Navštivte fotografickou kavárnu Café Flexaret

Nedaleko katedrály sv. Petra a Pavla v Brně narazíte na kavárnu, která má nemálo společného s fotografií. Otevřel ji fotograf Vojtěch V. Sláma se svou ženou Terezou, a protože se jedná o zajímavé spojení fotografie, kávy a místa pro setkávání fotografů, rozhodli jsme se vám ji přiblížit. Zajít zde na dobrou kávu a za dobrými fotografiemi se totiž vyplatí nejen fotografům. 

Café Flexaret má za sebou půl roku své existence (kavárna byla otevřena 11. června 2013). Název Flexaret se přímo vztahuje k Vojtovi a jeho ženě. Celý život byl totiž středoformátový Flexaret Vojtův stěžejní fotoaparát. Navíc se oba manželé setkávali v rámci již zaniklé skupiny Česká Paralaxa. Když se po letech opět potkali, vzali a následně se rozhodli založit kavárnu, tak při vybírání názvu nebylo pochyb, Flexaret je spojoval.

Fotografické výstavy jsou jen začátek

Přestože o kavárně hned v úvodu píšeme jako o fotografické, bylo by chybou ji označit pouze jako fotografickou. Oba provozovatelé budovali kavárnu jako prostor, který prochází napříč obory i kulturami. Vojta samozřejmě vnáší do podniku záležitosti hlavně fotografické, ale díky jeho lásce k jazzu, blues i dalším hudebním stylům se kavárna čas od času změní v neobvyklý koncertní prostor. Také hudba je dalším pojícím prvkem mezi oběma životními partnery.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Tereza jako lingvistka se snaží, aby do kavárny chodilo co nejvíce cizinců, organizuje pro ně různé akce, nabízí zajímavé prostředí, a sama toto prostředí využívá pro vyučování cizích jazyků. Jde jí především o to, aby se lidé z různých zemí potkávali v kavárně, která je multikulturní nejen díky jazykům, kterými Tereza mluví, ale částečně i nabídkou nápojů a pokrmů.

Setkávají se tu tak například Rakušané, Italové, Řekové, Portugalci, Američané, Angličané, Kanaďané i Australané. Provozovatelé věří, že to pomáhá k vytváření občanské společnosti, k rozšiřování povědomí o jiných kulturách a především nám místním alespoň trochu povylézt z našich brněnských ulit.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Přímo fotografům pak kavárna umožňuje konání výstav, které se pozvolna rozjíždí. Cílem je, aby se zde každé dva měsíce konala vernisáž. Vojtovo jméno a kontakty dokáží přitáhnout nejen známé fotografy z naší republiky, ale i ze světa, kteří by jinak v kavárně třeba vůbec nevystavovali.

Tomu odpovídá i prostor kavárny, který se snaží o to být důstojným prostředím pro vystavované fotografie. (Tereza a Vojta se snažili, aby se ve vizuální podobě kavárny promítly ty dobré věci z jejich dětství, jejichž čas znovu přichází. Samozřejmě ve spojení se současným designem.)

Fotografické výstavy
Výstavy jsou otevřené všem technologiím, nejsou tedy omezené jen na černobílé fotografie, čtvercový formát nebo práci s filmem. Po již proběhlých výstavách Jiřího Zikmunda a Gabriely Kolčavové můžete aktuálně shlédnout výstavu Vojty V. Slámy (do konce ledna 2014). Jedná se o souběžnou výstavu Colorjoy – hlavní a poměrně rozsáhlá část se nachází v Domě umění města Brna (najdete jej na Malinovského náměstí 2). V kavárně můžete vidět pokračování tohoto barevného cyklu.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Je libo portfolio review?

V Café Flexaret je také k dispozici několik titulů fotografické literatury k nahlédnutí a jejich seznam se postupně rozrůstá. Konají se zde tzv. fotografické středy, což je salón, který funguje už deset let a posouvá se po různých kavárnách. Tento projekt vznikl z pocitu, že většina fotografů pracuje příliš osamoceně, což může vést k tomu, že autoři spolu nesdílejí proces tvorby, málo se navzájem ovlivňují (ve smyslu obohacení) a povzbuzují v práci. Přesně tohle se ve Flexaretu snaží změnit, nebo k této změně aspoň poskytnout prostor.

Tímto počinem se majitelé a pravidelní návštěvníci snaží navázat na tradici dvacátých a třicátých let, kdy umělci prožívali vše společně. Každou středu tedy máte jistotu, že v kavárně bude Vojta, nějaký jiný fotograf, nebo i více fotografů dohromady, a to pro kohokoliv, kdo má zájem konzultovat své portfolio a vlastně cokoliv, co souvisí s jeho tvorbou, technickými problémy atd. Po domluvě jsou možné i soukromé konzultace s různými fotografy, které už jsou však placené (středeční večery jsou bezplatné).

Do budoucna je toho v plánu více, například fotografické dílny, nebo třeba možnost koupit si zde pečlivě opravený Flexaret, dokonce se zárukou. Časem zde snad vznikne i sběrna černobílého a barevného fotografického materiálu.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Do kavárny nejen za fotografiemi

Abychom nemluvili jen o fotografiích, v kavárně se pochopitelně můžete také občerstvit. Café Flexaret je jediným místem (mimo jednu kavárnu v Praze) v Česku, které nabízí kávu Delta z Portugalska a na mlýncích jsou většinou dva druhy od této značky.

Jestliže kávu nepijete, můžete si vybrat z klasické nabídky, která nemůže chybět v dobré kavárně – v kavárně, která se navíc ve večerních hodinách proměňuje v bar (otevřeno je až do půlnoci). Majitelé se také snaží udržet mimořádně vysokou úroveň nabízených vín – mezi rozlévanými víny tak nechybí například biovína, vína kabinetní či pozdní sběry.

Dopřát si můžete třeba i nepasterizované a nefiltrované pivo Richard z Žebětína, mimochodem chlazené jsou celé sudy, pivo tedy nezažívá žádné teplotní šoky. A nakonec, protože by to vadilo nejen hostům, ale také vystavovaným fotografiím, kavárna je z pochopitelných důvodů nekuřácká.

Kavárna sídlí na adrese Kopečná 2/21 a navštívit můžete také její facebookový profil zde.

Zvětšit mapu

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.