků pro zvýšení kontrastu v nástroji Rychlé úpravy (Q)
Zvýraznění odlesků pro zvýšení kontrastu v nástroji Rychlé úpravy (Q)

Lokální úpravy v Zoner Photo Studiu

V rámci lokálních úprav provedete odstranění rušivých prvků z fotografie a vyčištění skla. Nástrojem Výběr – Laso (L) proveďte výběr tmavého objektu při pravém okraji fotografie.

Výběr pomocí nástroje Laso (L)
Výběr pomocí nástroje Laso (L)

a aplikujte příkaz Výběr – Vyplnit podle okolí (Shift+Del) pro odstranění tmavého objektu. Vzhledem k tomu, že odstraňovaný předmět se částečně překrýval se světlejším stolem, tak po použití nástroje došlo ke kontaminaci výsledku světlým flekem.

Výsledek použití nástroje Vyplnit podle okolí (Shift+Del)
Výsledek použití nástroje Vyplnit podle okolí (Shift+Del)

K opravě nedokonalého odstranění tmavého předmětu použijte nástroj Klonovací razítko (S). Při přidržení klávesy Ctrl vyberte zdrojovou oblast pro klonování a tahy štětce naneste kresbu ze zdrojové oblasti přes světlý flek. Zároveň vymažte i světlý odlesk, který se nachází při pravém okraji snímku pod deskou stolu.

Použití nástroje Klonovací razítko (S)
Použití nástroje Klonovací razítko (S)

Pro ztmavení horního okraje fotografie použijte nástroj Efektový štětec (E). Efekt nastavte na Jas, Sílu na -5 až -10 procenta postupným nanášením tahů ztmavujte světlá místa. Účelem není světlo zcela eliminovat, ale ztlumit ho natolik, aby neodvádělo pozornost od hlavního motivu.

Částečné ztmavení světlé oblasti při horním okraji fotografie pomocí nástroje Efektový štětec (E)
Částečné ztmavení světlé oblasti při horním okraji fotografie pomocí nástroje Efektový štětec (E)

Nástrojem Klonovací razítko (S) alespoň částečně vyčistěte dosti špinavé sklo.

Použití nástroje Klonovací razítko (S) k vyčištění nejvýraznějších fleků na skleněných předmětech.jpg
Použití nástroje Klonovací razítko (S) k vyčištění nejvýraznějších fleků na skleněných předmětech.

Pro celkové oživení a zatraktivnění fotografie použijte filtr „Vitality“ v nástroji Rychlé filtry (Shift+K). Účinek filtru omezte nastavením Krytí vrstvy na 50 procent.

Použití nástroje Rychlé filtry (Shift+K) pro zatraktivnění obrazu
Použití nástroje Rychlé filtry (Shift+K) pro zatraktivnění obrazu

Pro odstranění hrany stolu při spodním okraji snímku proveďte obdélníkový výběr nástrojem Výběr – Obdélníkový výběr (M).

Obdélníkový výběr
Obdélníkový výběr

Výběr zkopírujte do schránky příkazem Upravit – Kopírovat (Ctrl+C) a následně výběr vložte do obrazu příkazem Upravit – Vložit (Ctrl+V). Výběr se vloží do středu fotografie. Ke spodnímu okraji ho přesunete klepnutím na poslední ikonu Zarovnání v nabídce Umístění. Následně přidržte klávesu Ctrl a potáhněte spodní střední úchopový bod pro roztažení výběru. Černý pruh tak zmizí za okrajem fotografie.

Natažení vloženého obdélníkového výběru
Natažení vloženého obdélníkového výběru

Pomocí nástroje Klonovací razítko (S) proveďte začištění několika tmavých plošek, které zbyly na spodním okraji fotografie a celý postup s výběrem a jeho roztažením aplikujte také na horní okraj fotografie pro eliminaci zbytku přesvětlené plochy.

Závěr

Fotografie byla dobře exponována, takže úpravy byly aplikovány tak, aby příliš neměnily celkovou tonalitu fotografie. Bylo potřeba provést řadu lokálních úprav zejména pro eliminaci rušivých prvků v obraze. Zvolený motiv by si zasloužil kvalitnější kompozici, což by ale vyžadovalo zásah do uspořádání scény.

Pokud chcete, aby vaše produktové fotografie byly co nejlepší, podívejte se i na další návody.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Líbí se vám úprava? Stáhněte si Zoner Photo Studio 17 na 30 dní zdarma a zkuste si vylepšit své fotografie. Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Pokud váš snímek vybereme, po jeho zhodnocení ho v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikujeme na našem magazínu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na magazínu Milujemefotografii.cz.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *