Jak vytvořit valentýnské přání

Zoner Photo Studio je sice fotografický editor a správce vašich snímků, ale s jeho pomocí vytvoříte i jednoduché grafiky. V dnešním článku si ukážeme jak udělat valentýnku. Ať tento svátek uznáváte nebo ne, podívejte se s námi, jak se dá udělat jednoduché přání v Zoner Photo Studiu.

Cíl mise je jasný: vytvořit valentýnské přání obsahující fotografii nebo obrázek, text a případně i vhodné orámování.

Esenciální se jeví výběr vhodného snímku nebo obrázku. My jsme tentokrát zvolili začít namísto fotografií obrázkem z internetu (publikovaný pod licencí Creative Commons), se kterým můžete v Zoner Photo Studiu pracovat stejně jako s jakoukoliv fotografií.

Vstupní obrázek, autor: Nils Geylen, (CC BY-SA 2.0).

U našeho vstupního snímku jsme se nejprve rozhodli využít ořezu na čtvercový formát, následně rozšířit plátno, především ve spodní části snímku, a do takto vytvořeného prostoru pak umístit text. Vložení textu přímo do obrázku by nám totiž mohlo vytvářet problémy s jeho následnou čitelností.

Tip: Podobně u vašeho snímku můžete například s pomocí nástrojů pro výběr zachovat pouze některé jeho části, případně jako my vlastní snímek oříznout.

Nástroj Oříznout (C) se nachází na levém panelu nástrojů. Z roletky poměrů stran zvolte namísto Volného poměru (nastaven implicitně) Pevný poměr (1:1). Následně ořežte svůj snímek či obrázek dle vašich představ – poklepáním a tažením myši do snímku vyberete část, kterou chcete zachovat.

Ořezání obrázku ve čtvercovém poměru stran.

V menu Upravit vyberte funkci Velikost plátna (Ctrl + W). Upravte hodnotu u položek Šířka a Výška podle velikosti vaší předlohy (v závislosti na rozměrech vašeho snímku se budou hodnoty více či méně lišit).

V našem případě jsme vytvořili rámeček o šířce 25 obrazových bodů, čehož jsme dosáhli Zarovnáním obrázku na střed, zatržením čtverečku Relativní a zadáním hodnot 50 pixelů. Barvu rámečku jsme vybírali z barev obrázku, konkrétně jeho tmavších pruhů – to provedete pomocí kapátka u Barvy. Obecně však u valentýnky volte raději světlejší než tmavší barvy a na černou pro tentokrát zapomeňte úplně.

Výběr barevného podkladu rámečku.

Protože jsme chtěli text s valentýnským přáním umístit pod obrázek, znovu jsme k rozšíření plátna vyvolali stejnou funkci Velikost plátna. Abyste dosáhli rozšíření plátna pouze ve spodní části snímku, posuňte nyní Zarovnání obrazu do horní třetiny a přizpůsobte pouze Výšku. Podobně jako ilustruje následující snímek:

Vytvoření prostoru pro text.

Správná volba písma k fotografii by sama vydala na samostatný článek. U valentýnských přání si ale klidně můžete dovolit popustit uzdu fantazii a použít to, které se vám nejvíce zamlouvá. Nástroj Vložit text (T) se nachází opět na levém panelu nástrojů.

Nástroj Vložit text (T).

Jakmile poklepete myší s vložením textu do snímku, na pravém postranním panelu se vám zobrazí záložka parametry, které budete moci u písma měnit. Do pole s Textem vložte vaše přání – tedy text, který se na valentýnce objeví. Vymyslete něco vlastního.

Jestliže vás nic nenapadá, pohledejte na internetu (podobně jako my). Sice nebudete originální, ale na druhou stranu vás i tak plusové body u drahé polovičky neminou. Pod textem s přáním si z roletky vyberte styl písma a podle velikosti obrázku přizpůsobte i jeho Velikost a Řádkový proklad. Dále pak upravte jeho Barvu, Styl a Zarovnání.

Přizpůsobení písma a textu na pravém panelu.

Poslední položka Vkládání textu zahrnuje několik Efektů, kterými můžete textu dodat další rozměr. Aplikování Efektů už necháme čistě na vás – vyberte takový, který se vám líbí. Pamatujte však na to, že méně je někdy více. My jsme náš text ponechali bez efektu. Jakmile budete s výsledkem spokojeni, potvrďte jeho nastavení poklepáním na tlačítko Použít.

Tip: Budete-li chtít do obrazu vložit více textových částí s různou velikostí či dalšími parametry, musíte je vložit jednotlivě a nastavit pro každou takovou část zvlášť.

Téměř hotové valentýnské přání.

Úprava je už téměř hotová. Zbývá nám poslední krok – vložit do valentýnky fotografii. Růžovou barvu v srdci zdrojového obrázku nahradíme fotografií. Z panelu nástrojů vlevo použijte Kouzelnou hůlku (W) a poklepejte myší do srdce. Takto vytvořený výběr zatím zachovejte.

Výběr oblasti, do které umístíte fotografii.

Ve Správci ZPS 15 najděte fotografii, kterou budete chtít do přání vložit, případně uzpůsobte i její rozměry v Editoru. Snímek se otevře na nové záložce (v záhlaví programu) a předchozí úpravy na valentýnce se tak neztratí. Následně proveďte výběr celé fotografie pomocí menu Výběr | Vybrat vše (Ctrl + A) a zkopírujte obsah do schránky volbou menu Upravit | Kopírovat (Ctrl + C).

Výběr fotografie. Foto: Jiří Vicherek.

Tip: vložit nový snímek do připraveného souboru můžete i s využitím menu Vrstva | Vložit obrázek (I).

Vraťte se k souboru s přáním a volbou Upravit | Vložit (Ctrl + V) umístěte fotografii do přání. Obsah fotografie se díky připravenému výběru s pomocí Kouzelné hůlky promítne pouze do srdce původního obrázku. Podle potřeby vložený snímek přesuňte ze středu přání tak, aby tváře z fotografie nebyly ořezány. V našem případě pomohlo i slabé natočení. Pro dokončení vkládání snímku poklepejte na tlačítko Použít.

Umístění a natočení fotografie do přání.

Nakonec hotové přání uložte a můžete jej odeslat své vyvolené či vyvolenému. Nikdo vám nebrání jít i o krok dále a přání si (nechat) vytisknout na papír a v patřičně vybrané obálce jej předat ve fyzické podobě.

Vymáčkněte z toho víc

Zabrouzdejte do Editoru na položku Efekty | Obálky. Zde v roletce Obálky vyberte Černobílé šablony, které vytvoří na daném snímku masku. Tu si pak můžete vhodně přizpůsobit pomocí dalších parametrů. Doporučujeme vyzkoušet, jak budou na výsledek působit rozdílné parametry především u Rozmazání či Měřítka.

Poslední aktualizace 13. února 2013

56 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře