Opravdu je nutné pokrýt každý milimetr?

Čas od času se na webu objevují dotazy, jaké objektivy pořídit nebo vzít s sebou na dovolenou. Obvykle už má tazatel rámcovou představu, která zahrnuje dva až tři objektivy pokrývající každé jednotlivé ohnisko – od nejširšího až po opačný konec. Je to ale skutečně třeba?

Problém (nejen) internetových diskuzí spočívá především v tom, že se každý snaží vehementně prosadit svůj názor jako ten jediný správný. V případě fotografie tedy vnutit ostatním svůj styl fotografování jako právě ten nejlepší. Toho se pokusím v tomto článku vyvarovat a zaměřím se na zkušenosti a tipy, jak může každý dospět ke svému vlastnímu rozhodnutí.

Na široko, na daleko

Osobně už jsem přestal na cesty nosit mnoho objektivů a vystačím si pouze se dvěma (jak už jsem zmiňoval v článku o krajinách), konkrétně teleobjektivem pokrývajícím 70-200 mm a ultraširokým „sklem“ 16-35 mm. Oba přitom nasazuji na fullframe tělo.

Široký záběr východu Slunce u španělského města Laredo. Canon 5D Mark II, Canon EF 16-35 mm F2,8 II USM, 1/80 s, F7,1, ISO 100, ohnisko 27 mm.
Záběr téměř ze stejného místa, ale s použitím teleobjektivu. Canon 5D Makr II, Canon EF 70-200 mm F2,8 IS II USM, 1/80 s, F5,6, ISO 400, ohnisko 70 mm.

To, že na volbu objektivů může mít jiný fotograf odlišný názor, je vidět v Tomášově článku o nepostradatelné technice.

Oba jsme ke svým preferencím dospěli léty experimentů a profilováním svých fotografických zájmů. Přiznávám, že jsem dříve také chodil vybaven více objektivy, ale zjistil jsem, že střední ohniska nevyužívám zdaleka tak často. Víc mě baví dělat velmi široké záběry. Jestliže by došlo k nejhoršímu a potřeboval bych objektiv, který u sebe zrovna nemám, vždy můžu pořídit širší záběr a doma pak oříznout okraje.

S odlehčenými zády

V dnešní době máte také celkem snadnou možnost podívat se do metadat starších fotografií a zjistit si, kolikrát jste použili ten který objektiv, i přes Zoner Photo Studio. Takto můžete zjistit, jaké jsou právě vaše nejoblíbenější objektivy nebo dokonce konkrétní ohnisko. Psal o tom už Jirka ve svém starším článku, když objevil funkci Statistiky.

Tip: Zábavnou a praktickou alternativou je také vyrazit na nějaký kratší výlet, na kterém vám nebude vadit „riskovat“, jen s jedním (libovolným) objektivem a fotografovat jen a pouze s ním. Díky tomu získáte jednak přesnou představu o schopnostech a záběru daného skla a současně můžete třeba zjistit, že vlastně další objektiv s sebou ani nepotřebujete.

Je jasné, že záleží přesně na tom, co se chystám fotit, a mám-li nějaký konkrétní úkol, musím mu přizpůsobit i výběr techniky. Není však nutné nechat se technikou pohltit natolik, abychom si kvůli velké, a mnohdy právě zbytečné, zátěži ničili záda.

Přeju hodně ušetřených kilogramů!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *