Uprav mi fotku: Krajinka z dovolené

Dnešní fotografii nám zaslal Norbert Böhm, který je dle vlastních slov úplný začátečník a ptá se, zdali je potřeba následující fotografii nějak upravovat. A my si myslíme, že úprava v Zoner Photo Studiu jí určitě neuškodí.

Snímek nám autor zaslal ve formátu NEF, což je vždycky vhodnější, přestože u této konkrétní fotografie by to nebylo nutné.

Autor fotografie: Norbert Böhm

Autor fotografie: Norbert Böhm

Je potřeba fotografii upravovat?

Žádný učený z nebe nespadl. Pokud fotografujete, zamyslete se vždy nad tím, co vlastně chcete zachytit. Ne všechny fotografie musí být umělecké (ať už to znamená cokoliv), ale špatné světlo, nastavení fotoaparátu nebo kompozice často nezachrání ani obsah. Největší otazník u této fotografie vzbuzuje kompozice. Není totiž zcela jasné, zdali fotograf fotil krajinu nebo osobu na loďce. Pro následující úpravu předpokládejme, že šlo autorovi o krajinu, protože zvěčněná osoba už půjde těžko domalovat.

Pokud se vám povede pořídit takovou fotografii, budete ji potřebovat oříznout, doostřit a možná trochu upravit expozici.

Budete potřebovat
RAW modul: Ořez, Vyrovnání bílé, Expoziční nástroje, (Tonální křivka), Ostrost
Editor: Expoziční Přechodový filtr (Shift+G)

Základní úpravy v RAW modulu

Otevřete si vybraný snímek v RAW modulu a začněte s nástroji pěkně odshora. V tomto případě je nejdůležitějším nástrojem Ořez, neboť v pravé části snímku překáží část postavy.

01-orez

Dalším krokem je úprava expozice. Snímek je lehce zabarven do zelena, je tedy vhodné vyrovnat bílou. Práci vám může ulehčit kapátko, kterým naberete barvu z oblasti, u které víte, že je neutrální (bílá, šedá, černá). I to však může občas klamat, nezbývá tedy, než se spolehnout na vlastní vkus a záměr.

Pomocí nástrojů pro úpravu Expozice snímek vylaďte. Často pomůže tlačítko Automaticky, které ukáže doporučené nastavení. To pak dolaďte pomocí ostatních posuvníků, případně využijte i nástroj Křivky.

02-automaticky+krivky

Při fotografování nebylo moc dobře zaostřeno a celkově je snímek trochu rozmazaný. To můžeme lehce spravit pomocí nástrojů Ostrost. Přesto takovou fotku nedoporučuji tisknout, ale pro prezentaci na webu nebo na počítači rodině a kamarádům bude ostrost dostačující.

03-Ostrost2

Pro zvýraznění oblohy přejděte do Editoru a využijte nástroj Přechodový filtr (Shift+G) a v roletce zvolte expoziční typ tohoto filtru. Pomocí myši natáhněte přes snímek rovinu přechodu a upravte Sílu expozice. Táhnutím za bílé body nebo v panelu nástrojů můžete upravit i šířku plynulého přechodu expozice.

04-expozicni

Expoziční přechodový filtr (novinka ZPS 17) simuluje použití klasického fotografického přechodového filtru, který se používá především pro krajinářskou fotografii. Málokdo ho však ve své fotovýbavě vlastní. Nástroj ztmaví nebo zesvětlí expozici vybrané části snímku. To je právě u fotografií krajiny, kde velkou část zabírá obloha s mraky, ideální.

Po provedení úprav v Editoru zvolte Soubor > Uložit jako (Ctrl+Shift+S) a fotografii uložte do JPG.

Norbert Böhm

Původní fotografie

Norbert Böhm

Upravená fotografie

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem magazínu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na magazínu Milujemefotografii.cz.

Poslední aktualizace 5. listopadu 2014

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Aja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Číst všechny články.

Komentáře