Přechodový filtr v počítači

Přechodový filtr je častou používaným příslušenstvím u krajinářské fotografie, kde pomáhá dotvořit celkovou atmosféru snímků. Jeho náhrada v počítači sice není dokonalá, ale při troše šikovnosti lze dosáhnout zajímavých výsledků.

Zvláštností přechodového filtru je to, že má na protilehlých stranách různou hustotu nebo barvu – pozvolný přechod mezi různou hustotou je pak zárukou přirozeného účinku. Filtry jsou na jedné straně průhledné a postupně tmavnou na druhé polovině. Variantně jsou filtry v horní části zabarveny a ve spodní bezbarvé anebo má každá polovina jinou barvu a přechod je velmi jemný a neutrální.

Nejčastější kombinací je například zeleno-modrý filtr, který podpoří zeleň trávy a rostlin ve spodní části snímku a v horní zase vykouzlí blankytně modrou oblohu. Pro snímání krajin se často používá modrý přechodový filtr, který ovlivní pouze barvu oblohy.

Softwarový filtr v Zoner Photo Studiu

Program Zoner Photo Studio nabízí v editoru možnost simulace přechodových filtrů, takže si kouzlení s barevností oblohy či s barevností louky můžete vyzkoušet sami a navíc s výsledkem, který je vždy vratný, na rozdíl od použití opravdového filtru. Při složitějších úpravách pak můžete dosáhnout efektů, na které byste s opravdovým filtrem marně čekali.

Abyste mohli začít s efektem pracovat, je třeba jej aktivovat, a to dvojím způsobem – malá ikona na konci panelu nástrojů anebo z menu Vrstva/Přechodový filtr (F). Jakmile aktivujete nástroj, zobrazí se další řádek s parametry filtru, které zahrnují šíři přechodu, možnost převrátit filtr, paletu barev a kapátko.

Vedle parametrů filtru pak najdete rolující nabídku pěti předdefinovaných nastavení, každé další pak můžete jednoduše uložit či odstranit.

Budete-li používat předdefinované filtry, možná se vám nebude líbit jejich účinek, to je dáno základním nastavením prolnutí vrstvy na Násobit, jakmile změníte typ prolnutí na Překrýt, bude výsledek mnohem realističtější.

Filtr podle vlastního vkusu

V okamžiku kdy aktivujete přechodový filtr, změní se kurzor myši na niťovitý kříž, po kliknutí na snímek se zobrazí osy pro nastavení přechodového filtru. V horizontální rovině najdete na ose dvojici bodů, s jejichž pomocí můžete osu natáčet dle libosti.

Ve vertikálním směru je pak osa se šipkou mířící vzhůru. Na opačném konci šipky (v dolní části) najdete její základnu. Na obou koncích je opět bod, s jehož pomocí nastavujete plynulost a rozsah přechodu – stačí pouze uchopit jeden z bodů a táhnout jím vzhůru či dolů. Pokud zvolíte příliš malou šíři přechodu, bude pravděpodobně viditelné pruhování v místech osy přechodu, proto raději volte větší šíři přechodu.

Chcete-li předěl filtru posunout vzhůru či dolů ve vertikálním směru, pak najeďte kurzorem na osu přechodu, až se změní v kříž se šipkami. V tomto okamžiku chytněte osu a posuňte ji nahoru nebo dolů podle vašeho přání. Vytvářený přechod by měl ve výsledku působit nenápadně a pokud možno přirozeně, dejte si tedy s posunem osy záležet.

Posledním velmi důležitým parametrem je nastavení krytí a režimu vrstvy. Softwarový přechodový filtr totiž vytváří vrstvu nad samotným snímkem. Posuvníkem krytí vrstvy nastavujete intenzitu filtru a v rolovacím okénku režim zase specifikujete způsob prolnutí vrstvy s původním snímkem. Jak již bylo řečeno výše, pro naše účely je nejvhodnější režim překrýt. Míra krytí vrstvy je pak závislá pouze na vás, obecně by však neměla zůstávat na hodnotě 100 %, neboť snímek nevypadá přirozeně.

Nebojte se kombinací

Přechodový filtr můžete samozřejmě použít několikrát, v některých případech to bude možná nezbytné. Vzhledem k tomu, že filtr pracuje v Zoner Photo Studiu pouze s jednobarevným přechodem, je nutné řešit například zvýraznění oblohy (modrá) a louky (zelená) aplikací dvou filtrů přes sebe.

Na ukázkovém obrázku byla zmiňovaná metoda použita, v horní části jsme použili tmavě modrý a světle šedý filtr, ve spodní části pak byl použit tabákový filtr v opačném pořadí, tedy efekt vycházel ze spodní části a směrem nahoru byl filtr slabší.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *