Cestování s foťákem: Kam se vydat v červenci

Červenec je pro Evropany jedním z hlavních prázdninových měsíců. Mnozí z nás však mají problém s výběrem destinace, protože vlna veder začíná sužovat velkou část Evropy. Teplota pak určuje naše tempo a ochotu brouzdat s foťákem. Místo focení raději sedíme někde ve stínu palem s vychlazeným pivem. Kam se vydat, pokud fotografickou inspiraci nenacházíte na plážích? Odpověď je jednoduchá. Zabalte si co nejméně fotografického vybavení a vydejte se do hor. Červenec je skutečně skvělým měsícem pro hory. Čím severněji a výš, tím lépe.

Můj seznam červencových destinací se bude téměř výhradně točit kolem hor. Začneme norským národním parkem Jotunheimen, který je synonymem pro norskou divočinu. Pokud nejste zrovna příznivci pěší turistiky, pak je tu Vancouver, kde si můžete užít hory, moře i město na jednom místě a bez větší námahy. Dalším zajímavým národním parkem je Bjelašnica v Bosně a Hercegovině. Nutno dodat, že vedru se úplně nevyhnete, ale bohaté zážitky vám to jistě vynahradí. Stejně jako Bjelašnica je i náš další tip, Piz Boè v Dolomitech, snadno dostupný autem z České republiky. Navíc je to poměrně nenáročná třítisícovka s krásnými výhledy. A pokud byste chtěli ještě blíž, tak na závěr tu máme Nízké Tatry, které jsou dobrou alternativou k přeplněným Vysokým Tatrám.

© Ondrej Čechvala, Piz Boè, Itálie

1. NP Jotunheimen (Norsko)

© Ondrej Čechvala, horský hřeben Besseggen v NP Jotunheimen

Nejoblíbenější část Jotunheimenu, stezka po hřebeni Besseggen je zážitek sám o sobě. Po cestě se neustále střídají rozmanité výhledy a tato pastva pro oči končí pohledem na jezero Gjende a jezero Bessvatnet. Atypické je, že jezero Gjende leží téměř o 400 metrů níže než jezero Bessvatnet, a zatímco jezero Bessvatnet má modrou barvu, jezero Gjende je díky svému složení zelené. Rozhodujícím faktorem pro vaše fotografie je samozřejmě světlo. Přímé sluneční světlo, mraky nebo mlha výrazně ovlivňují zážitek i fotografii. Výrazné barevné rozdíly jezer nejlépe vyniknou za slunečného počasí, ale mlha dodává krajině nádhernou atmosféru. Počítejte však s tím, že na této túře nikdy nebudete sami, jedná se o jeden z nejoblíbenějších norských turistických cílů.

© Ondrej Čechvala, Jotunheimen
© Ondrej Čechvala, Jotunheimen

Jotunheimen ale samozřejmě není jen o Bessegenu a několika dalších známých místech. Nejlepším způsobem, jak zachytit krásu této neobyčejné krajiny, je vydat se na vícedenní přechod. Kromě odlišných světelných a klimatických podmínek se ponoříte více do nitra hor a objevíte další úžasná místa bez davů turistů.

2. Vancouver (Kanada)

© Ondrej Čechvala, Vancouver

Pokud hledáte kombinaci rušného města, moře, zajímavé architektury, krásné přírody a rozumných teplot, najdete svůj ráj na západním pobřeží Kanady. Moderní Vancouver je obklopen hradbou hor a omýván Tichým oceánem. Až vás omrzí architektura, stačí se vydat na některé ze severních periferií města a rázem se ocitnete v hlubokých jehličnatých lesích, kde možná potkáte i černého medvěda.

© Ondrej Čechvala, Vancouver

Vancouver je extrémně zelený. Zeleň najdete mezi mrakodrapy, na mrakodrapech i všude kolem obyčejných domů. Součástí města je i třetí největší park v Severní Americe, Stanley Park. Má rozlohu téměř 400 hektarů a nejlépe ho poznáte na kole.

© Ondrej Čechvala, Vancouver

Vancouver je deštivé město, které se příliš nevyplatí navštívit v jiném než letním období. Ale právě díky tomu, že od podzimu do jara vydatně prší, je celé město tak krásně zelené. A se srážkami je třeba počítat i v létě. I tak se ale pravděpodobně dočkáte velmi příjemného klimatu a teplot, které v létě jen zřídkakdy přesáhnou třicítku.

3. NP Bjelašnica (Bosna a Hercegovina)

© Ondrej Čechvala, vesnice Lukomir, Bjelašnica

Asi hodinu a půl cesty od Sarajeva objevíte snadno dostupný a krásný národní park Bjelašnica se stejnojmenným vrcholem, který je zároveň nejvyšším vrcholem Bosny a Hercegoviny. Kromě přírody je park velmi bohatý i na kulturu. Objevíte zde tradiční pastevecká obydlí a stále živou pasteveckou kulturu. Známá a fotogenická vesnice Lukomir je se svými 1450 metry nejvyšší vesnicí v zemi.

© Ondrej Čechvala, Bjelašnica
© Ondrej Čechvala, mešita ve vesnici Umoljani, Bjelašnica

Zajímavé je, že mnohé z místních vesnic (např. Lukomir a Čuhovići) jsou muslimské a díky své izolovanosti si zachovaly své zvláštní zvyky, folklór a nářečí. Vše je přizpůsobeno zdejším drsným horským podmínkám. Pokud se vydáte na túru po okolí, objevíte zajímavé hrobky nebo kamenné mešity, jako je ta ve vesnici Umoljani.

4. Piz Boè v Dolomitech (Itálie)

© Ondrej Čechvala, výstup na Piz Boè

Piz Boè je považován za „nejlehčí třítisícovku“ v Dolomitech. Vrchol je vysoký 3 152 m a je nejvyšší horou a jediným třítisícovým vrcholem horské skupiny Sella v Dolomitech. Výstup není náročný (můžete si dokonce pomoci lanovkou), ale výhledy jsou fenomenální. Vrchol nepatří k nejnavštěvovanějším, ale čím dříve se na něj vydáte, tím lépe. Také kvůli světlu, které po ránu dokáže tuto drsnou horskou krajinu zajímavě osvětlit.

© Ondrej Čechvala, výstup na Piz Boè
© Ondrej Čechvala, výstup na Piz Boè

Pod vrcholem na vás čeká posezení a další zajímavé příležitosti pro focení. Vrcholové partie hory připomínají měsíční krajinu. Na rozdíl od mnoha jiných třítisícovek by měl být v červenci Piz Boè již bez výrazné sněhové pokrývky. Určitě si to ale před výstupem ověřte.

5. Nízké Tatry (Slovensko)

© Ondrej Čechvala, Kráľova Hola, Nízké Tatry

Vysoké Tatry se už v červenci hemží turisty, ale Nízké Tatry zůstávají kupodivu relativně klidné. Králova hola sice patří k oblíbeným vrcholům, ale pokud budete pokračovat dál po hřebeni, turistů bude ubývat a skvělých výhledů jen přibývat. Pokračovat můžete až k stylové chatce Andrejcová, kde můžete přenocovat.

© Ondrej Čechvala, Nízké Tatry

© Ondrej Čechvala, Nízké Tatry

Pokud máte volné čtyři nebo pět dní, tak zvažte přechod celého hřebene, který měří kolem 100 km.  Rozmanitá příroda, zvířata, západy a východy slunce a zajímavá setkání s dalšími lidmi vám mohou poskytnout spoustu skvělých fotografií, které byste při jednodenní túře nikdy neudělali.