Uprav mi fotku: Dodejte barvy a atmosféru krajinářské fotografii

Krajinářskou fotografii, kterou nám zaslal Miroslav Kaisersat, trápí nevýrazné a šedé barvy. Některé z nedostatků obrazu jsou způsobené zejména omezením použité techniky. Nejedná se ovšem o žádný problém, který by nebylo nemohlo Zoner Photo Studio napravit. Po odstranění nedostatků dodejte do snímku příjemnou podzimní náladu.

Rozbor snímku

Autor fotografie si vyzkoušel focení dlouhým časem pro rozmazání vodního proudu pod jezem. Při snímání použil variabilní neutrální filtr, který má za následek změkčení kresby a barevný závoj. Fotografii rozdělil do plánů pro dodání dojmu prostorovosti, ovšem estetická hodnota stébel trávy v prostředí je diskutabilní. Bylo by vhodné najít nějaký zajímavější prvek do popředí. Vše podstatné se odehrává v pravé polovině snímku, levá část fotografie je nezajímavá. Snímek též postrádá kresebné světlo, takže fotografie je celkově plochá. Dynamický rozsah celé scény byl vzhledem k fotografování v protisvětle větší, než zvládl zaznamenat snímač fotoaparátu, takže také obloha postrádá kresbu. Řešením by bylo použití přechodového neutrálního filtru na objektivu pro ztmavení oblohy anebo pořízení druhého snímku exponovaného na oblohu, který by bylo možno s původním snímkem zkombinovat.

Pro úpravu budete potřebovat nástroje: Modul RAW, Editor, Horní propust, Vylepšit expozici (Ctrl+3), Přechodový filtr (Shift+G), Oříznout (C), Vyplnit podle okolí (Shift+Del), Textura, Rychlé filtry (Shift+K).

Postup úpravy v Zoner Photo Studiu

Základní „vyvolání“ RAWu

Pokud máte fotografii formátu RAW, stejně v jakém nám byla zaslána vzorová fotografie, začněte úpravami v modulu RAW. Formát RAW poskytuje pro úpravu snímku dostatek obrazových dat. Bohužel kresba v obloze je u této fotografie i tak nenávratně ztracena, světla bylo příliš mnoho a došlo k přepálení kresby. Tím, že velkou část úprav provedete přímo nad surovými daty ze snímače, nedojde k tak výrazné degradaci obrazu, ke které by došlo při zpracování snímku ve formátu JPEG.

Původní fotografie. Autor: Miroslav Kaisersat
Původní fotografie. Autor: Miroslav Kaisersat

Původní fotografie má silný chladný odstín, pravděpodobně způsobený funkcí automatického vyvážení bílé, které se mylně snažilo kompenzovat zlatou barvu podvečerní oblohy, a také použitím neutrálního filtru, který pokud není opravdu kvalitní, tak vnese do obrazu barevný posun.

Základní globální úpravu snímku proveďte na záložce Základní nastavení. Opravou vyrovnání bílé vraťte do obrazu zajímavější teplý odstín. Úpravou černého a bílého bodu zvyšte kontrast využitím celého rozsahu histogramu. Zvýšením zřetelnosti mírně doostřete a zatraktivněte celkový obraz. Dále proveďte redukci barevného šumu, který se v obraze nachází ve velké míře. Také srovnejte horizont, který se na fotografii trochu kácí. Obraz je také neostrý vlivem použitého filtru a dlouhého času. Proveďte tedy mírné doostření. Úpravy proveďte dle následujícího obrázku.

Zapnutím funkce HDR – světla na záložce Efekty vraťte trochu kresby do oblohy.

V záložce Objektiv proveďte opravu poduškovitého zkreslení pomocí jezdce Soudkovitost. Proveďte korekci vinětace a odstranění chromatické vady.

150115_13_RAW_Objektiv

Fotografie po úpravě v RAW konvertoru vypadá takto:

150115_14_RAW_upravena

Úprava fotografie v Editoru

Po globálních úpravách v modulu RAW přistupte k dalším úpravám v modulu Editor, kterými obraz dále zatraktivníte.

První poměrně razantní úpravou bude zvýšení kontrastu a zostření obrazu. Obraz je svým charakterem spíše nízkofrekvenční (obsahuje velké plochy bez detailů) a postrádá hranovou ostrost. Pro zostření tedy použijte nástroj Horní propust z nabídky Efekty. Poloměr nastavte na 3.0 a režim prolnutí na Překrýt. Tím docílíte zostření hran v obraze. Zároveň nastavte Režim vrstvy na Měkké světlo, tím dojde ke zvýšení kontrastu.

Zvýšením kontrastu v předchozí úpravě došlo ke ztrátě kresby v nejhlubších stínech. Toto napravte příkazem Vylepšit expozici (Ctrl+3) z nabídky Vylepšit. Upravte hodnotu Stíny na +50.

K navrácení vypálené oblohy použijte nástroj Přechodový filtr (Shift + G). Jako odstín zvolte žlutooranžovou barvu ze vzorníku (#FFC000), krytí vrstvy nastavte na 20 procent a zvolte režim vrstvy Násobit.

Druhý přechodový filtr použijte pro ztmavení stromů v pozadí. Nastavte černou barvu, krytí vrstvy 60 procent a režim vrstvy na Překrýt. Tím zvýrazníte kresbu stromů vůči obloze.

Tímto jste vyřešili tonalitu a barevnost a je možné přistoupit k úpravě kompozice. Vertikálně je obraz vhodně komponován, jez tvořící horizont je umístěn v horní třetině obrazu. Trochu nešťastně ve středové kompozici jsou umístěna stébla, která tvoří přední plán fotografie. Vzhledem k tomu, že vše podstatné se odehrává v pravé polovině fotografie a levá část obrazu neobsahuje žádné důležité prvky, můžete fotografii bez obav oříznout na čtvercový formát. Tím se zbavíte kompozičně prázdné plochy nalevo a posunete popředí mimo střed kompozice. K oříznutí obrazu použijte nástroj Oříznout (C). Poměr ořezu nastavte na Pevný poměr (1:1).

Větvičky zasahující do proudu se zbavte nástrojem Vyplnit podle okolí (Shift + Del) z nabídky Výběr. Nejprve libovolným nástrojem pro výběr vyberte větvičku a poté nástroj aplikujte.

Pro konečné zvýraznění detailní kresby obrazu použijte příkaz Textura z nabídky Efekty. Zvolte texturu Papír 1 a intenzitu nastavte na 60 procent. Obraz obsahuje poměrně velké množství monochromatického šumu a přidáním textury mu dodáte příjemnější charakter. Textura navíc fotografovaný námět (rozmazaný vodní proud) hezky doplňuje.

Fotografie po úpravě vypadá takto:

150115_31_UPRAVENE FOTO

Přidání instantních efektů

Pro ozvláštnění fotografie ve stylu dnes módních retro efektů aplikujte na výsledný obraz efekt Ocean z nástroje Rychlé filtry (Shift + K).

150115_31_Editor_Rychle_filtry

A následně můžete vzhledem ke zvolenému čtvercovému formátu přidat černý rámeček emulující diapozitiv efektem Rounded black frame.

Doporučení pro další fotografování

Při dalším fotografování námětu doporučuji pořídit expoziční variantu i pro oblohu a zvolit zajímavější prvek do popředí. Nejedná se o dokumentární fotografii, takže se nemusíte bát do scény zasáhnout a nezajímavé popředí nahradit nějakým líbivějším.

Fotografie před úpravou a po ní.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
Líbí se vám úprava? Stáhněte si Zoner Photo Studio 17 na 30 dní zdarma a zkuste si vylepšit své fotografie. Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Pokud Váš snímek vybereme, po jeho zhodnocení ho v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikujeme na našem magazínu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na magazínu Milujemefotografii.cz

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.