Bez jaké techniky se neobejdete?

Nemalá část fotografů neustále řeší hardwarové vybavení svého fotobatohu, jiní zase předstírají, že o technice to není a že je jim jedno čím fotí. Obojí jsou samozřejmě extrémy a nejdůležitější je především výsledek. Před jeho dosažením by však mělo být v otázce techniky jasno. A to já mám.

Z mých textů zde na blogu asi pravidelným čtenářům nemusím připomínat, že po dlouhých letech fotografování jsem skončil především u dvou různých konceptů: bezzrcadlovky (v době psaní tohoto textu) Olympus OM-D EM-5 a objektivy Olympus M.Zuiko 12 mm F2 ED a Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9 (psal jsem o něm více například zde).

S těmito dvěma objektivy pokrývám drtivou většinu toho, co potřebuji. Jedná se o pevná skla, s jejichž světelností a obrazovou kvalitou jsem nadmíru spokojen a neměnil bych.

Olympus OM-D EM-5, Olympus M.Zuiko 12 mm F2 ED.

Pozn.: Jsem si současně vědom toho, že kdybych neměl při ruce další objektivy a vybavení, některé moje snímky by nikdy nevznikly. Ať už by se jednalo o fotografie z kamery GoPro HD2 HERO nebo snímky rybářů od jezera Hồ Tây s nasazeným 14–140mm zoomem.

Druhým konceptem, který beru v případě, že se mi zasteskne po klasice, je pak kinofilmový Nikon FM2 s objektivy Nikkor 20 mm F2,8 AI-s a AF Nikkor 85 mm F1,8D (případně ještě přibalím pevnou padesátku). Jak je vidět, jedná se téměř o stejná ohniska, jako v případě digitálního Olympusu.

Ve většině situací netahám stativ, protože jej nepotřebuji, a ve většině případů se snažím obejít také bez blesku. Zjednodušeně: Chci mít co nejjednodušší prostředky k fotografování, abych se nemusel soustředit na nastavení techniky, ale čistě jen na focení.

A proč to všechno omezení se v podstatě pouze na jedno tělo a dva objektivy? Protože:

Čím jednodušší přístroj i methoda práce, tím dokonalejší výsledky!
– Karel Hermann, Fotografická thematika, 1974

A i když bych nakrásně chtěl mít občas při ruce několik asistentů, generátor, světla, náhradní součást snad ke všemu, nakonec stejně skončím u toho, že se neobejdu bez fotoaparátu a dvou mých oblíbených pevných ohnisek. S nimi jsem naprosto spokojený.

Olympus OM-D EM-5, Schneider-Kreuznach Xenon 40 mm F1,9.

PS: Každý jako fotograf jsme jiný – máme jiné záliby a upřednostňujeme jiná témata. Jestliže máte jiný nástroj, bez kterého se neobejdete, podělte se s námi v komentářích níže. Sami jsme zvědaví, zda narazíme na nějaké kuriózní vybavení.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.