Nově: 10-bitové zobrazení barev

Zoner Photo Studio je první software typu správce digitálních fotografií, který je schopen zobrazit 10 bitovou barevnou hloubku jednoho barevného kanálu. Fotografie je tedy nyní možné zobrazit s barevnou hloubkou 30 bitů, což znamená 2 na 30 (1 073 741 824) barev. K správnému zobrazení je nutné vlastnit vhodnou grafickou kartu a monitor.

Jde o pokračování zaběhlého trendu, kde Zoner Photo Studio integruje novinky ze světa digitální fotografie.

Rozdíly v barevné hloubce„Monitory, které umí zpracovat 10-bitovou barevnou hloubku na jeden barevný kanál, pracují s více než miliardou barev, což je čtyřiašedesátkrát více než u klasické 8-bitové hloubky barvy. V praxi to pak znamená věrnější barvy, hladší barevné přechody a hlavně lepší vyjádření toho, co fotograf vlastně vyjádřit chce,“ uvádí k novince šéf vývojového týmu programu Zoner Photo Studio Aleš Hasala.

Jak se postupem času počet monitorů, které umožňují zobrazení 10-bitové hloubky barvy, neustále zvyšuje a jejich cena klesá, stávají se dostupné všem zájemcům o fotografii. Stejně tak roste počet grafických karet, které s touto technologií pracují.

„V oblasti softwaru se toho na 10-bitů zatím moc najít nedá. Jedná se především o specializované programy využívané ve zdravotnictví. Zoner Photo Studio je tak první masově užívaný software, který podporuje zobrazení barev v 10-bitové barevné hloubce,“ dodává Pavel Minář, vedoucí softwarové divize ZONER software.

Pro plnohodnotné využití této novinky musí uživatel používat monitor, který podporuje zobrazení 10-bitové barevné hloubky. Grafické karty ve většině případů požadují speciální konfiguraci pro toto speciální zobrazení, nastavení naleznete v manuálu od výrobce grafické karty.

Krásnější barvy si můžete vyzkoušet po 30 dní zdarma ve zkušební verzi programu Zoner Photo Studio 12 Professional.

Praktickou zkušenost 10-bitovou barevnou hloubkou v programu Zoner Photo Studio si můžete přečíst na blogu Tomáše Pfeffera.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorMichal Prouza

Michal Prouza pracuje v ZONER software od r. 2010. V létě 2011 vyměnil kompakt za digitální zrcadlovku a od té chvíle se tak seznamuje s pro něj dosud neprozkoumanou fototechnikou. Fotí všude tam, kde cítí příležitost získat nové zkušenosti a prohloubit ty stávající.

Komentáře