Bryan Peterson – fotograf a spisovatel

Bryan F. Peterson je profesionálním fotografem a lektorem v jedné osobě, více jak třicet let se věnuje komerční fotografii a mezi jeho zákazníky patří společnosti jako American Express, BP, Kodak UPS či Philips.

Bryan Peterson ze série pro společnost UPS
Bryan Peterson ze série pro společnost UPS

Rozsáhlé portfolio komerčních prací zahrnuje jak fotografie pro výroční zprávy a korporátní tiskové materiály, tak i reklamní fotografii. Za svoji práci získal Peterson nejedno ocenění a patří mezi respektované fotografy – je například držitelem ocenění New York Art Directors Gold Award.

Bryan Peterson ze série Lidé
Bryan Peterson ze série Lidé

Většina zákazníků si na práci Bryana Petersona cení jeho originalitu a přehršel nápadů, se kterými přichází. Rukopisem jeho fotografií je vždy zajímavá barevnost a vyprávěcí styl, který je v segmentu komerční a především reklamní fotografie velmi ceněný. Možná právě myšlenkový přetlak a snaha předat své zkušenosti jiným, vedly Petersona k tomu aby začal vzdělávat fotografický svět.

Lektor víc než fotograf?

O Bryanu Petersonovi jako fotografovi toho není mnoho známo a vlastně to ani není třeba. Mnohem známější je jeho poloha lektorská a spisovatelská, které se věnuje přes dvacet let. Začínal ve fotografickém časopise Popular Photography Magazine a posléze se začal věnovat i samostatné publikační činnosti. Peterson napsal celou řadu knih, které byly přeloženy také do češtiny – Naučte se fotografovat dobře, Naučte se fotografovat detail kreativně, Naučte se exponovat kreativně, Naučte se vidět kreativně, Portrét- naučte se fotografovat kreativně, Naučte se fotografovat digitálně, Naučte se používat expoziční čas kreativně. Většina jeho publikací se zaměřuje na specifické oblasti fotografie, což je patrné i z jejich názvů.

Bryan Peterson ze série Lidé
Bryan Peterson ze série Lidé

Za Petersonovým úspěchem stojí jednak jednoduché a praktické rozebrání a vysvětlení problematiky fotografování a také jeho věčné a neutuchající nadšení nejen pro fotografii ale především pro ty, kdo se chtějí naučit fotografovat. V rámci knih, které vydal, přibližuje a vysvětluje Peterson postupně jednotlivé kroky, které vedou ke kýženému výsledku.

Posoudit to můžete níže, na ukázce z knihy Naučte se fotografovat dobře, kde začíná postupně od pojmu expozice a jeho vysvětlení až po názornou ukázku jak fotografovat v konkrétních situacích a jaké zvolit příslušenství.

Kromě publikování knih se Bryan Peterson rozhodl také pro přímé vzdělávání fotografickým amatérů a nadšenců a založil The Perfect Picture School of Photography – školu fotografie, která se snaží pomoci všem zájemcům o fotografii zlepšit se a produkovat lepší fotografie. Specifikem této fotografické školy je to, že je celá založena pouze na elektronické komunikaci a výuka probíhá přes internet.

Bryan Peterson ze série Lidé
Bryan Peterson ze série Lidé

Princip je velmi jednoduchý – zvolíte si kurz s tematikou, které se chcete věnovat a po přihlášení obdržíte zadání úkolu. V závislosti na délce kurzu (od čtyř do osmi týdnů) plníte různý počet úkolů. Zadání jsou poměrně konkrétní, takže s jejich pochopením určitě nebudete mít problém. Poté co splníte úkol a vytvoříte fotografie podle zadání, zašlete je instruktorům kurzu, kteří vaše fotografie zhodnotí a poradí co, jak a proč změnit, aby byl snímek lepší. Tímto způsobem absolvujete celý kurz.

Nejen Petersonovi ale především jeho studentům se tento způsob práce a výuky osvědčil, což dokládá nejen vysoký zájem o fotografické kurzy, ale především reakce konkrétních absolventů, kteří se o své dojmy podělili přímo na webu školy.

Bryan Peterson v České republice

V nedávné době se Peterson rozhodl, že své aktivity rozšíří také na oblast České republiky a společně se slovenským fotografem Patrikem Banasem spustili projekt fotografické školy i v České republice. Podrobné informace včetně popisu kurzů můžete v brzké době najít na českých stránkách fotografické školy. Sám Bryan Peterson, který v České republice několikrát fotografoval, připravil spolu s Patrikem Banasem krátké video, kde celý koncept představují.

A proč to všechno zmiňujeme? Jelikož vám chceme pomáhat při vašich fotografických začátcích a protože všichni společně milujeme fotografii, myslíme, si, že podobných aktivit je třeba jako sůl. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o dojmy či zkušenosti ať už z kurzu zahraničního anebo z toho českého, který v budoucnu absolvujete.

Rádi bychom Vás pozvali na autogramiádu Bryana Petersona, která proběhne v pátek 9. září ve 12:00 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Přímo v Luxoru si budete moct zakoupit Bryanovy knihy, nechat si je podepsat a samozřejmě se dozvědět hned z první ruky něco o připravované škole fotografie.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře