Uprav mi fotku: Fotografie pod hladinou

Tentokrát jsme z došlých čtenářských snímků vybrali poněkud netradiční fotografii k úpravě – snímek zachycený desítky metrů pod vodní hladinou – a podívali jsme se, jak si s takovými snímky poradit v Zoner Photo Studiu.

Vstupní snímek byl pořízen v hloubce zhruba pětatřicet metrů pod vodní hladinou, kde je úbytek světla především v červené (a také zelené) části spektra značný. Cílem úprav bude nikoliv návrat barevnosti, což je v postatě nemožné, ale zvýraznění vraku.

Původní snímek s barevným posunem, foto: Jiří Grée.

Budete potřebovat
Křivky (Shift + C), Vylepšit expozici (Ctrl + 3), Doostřit (Ctrl + 5)

 

Při stoprocentním přiblížení jde vidět, že fotografie kromě barevného posunu trpí také slabým kontrastem a neostrostí. To v případě fotografií pod vodou příliš nepřekvapí. Obojí se tedy budeme snažit zachránit v Zoner Photo Studiu.

Náhled 1:1.

K navýšení kontrastu, resp. k roztažení histogramu, můžete využít například nástroje Křivky (Shift + C). Chycením a posunutím krajních červených bodů směrem ke středu (k okrajům grafu) provedete požadovanou úpravu.

Po aplikování daných úprav.

Došlo zde však příliš silnému zesvětlení vrchní části fotografie, což není příliš žádoucí. Tento neduh opravíte oddělenou úpravou světel. Využijte k tomu nástroje Vylepšit expozici (Ctrl + 3) z menu Editoru ZPS Vylepšit a pracujte výhradně s jezdcem Ztlumení světel.

Ztlumení světel na maximum.

V dalším kroku bude nutné snímek doostřit. Z menu Vylepšit tedy zvolte Doostřit (Ctrl + 5).

Fotografie vyžadovala poměrně značné doostření.

Základ – zesvětlení, přidání kontrastu a doostření – tedy celkové zvýraznění vraku je hotovo. Dále bychom mohli v úpravách pokračovat (ideálně ještě před celkovým doostřením) například retušováním drobných nečistot apod.

 

 

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Poslední aktualizace 31. července 2013

29 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře