Bez jaké techniky se neobejdete?

Nemalá část fotografů neustále řeší hardwarové vybavení svého fotobatohu, jiní zase předstírají, že o technice to není a že je jim jedno čím fotí. Obojí jsou samozřejmě extrémy a nejdůležitější je především výsledek. Před jeho dosažením by však mělo být v otázce techniky jasno. A to já mám.

Z mých textů zde na blogu asi pravidelným čtenářům nemusím připomínat, že po dlouhých letech fotografování jsem skončil především u dvou různých konceptů: bezzrcadlovky (v době psaní tohoto textu) Olympus OM-D EM-5 a objektivy Olympus M.Zuiko 12 mm F2 ED a Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9 (psal jsem o něm více například zde).

S těmito dvěma objektivy pokrývám drtivou většinu toho, co potřebuji. Jedná se o pevná skla, s jejichž světelností a obrazovou kvalitou jsem nadmíru spokojen a neměnil bych.

Olympus OM-D EM-5, Olympus M.Zuiko 12 mm F2 ED.

Pozn.: Jsem si současně vědom toho, že kdybych neměl při ruce další objektivy a vybavení, některé moje snímky by nikdy nevznikly. Ať už by se jednalo o fotografie z kamery GoPro HD2 HERO nebo snímky rybářů od jezera Hồ Tây s nasazeným 14–140mm zoomem.

Druhým konceptem, který beru v případě, že se mi zasteskne po klasice, je pak kinofilmový Nikon FM2 s objektivy Nikkor 20 mm F2,8 AI-s a AF Nikkor 85 mm F1,8D (případně ještě přibalím pevnou padesátku). Jak je vidět, jedná se téměř o stejná ohniska, jako v případě digitálního Olympusu.

Ve většině situací netahám stativ, protože jej nepotřebuji, a ve většině případů se snažím obejít také bez blesku. Zjednodušeně: Chci mít co nejjednodušší prostředky k fotografování, abych se nemusel soustředit na nastavení techniky, ale čistě jen na focení.

A proč to všechno omezení se v podstatě pouze na jedno tělo a dva objektivy? Protože:

Čím jednodušší přístroj i methoda práce, tím dokonalejší výsledky!
– Karel Hermann, Fotografická thematika, 1974

A i když bych nakrásně chtěl mít občas při ruce několik asistentů, generátor, světla, náhradní součást snad ke všemu, nakonec stejně skončím u toho, že se neobejdu bez fotoaparátu a dvou mých oblíbených pevných ohnisek. S nimi jsem naprosto spokojený.

Olympus OM-D EM-5, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9.

PS: Každý jako fotograf jsme jiný – máme jiné záliby a upřednostňujeme jiná témata. Jestliže máte jiný nástroj, bez kterého se neobejdete, podělte se s námi v komentářích níže. Sami jsme zvědaví, zda narazíme na nějaké kuriózní vybavení.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře