Mamut – Obří fotoaparát z minulého století

Fotografie přitahuje zajímavé tvůrce už od svých počátků. Vybírá si jak mezi umělci, tak nejrůznějšími vynálezci či inovátory. Jedním z takových byl například George R. Lawrence. 

Nedávno jsem opětovně narazil na snímek zachycující obří fotoaparát s příhodným názvem Mamut, který stojí za pozornost. Za jeho sestrojením stál americký fotograf George R. Lawrence. Ten zmiňovaný přístroj sestrojil za účelem zachycení lokomotivy Alton Limited na jediném snímku. Fotoaparát sám o sobě vážil přes půl tuny, což – společně s jeho rozměry – ukazuje, že skutečně nebyl žádný drobeček.

Fotoaparát Mamut, zdroj: Wikimedia Commons.

George R. Lawrence byl však také jedním z inovátorů v oblasti fotografií pořízených z ptačí perspektivy. Využíval k tomu různých balónů či létajících draků.

San Francisco v ruinách; 1906. Autor: George R. Lawrence

San Francisco v ruinách; 1906. Autor: George R. Lawrence; zdroj: Wikimedia Commons.

Poslední aktualizace 17. února 2014

62 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře