Uprav mi fotku: Uhlí

Ukázkovou fotografii, na které jsou dva kusy uhlí, nám zaslal Vladimír Stíbr. Autora uhlíky zaujaly svou strukturou a rád by nechal vyniknout jejich zlatý potěr a naopak potlačil podložku. Přestože je fotografie focena mobilním telefonem, zkusili jsme ji vylepšit pomocí základních nástrojů Editoru v Zoner Photo Studiu 17.

Vladimir_Stibr

Určení možností pro vylepšení snímku

Hlavním objektem na snímku jsou dva kusy uhlí, zatímco pozadí tu nehraje výraznější roli. Vzhledem k této skutečnosti ovšem uhlí zabírá na snímku pouze cca 1/8 obrazové plochy. Zbytek fotografie tvoří pozadí, které v autorově záměru nemá význam a svou barevností odvádí pozornost od hlavního motivu. Cílem úpravy tedy bude zvýraznění ústředního motivu a potlačení nevýznamného pozadí.

Pro úpravu budete potřebovat nástroje: Úprava Kolinearity (K), Oříznout (C), Rychlé úpravy (Q), Výběrový štětec (Shift+Q), Invertovat výběr (Ctrl + Shift + I), Vyplnit podle okolí (Shift + Del), Vložit tvar (Shift + S), Efektový štětec (E).

Postup úpravy v Zoner Photo Studiu

Kompozice
Snímek trpí jednak problémem kácejících se svislic a dále nezajímavou středovou kompozicí. Pozornost od tmavého ústředního motivu na sebe strhává barevně výrazné okno v pozadí snímku. Pro snímek je dále nepodstatný zelený trávník v jeho pravé čtvrtině. Naopak kladně působí ve snímku svislá červená linie, která pomáhá udržet zrak na hlavním objektu.

Nejprve proveďte nápravu kácejících se svislic nástrojem Úprava Kolinearity (K).

Pomocí nástroje Oříznout (C) upravte kompozici tím, že oříznete nepodstatné části fotografie, které obsahují prvky odvádějící pozornost od hlavního objektu.

Tip: Vhodnou pomůckou pro komponování záběru je zobrazení pomocného obrazce v rámci nástroje Oříznout. K dispozici je obrazec znázorňující zlatý řez a obrazec znázorňující kompoziční pravidlo třetin. K jejich zobrazení slouží příkaz Ořezové značky (Tab) v nabídce Zobrazit.

Oříznutím tedy kompozičně posuňte objekt mimo střed snímku a eliminujte rušivé okno v pozadí.

Tonalita
Uhlí je správně exponováno, nedošlo u něj k přeexponování. Ovšem díky tomu se v něm ztrácí pro obraz podstatná struktura. Pro její zvýraznění vytáhněte kresbu ze stínů jezdcem Stíny na panelu Rychlé úpravy (Q). Na histogramu si můžete všimnout mírného přepalu v oblasti zdi v pozadí. Přepal potlačte pomocí jezdce Světla.

Zřetelnost
Pro další zvýraznění textury uhlí lokálně zvyšte zřetelnost. Nejprve proveďte výběr oblasti s texturou pro zvýraznění. K tomu můžete použít nástroj Výběrový štětec (Shift + Q). Pro další práci si zhotovený výběr uložte na disk příkazem Uložit výběr… z nabídky Výběr. Následně zvyšte hodnotu u posuvníku Zřetelnost na panelu Rychlé úpravy (Q).

K potlačení kresby v pozadí pomůže naopak zřetelnost snížit. Invertujete výběr příkazem Invertovat výběr (Ctrl + Shift + I) z nabídky Výběr a posuňte jezdec Zřetelnost do záporných hodnot. Tím pozadí potlačíte.

Vyčištění scény
Hodně pozornosti na sebe strhává malý odštěpený kousek uhlí v pravé části záběru. Náprava je jednoduchá. Označte inkriminovanou oblast některým z nástrojů pro výběr a v menu Výběr zvolte příkaz Vyplnit podle okolí (Shift + Del). Alternativně můžete pro vymazání nechtěných objektů pracovat s nástroji Retušovací štětec (J) a Klonovací razítko (S).

Zvýraznění zlatého potěru

Záměrem autora snímku je zvýraznění zlatavého potěru na uhlí. Dalo by se pracovat se štětcem a kresbou do jednotlivých třpytek, to by ovšem zabralo spoustu času. Jednodušší je překrýt uhlíky barevnou plochou a vhodným nastavením režimu prolnutí tuto plochu aplikovat pouze na třpytky. Ty jsou totiž jasně vymezeny svou výrazně světlejší tonalitou oproti uhlíkům.

Obnovte výběr příkazem Načíst výběr… z nabídky Výběr. Nyní do obrazu vložte obdélník nástrojem Vložit tvar (Shift + S). Obdélník vložte přes celou plochu výběru, aby byl celý výběr překrytý jednobarevnou plochou.

Nastavte žlutou barvu pro výplň, Krytí vrstvy nastavte na 25 % a režim prolnutí na Ztmavit. Nastaveným režimem prolnutí vrstev určíte, že žlutý obdélník bude viditelný pouze v místech, která jsou tonálně světlejší, než je zvolená žlutá barva.

Finální úpravy

Obraz je nyní krásně kontrastní a hlavní motiv je dobře čitelný. Nicméně pozadí v pravé části obrazu je tmavší než v levé části obrazu. Pro zesvětlení tmavých míst použijte nástroj Efektový štětec (E) s nastaveným efektem Jas a kladnou hodnotou síly efektu. Kreslením štětcem přes tmavé oblasti je zesvětlíte.

Tip: Při ztmavování a zesvětlování je potřeba pracovat s nízkou silou efektu, případně nízkým krytím štětce. Ani poměrně slabý efekt není při kontinuálním pohledu dostatečně zřejmý a úprava se dá lehko přehnat.

Z kompozičního hlediska je poměrně zbytečný dolní okraj fotografie. Fotografie byla snímána a následně oříznuta na formát 4:3. Dodatečné oříznutí na kinofilmový formát 3:2 vylepší kompozici a fotografie je tak připravena pro tisk na standardní fotografický papír.

Fotografie před úpravou a po ní:

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Pokud Váš snímek vybereme, po jeho zhodnocení ho v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem magazínu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.