Navštivte fotografickou kavárnu Café Flexaret

Nedaleko katedrály sv. Petra a Pavla v Brně narazíte na kavárnu, která má nemálo společného s fotografií. Otevřel ji fotograf Vojtěch V. Sláma se svou ženou Terezou, a protože se jedná o zajímavé spojení fotografie, kávy a místa pro setkávání fotografů, rozhodli jsme se vám ji přiblížit. Zajít zde na dobrou kávu a za dobrými fotografiemi se totiž vyplatí nejen fotografům. 

Café Flexaret má za sebou půl roku své existence (kavárna byla otevřena 11. června 2013). Název Flexaret se přímo vztahuje k Vojtovi a jeho ženě. Celý život byl totiž středoformátový Flexaret Vojtův stěžejní fotoaparát. Navíc se oba manželé setkávali v rámci již zaniklé skupiny Česká Paralaxa. Když se po letech opět potkali, vzali a následně se rozhodli založit kavárnu, tak při vybírání názvu nebylo pochyb, Flexaret je spojoval.

Fotografické výstavy jsou jen začátek

Přestože o kavárně hned v úvodu píšeme jako o fotografické, bylo by chybou ji označit pouze jako fotografickou. Oba provozovatelé budovali kavárnu jako prostor, který prochází napříč obory i kulturami. Vojta samozřejmě vnáší do podniku záležitosti hlavně fotografické, ale díky jeho lásce k jazzu, blues i dalším hudebním stylům se kavárna čas od času změní v neobvyklý koncertní prostor. Také hudba je dalším pojícím prvkem mezi oběma životními partnery.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Tereza jako lingvistka se snaží, aby do kavárny chodilo co nejvíce cizinců, organizuje pro ně různé akce, nabízí zajímavé prostředí, a sama toto prostředí využívá pro vyučování cizích jazyků. Jde jí především o to, aby se lidé z různých zemí potkávali v kavárně, která je multikulturní nejen díky jazykům, kterými Tereza mluví, ale částečně i nabídkou nápojů a pokrmů.

Setkávají se tu tak například Rakušané, Italové, Řekové, Portugalci, Američané, Angličané, Kanaďané i Australané. Provozovatelé věří, že to pomáhá k vytváření občanské společnosti, k rozšiřování povědomí o jiných kulturách a především nám místním alespoň trochu povylézt z našich brněnských ulit.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Přímo fotografům pak kavárna umožňuje konání výstav, které se pozvolna rozjíždí. Cílem je, aby se zde každé dva měsíce konala vernisáž. Vojtovo jméno a kontakty dokáží přitáhnout nejen známé fotografy z naší republiky, ale i ze světa, kteří by jinak v kavárně třeba vůbec nevystavovali.

Tomu odpovídá i prostor kavárny, který se snaží o to být důstojným prostředím pro vystavované fotografie. (Tereza a Vojta se snažili, aby se ve vizuální podobě kavárny promítly ty dobré věci z jejich dětství, jejichž čas znovu přichází. Samozřejmě ve spojení se současným designem.)

Fotografické výstavy
Výstavy jsou otevřené všem technologiím, nejsou tedy omezené jen na černobílé fotografie, čtvercový formát nebo práci s filmem. Po již proběhlých výstavách Jiřího Zikmunda a Gabriely Kolčavové můžete aktuálně shlédnout výstavu Vojty V. Slámy (do konce ledna 2014). Jedná se o souběžnou výstavu Colorjoy – hlavní a poměrně rozsáhlá část se nachází v Domě umění města Brna (najdete jej na Malinovského náměstí 2). V kavárně můžete vidět pokračování tohoto barevného cyklu.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Je libo portfolio review?

V Café Flexaret je také k dispozici několik titulů fotografické literatury k nahlédnutí a jejich seznam se postupně rozrůstá. Konají se zde tzv. fotografické středy, což je salón, který funguje už deset let a posouvá se po různých kavárnách. Tento projekt vznikl z pocitu, že většina fotografů pracuje příliš osamoceně, což může vést k tomu, že autoři spolu nesdílejí proces tvorby, málo se navzájem ovlivňují (ve smyslu obohacení) a povzbuzují v práci. Přesně tohle se ve Flexaretu snaží změnit, nebo k této změně aspoň poskytnout prostor.

Tímto počinem se majitelé a pravidelní návštěvníci snaží navázat na tradici dvacátých a třicátých let, kdy umělci prožívali vše společně. Každou středu tedy máte jistotu, že v kavárně bude Vojta, nějaký jiný fotograf, nebo i více fotografů dohromady, a to pro kohokoliv, kdo má zájem konzultovat své portfolio a vlastně cokoliv, co souvisí s jeho tvorbou, technickými problémy atd. Po domluvě jsou možné i soukromé konzultace s různými fotografy, které už jsou však placené (středeční večery jsou bezplatné).

Do budoucna je toho v plánu více, například fotografické dílny, nebo třeba možnost koupit si zde pečlivě opravený Flexaret, dokonce se zárukou. Časem zde snad vznikne i sběrna černobílého a barevného fotografického materiálu.

Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.
Café Flexaret, foto: Tomáš Hliva.

Do kavárny nejen za fotografiemi

Abychom nemluvili jen o fotografiích, v kavárně se pochopitelně můžete také občerstvit. Café Flexaret je jediným místem (mimo jednu kavárnu v Praze) v Česku, které nabízí kávu Delta z Portugalska a na mlýncích jsou většinou dva druhy od této značky.

Jestliže kávu nepijete, můžete si vybrat z klasické nabídky, která nemůže chybět v dobré kavárně – v kavárně, která se navíc ve večerních hodinách proměňuje v bar (otevřeno je až do půlnoci). Majitelé se také snaží udržet mimořádně vysokou úroveň nabízených vín – mezi rozlévanými víny tak nechybí například biovína, vína kabinetní či pozdní sběry.

Dopřát si můžete třeba i nepasterizované a nefiltrované pivo Richard z Žebětína, mimochodem chlazené jsou celé sudy, pivo tedy nezažívá žádné teplotní šoky. A nakonec, protože by to vadilo nejen hostům, ale také vystavovaným fotografiím, kavárna je z pochopitelných důvodů nekuřácká.

Kavárna sídlí na adrese Kopečná 2/21 a navštívit můžete také její facebookový profil zde.

Zvětšit mapu

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře