Změna času snímku v EXIF datech

Jste připraveni na nedělní posun času? Pokud vám záleží na dokonalém pořádku ve vašich fotografiích, nezapomenete si přeřídit čas o hodinu dozadu nejen na svých hodinkách, ale také ve vašem fotoaparátu. Kdybyste ale přece jen zapomněli, přinášíme vám návod, jak špatný čas nebo datum u fotografií opravit v Zoner Photo Studiu 18.

Informace o pořízení snímku se ukládají do tzv. EXIF dat, což jsou metadata vytvářená společně s fotografií. Součástí těchto dat je mnoho informací, počínaje datem a hodinou pořízení snímku, přes přesné expoziční údaje až po informace o tom, zda byl aktivován např. posun barev v digitálu apod. Při troše fantazie je možné EXIF data přirovnat k tisku expozičních údajů mezi políčka kinofilmu, jak to uměly některé starší fotoaparáty.

EXIF data umí zobrazit prakticky každý editor fotografií. Přesto ne ve všech editorech jdou data upravovat. Pokud ale máte Zoner Photo Studio, máte po starostech.

Posun data a času

Právě díky možnosti editace EXIF dat není problém pozměnit špatně zapsaný čas, datum a další metadata pořízených snímků. Nejčastěji dochází k nesprávnému zápisu časových hodnot v případě, že se vám vybije akumulátor, vyjmete jej a vymaže se nastavení fotoaparátu. Při cestování různými časovými pásmy také dochází ke změně času a v neposlední řadě se dvakrát ročně mění čas i v našich končinách, a to při přechodu ze zimního na letní a naopak.

V letošním roce dojde ke změně času v noci ze soboty 24. 10. na neděli 25. 10., nezapomeňte si proto čas ve fotoaparátu pozměnit. Pokud přesto zapomenete, Zoner Photo Studio pomůže.

Podobně jako umí Zoner Photo Studio hromadně editovat samotné snímky, je k dispozici i nástroj pro hromadnou úpravu EXIF dat. Funkci najdete v Menu | Informace | Hromadné přiřazení informací (Ctrl+K), vliv bude mít pouze na vybrané a označené fotografie, proto před jejím spuštěním nezapomeňte označit snímky, u kterých chcete úpravu data a času provést.

hromadne přiřazení informací

Informace je možné měnit pouze u označených snímků.

Po spuštění funkce se otevře nové okno, které má celkem čtyři záložky – Základní údaje, Klíčová slova, Datum a čas, Uživatelské informace a Pokročilé. Po nás je důležitá třetí z nich – Datum a čas. Krom toho, že se na danou záložku přepnete, je třeba také funkci aktivovat zatržítkem před jejím názvem. Velmi jednoduše tak můžete kromě změny data a času provést i přiřazení klíčových slov či dalších uživatelských informací. Zatržení ostatních záložek ničemu nevadí, data se zapíšou pouze v případě, že nějaká vyplníte.

hromadne přiřazení informací 2

Aktivujte si třetí záložku nejen přepnutím na ni, ale také zatržítkem před jejím názvem.

V případě, že datum a čas nebyly u snímku vůbec, můžete je přiřadit v levé části okna zatržením možnosti Nastavit datum a čas pořízení.

Nás však zajímá úprava již existujících dat, k tomu slouží pravá část pracovního okna, konkrétně pak možnosti Posunout datum a Posunout čas. V levém kalendáři se zobrazuje původní datum pořízení fotografie uložené v EXIF datech. V druhém kalendáři pak vybíráte nové datum pro snímky.

Spodní volba Posunout čas, umožňuje velmi přesně v hodinách, minutách a sekundách změnit čas pořízení snímku. Při přechodu z letního času na zimní zatrhněte možnost Posun zpět.

posunout zpet

Detail nastavení posunu času a data.

Jakmile máte nastaveno nové datum či čas, klepněte na Použít a metadata se přepíší u všech označených snímků. Vzhledem k tomu, že okno sdružuje několik nástrojů dohromady, zkontrolujte si, zda nemáte na ostatních záložkách nevhodně vyplněné informace (prázdný popis apod.). Abyste toto riziko eliminovali, je lepší aktivovat při změně času pouze jednu záložku, se kterou aktuálně pracujete.

Poslední aktualizace 23. října 2015

25 1
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Redakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Číst všechny články.

Komentáře