Ptejte se správně sami sebe: Jaký chci fotoaparát?

Jednou za čas mě někdo z přátel či přátel mých přátel požádá o pomoc při výběru nového fotoaparátu. „Vždyť přece dělal v tom časopise o focení, fotí každý den, rukama mu prošla spousta foťáků, tak musí mít přehled.“ Ano, to je sice všechno pravda, ale i to má svůj háček. Do hlavy, ani do peněženek nikomu nevidím. Poradit však mohu. Jak tedy vybrat nový fotoaparát?

Není nic špatného na tom, když člověk požádá o radu, jaký fotoaparát by si měl pro sebe pořídit, někoho zkušenějšího. Ostatně já bych jednal obdobně, kdybych si chtěl koupit cokoliv jiného, co se netýká fotografování a co by stálo tisíce či desítky tisíc korun.

Jednoduše bych chtěl vědět, že své peníze „investuji“ správně. Čekalo by mě hledání na internetu, procházení kamenných prodejen a dotazování lidí z oboru.

Je to vaše investice

Osloví-li mě někdo s tím, že by si chtěl pořídit nový fotoaparát, málokdy dostanu do rukou názvy konkrétních modelů nebo alespoň bližší představu o tom, co by fotoaparát měl umět. Jeden čas jsem tak už ani nechtěl na podobné e-maily odpovídat (bylo jich jednoduše příliš mnoho) a i nyní mi to trvá dlouho.

Než se tak zhostím odpovědí, položím sám tazateli otázky společně s několika málo radami ohledně výběru, který jej čeká. Protože – přiznejme si to – přestože můžu komukoliv říkat cokoliv, konečné rozhodnutí je jen na něm. Je tedy dobré mu dát alespoň nějaký přehled o tom, jak by měl při výběru fotoaparátu postupovat.

Nakonec, jsou to jeho (vaše) peníze a nikdo jej (vás) nemůže nutit koupit ten nebo onen přístroj. Ani já ne. Než se tedy pustíte do koupě nového fotoaparátu, zkuste si sami odpovědět na těchto několik otázek:

5 tipů, jak vybrat fotoaparát

1) Co budete fotografovat nejčastěji?

Podobně jako byste s autem určeným do města zřejmě nezkoušeli jezdit rallye či off-road (a naopak), jsou různé druhy fotoaparátů určené pro odlišné kategorie focení. Některé přístroje se snaží tvářit více či méně univerzálně, ale vesměs vždy narazíte na nějaký ten nedostatek. Jiné pak jsou upravené pro konkrétní účely – například odolné nebo vodotěsné kompakty.
Ptejte se tedy sami sebe na to, co budete chtít fotit nejčastěji. Rodinné momentky? Krajinky na výletech? Pak si vystačíte s kompaktem. Rádi byste se věnovali náročnějšímu fotografování, kdy nechcete dělat kompromisy s kvalitou obrazu, ale zrcadlovka je na vás příliš velká? Zkuste se podívat mezi bezzrcadlovky (kompakty s výměnnými objektivy).
Jestliže se ale chystáte na náročné focení v ateliéru, prioritou vašeho budoucího fotoaparátu má být pohotovost, nebo se chcete specializovat na sportovní fotografii, pak to bez digitální zrcadlovky půjde jen těžko.

2) Jaká je cenová hranice, za kterou nechcete jít?

Určete si maximální finanční strop a držte se jej. Nemá cenu utrácet více peněz, než kolik jste chtěli. Nezapomeňte na to, že fotoaparát není jen samotný přístroj, ale také paměťová karta, pouzdro, batoh, či brašna (a v případě digitálních zrcadlovek celá řada volitelného příslušenství).

3) Kdo bude fotoaparát používat?

Jen vy, zaměstnanci vaší firmy, nebo celá rodina? Přemýšlejte i nad touto otázkou. Má cenu kupovat složitý přístroj, když jej většina budoucích uživatelů ani nebude umět plně ovládat a raději přepne režim fotografování do plné automatiky?

4) Jak moc jste fotograf?

Jestliže chcete fotit a nezabývat se nastavením fotoaparátu, vystačíte si s jeho zcela automatickým režimem fotografování. Máte-li ale už něco „nafoceno“ a chcete mít přístroj plně pod kontrolou, zřejmě se podíváte po modelu, který nabízí i polo- a plně manuální nastavení (režimy P, S, A, M, resp. P, Tv, Av, M).
Otázka by se dala vztáhnout i na to, zda se chcete focením pouze bavit, nebo i živit či pracovat jako s tvůrčím nástrojem. Jestliže to první, pak si vystačíte i s jednodušším modelem. Spadáte-li do druhé kategorie, pak jste se ve čtení tohoto článku zřejmě nedostali ani sem. Ohledně nákupu profesionálního fotoaparátu by to bylo určitě na mnohem delší a komplikovanější debatu.
A ještě jedním způsobem by se dala otázka formulovat: Jakými funkcemi by měl být váš fotoaparát vybaven? Jestliže se vaše odpověď nepodobala výrazům jako „nevím“ či „je mi to jedno“, pak si odpovězte ještě na další otázku: A budete je skutečně všechny využívat?

5) Jak se to drží v ruce?

Poslední, ale pro mě osobně nejdůležitější bod: na obrázcích internetové prodejny vypadá fotoaparát „vymazleně“, ale je velký rozdíl v tom, jak vám přístroj sedne do rukou a jak pouze vypadá.
Nemálo se na pohodlnosti ovládání podílí rozmístění ovládacích prvků, velikost či absence gripu pro lepší uchopení, nebo i takové „drobnosti“ jako přehlednost menu. Jestliže se chystáte utratit deset nebo více tisíc, neváhejte ani okamžik a běžte si už vytipovaný model (či modely) vyzkoušet do nejbližší kamenné prodejny.
Nikdo vás nenutí jej ihned koupit. Vezměte si čas na rozmyšlenou. Osobní zkušenost s jeho ovládáním je ale k nezaplacení.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.