Canon ZOOM 2012 v brněnské ZOO

Fototechnika od Canonu volně k vyzkoušení, jak těla, tak objektivy, takové bývají akce Canon ZOOM. Návštěvník si na nich může vyzkoušet libovolné kombinace fotoaparátů s objektivy, dokonce má možnost nasadit různé objektivy na tělo foťáku vlastního. Neodolal jsem a akce, která se konala v brněnské ZOO a která mi nabídla možnost osahat si vysněné objektivy, jsem se také zúčastnil.

V areálu brněnské ZOO byla při akci Canon ZOOM 2012 rozmístěna tři stanoviště, kde si mohl návštěvník vybrat a na omezeném prostoru vyzkoušet dostupnou fototechniku. Tematicky bych stanoviště rozdělil na „profesionální“, „amatérské“ a „pro hračičky“. Hned první zastávku jsem udělal na stanovišti „pro hračičky“, které jsem ve finále vyhodnotil jako nejlepší – velký výběr skel a malý zájem návštěvníků vytvořil skvělé podmínky.

Nejdřív jsem se musel srovnat s full-framem s nepraktickým sklem EF Canon 135 mm F2 L USM, který jsem měl na tento den k dispozici. Tento objektiv s dlouhým pevným ohniskem má sice krásný bokeh, ale komponuje se s ním už o poznání hůře. Dlouhé pevné ohnisko vám totiž zaručí, že se něco nachodíte, abyste do záběru dostali přesně to, co potřebujete. Každopádně moje plastová crop hračka zmizela v brašně a Canonu EOS 5D Mark II jsem mohl říct: „Ahoj!“.

Canon EOS 5D Mark II, EF Canon 135 mm F2 L USM, 1/2500 s, F2, ISO 100, ohnisko 135 mm.

Jako první jsem v ruce držel objektiv EF Canon 28-300 mm F3,5-5,6 L IS USM. Tenhle skoro dvoukilový drobek mě dokonale ztrapnil, jelikož jsem asi půl minuty přemýšlel, jak se s tím asi tak zoomuje. Žádné otáčení prstencem, ale prosté tažení. Pryč s tímhle nesmyslem a už jsem měl v ruce kousek, po kterém pokukuju už dlouhou dobu, rybí zoom – EF Canon 8-15 mm F4 L Fisheye USM.

Canon EOS 5D Mark II, EF Canon 8-15 mm F4 L USM Fisheye, 1/13 s, F8, ISO 100, ohnisko 8 mm.

Efekt cirkulárního rybího oka na 8 mm mě uchvátil, přestože byl problém komponovat tak, abych na fotografii neměl nohy. Na delším konci už se chová jako tradiční rybí oko (lineární). Úžasně nepraktický objektiv za nedostupné peníze, ale co s ním vyfotíte, má prostě „koule“.

Další pecka byl Canon EF 14 mm F2,8 L II USM, širokoúhlé sklo, které ze mě udělalo hlavouna.

Canon EOS 5D Mark II, EF Canon 14mm F2,8 L II USM, 1/125 s, F2,8, ISO 160, ohnisko 14 mm, foto: Pavel Mašek.

Jedním ze skel, o kterých reálně uvažuji, je Canon EF-S 15-85 mm F3,5-5,6 IS USM. Super rozsah, ale ve společnosti ostatních kousků pro tento den mě prostě nedokázal zaujmout. Ale věřím, že kdybych měl přístup jen k tomuto objektivu, vyhrál bych si.

Na dalším stanovišti, tentokrát „profesionálním“, na mě čekala princezna jménem Canon EF 85 mm F1,2 L II USM. Vzhledem k tomu, že zde byla také na vyzkoušení těla Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 1D-X, zájem byl daleko vyšší. Ale za to čekání to stálo, ten bokeh, hloubka ostrosti, masivní provedení, no teda!

Canon EOS 5D Mark II, EF Canon 85 mm F1,2 L II USM, 1/800 s, F1,2, ISO 100, ohnisko 85 mm.

Canon EOS 5D Mark II, EF Canon 85 mm F1,2 L II USM, 1/400 s, F1,8, ISO 100, ohnisko 85 mm.

Ze zajímavosti jsem toto sklo dal i na crop hračku Canon EOS 1100D a doteď lituji, že jsem tuto kombinaci nevyfotil. Objektiv „drobeček“ vážil víc než tělo, takže to vlastně nešlo ani pořádně chytit. Ale i tak z toho padaly kouzelné výsledky.

Canon EOS 1100D, EF Canon 85 mm F1,2 L II USM, 1/640 s, F1,2, ISO 100, ohnisko 85 mm.

Abych se přiznal, tak jsem si na tomto stanovišti nevyzkoušel ani nabízené teleobjektivy jako např. Canon EF 400 mm F4 L IS USM a jiné hračky. Svět se smrskl do Canon EF 85 mm F1,2 L II USM. Jako poslední jsem měl nasazený Canon EF 17-40 mm F4 L USM, druhý z objektivů o kterém reálně uvažuji, ale (jak jsem již zmiňoval) ve společnosti dalších kousků tento jinak skvělý objektiv nezaujal. Plný dojmů a nadšení jsem spokojený odešel domů a na třetí stanoviště úplně zapomněl. A to jsem tam měl vyhlídnutý širokoúhlý Canon EF-S 10-22 mm F3,5-4,5 USM. Tak snad příště.

Jestliže se i vám naskytne možnost, určitě doporučuji na Canon ZOOM zajít. Můžete si zdarma a s odbornou pomocí vyzkoušet nejrůznější fototechniku, po které pokoukáváte nebo o které sníte. Za negativum považuji především omezený prostor, kde se s půjčenou fototechnikou můžete pohybovat, což má ovšem svou logiku.

Poslední aktualizace 9. července 2012

9 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Michal Prouza

Michal Prouza pracuje v ZONER software od r. 2010. V létě 2011 vyměnil kompakt za digitální zrcadlovku a od té chvíle se tak seznamuje s pro něj dosud neprozkoumanou fototechnikou. Fotí všude tam, kde cítí příležitost získat nové zkušenosti a prohloubit ty stávající.

Číst všechny články.

Komentáře