Na návštěvě u Megapixelů

Před časem jsme psali v Novinkách, že je naše kolegyně Diana na cestách po republice, kde má v prodejnách za úkol ukázat jak prodejcům, tak potencionálním zákazníkům, výhody a usnadnění, které s sebou nese používání Zoner Photo Studia.

Protože cestuje sama, rozhodli jsme se jí udělat radost tím, že jí překvapíme a uděláme „přepadovku“. Hodilo se, že byla zrovna v brněnské pobočce Megapixelu.

Přestože samotný přepad nebyl taková zábava, jak jsme si mysleli, vůbec to nevadilo. To, co je pro dítě cukrárna, je totiž pro nás obchod typu Megapixel. Mimořádná příležitost sáhnout si a vyzkoušet objektivy, které jsou normálně mimo naši platovou třídu, ochutnat i ty nejluxusnější laskominy.

V Megapixelu si vystavenou techniku můžete zkusit. My jsme trošku protekční, takže vás možná nepustí ven před prodejnu jako tomu byl v našem případě, ale samotná možnost osahat si techniku stojí za to.

Cože jsme si to půjčili?

Začali jsme takzvaným Tilt-shift objektivem. Tilt-shift je v překladu náklon-posun a jeho unikátnost spočívá v možnosti naklonit rovinu ostrosti, respektive posunout obrazové pole. Že z toho nejste o moc chytřejší? Fotky z tilt-shift objektivu působí většinou jako miniatury a určitě jste je viděli v některém z našich Pátečků. O tom, na co jsou, co umí a jak to funguje napsal velice povedený článek sportovní fotograf Martin Kozák na svém blogu.

Tilt-shift se hodí při focení architektury, produktové fotografii nebo stále častěji právě na vytváření pseudo-miniatur.

My jsme dostali na vyzkoušení objektiv Nikon 45 mm F2,8D ED PC-E Micro. Osobně jsem měl tilt-shift v ruce úplně poprvé a pouze na chvíli, tomu odpovídá i výsledek, chtěl jsem si vlastně jen vyzkoušet „co to dělá“, bez nějakých efektů. Přiznám se na rovinu, že jsem s ním moc neuměl.

Obchod Megapixelu vyfocený pomocí objektivu typu Tilt-shift. Vidíte jak se mění hloubka ostrosti, přestože je objekt stejně vzdálen od fotografa?

Jako druhé jsme si vyzkoušeli fish-eye, objektiv typu rybí oko. Konkrétně tedy objektiv Canon EF 15 mm F2,8 Fish-Eye. Velmi široké sklo se zajímavým efektem pokřivení, používá se „rybák“ nebo „rybina“ na sporty nebo party. Lákavý objektiv, což ostatně potvrzuje i jeho nízká dostupnost (alternativou je Sigma nebo dokonalý „elkový“ Canon 14 mm). První fotka ukazuje, jak sklo pokřivuje obraz, všimněte si okrajů fotky.

Snímek s 15mm rybím okem. Všimněte si deformovaných okrajů fotky.

Druhá fotka „rybinou“ byl můj záměr o sport, bohužel se Diana z pochopitelných důvodů bála přijít blíž, tak jen jako vzpomínku a ukázku, že focení s rybím okem je zábava.

Posledním objektivem, který jsem si nemohl nevyzkoušet byl portrétní zázrak: Canon EF 85 mm F1,2.

Snad každý máme nějakou modlu ve fototechnice, já tento předmět nazývám s nadsázkou svatým grálem. A nemusí to být omezená edice Leicy, pro mě to byl až do návštěvy Megapixelu například širokáč 24 mm s vynikající světelností F1,4. Vlastně ani nevím proč zrovna tento, ale nejspíš mě uchvátil kombinací délky (na mém cropu je to 38 mm tzn. blízko k magickým 35 mm), světelností a technického zpracování (nemluvě o tom sexy červeném proužku).

Až do návštěvy Megapixelu…

Objektiv Canon EF 85mm F1,2 L II USM stojí 52 tisíc korun. To je mnoho a mnoho peněz. Ale přál bych vám ho vyzkoušet (v Megapixelu vlastně můžete), abyste zjistili, že to není přemrštěná cena, ale naopak odpovídá kvalitě tohoto skla.

Nízká hloubka ostrosti při cloně F1,2 je dobrý sluha a špatný pán. Mít fotku opravdu ostrou tam, kde jí chcete mít ostrou, není jednoduché. O to je však lepší výsledek. Ten bokeh! Ta kresba! Pořád trvám na tom, že technika nedělá fotografa. Ale jaké fotky vylézají z tohoto portrétního objektivu, to je skoro k neuvěření. Podívejte se na tuhle fotku, bez přípravy, bez kompozice, podle mého názoru vlastně hrozná fotka, přesto má něco do sebe jen díky malé hloubce ostrosti.

Takhle kreslí portrétní objektiv se světelnosti F1,2.

O dvě hodiny, několik unikátních objektivů a stovku fotek později jsme se pak vydali domů, všichni s jasnější představou, co si budeme přát pod stromeček.

Poděkování patří zejména prodavačům na brněnské pobočce, kteří byli po celou dobu velmi ochotní a sdílní. Pokud si chcete vyzkoušet sortiment Megapixelu, neváhejte přijít k nim na prodejnu s vlastním foťákem a nafoťte si zkušební fotky na svou paměťovou kartu.

Poslední aktualizace 28. května 2012

34 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře