Základy práce s textem

Zoner Photo Studio umožňuje pracovat s textem v zásadě dvěma způsoby. Jednak může být text součástí fotografie anebo je naopak vidět pouze při zobrazení vlastností snímku. V obou případech platí pravidla, jak s textem pracovat.

Rozhodnete-li se vložit text do fotografie, pamatujte, že se jedná o nevratnou změnu snímku a po jeho uložení již nebývá cesty zpět. Minimálně z tohoto důvodu byste měli pracovat s kopiemi originálních fotografií anebo se naučit využívat možnosti Uložit snímek jako (Ctrl+Shift+S), kdy jej jako kopii originálu uložíte.

Vkládání textu do fotografií

Jak vkládat text do snímku jsme již psali, v Zoner Photo Studiu je to možné dvěma způsoby, přičemž každý z nich je vhodný k něčemu jinému. Standardní vložení textu pomocí výběru  Upravit/text do obrázku (Ctrl+T) je ideální například při vkládání podpisu či monogramu. Naopak přidání textu pomocí nástroje Vložit text (T), je praktické, pokud chcete s textem, respektive textovým polem, nějak dále pracovat.

Ačkoliv umožňuje druhý jmenovaný nástroj pracovat s textovým polem mnoha způsoby a krom posunu či zvětšení je možné hýbat s náklonem či perspektivou. Buďte při práci s těmito možnostmi obezřetní. Mnohokrát jsem již viděl povedené fotky, které zabil barevný rámeček doplněný písmem, ne nepodobným švabachu či jinému gotickému nebo kaligrafickému písmu. Vyhněte se raději popiskům umisťovaným přímo do fotografie a využijte možnosti přidat k fotce popisek jinak (viz dále).

Součástí snímku by měl být opravdu pouze monogram či podpis autora, maximálně doplněný datem pořízení – nejlépe ve formě roku. Výjimkou jsou samozřejmě účelové úpravy, kdy z fotografie tvoříte například plakát či pohlednici. I malé množství textu by ale mělo být vhodně provedené. Zoner Photo Studio umožňuje pracovat se všemi fonty, které jsou nainstalované v systému Windows. Pokud byste si nebyli schopni vybrat anebo hledáte nějaké konkrétní písmo, můžete zkusit štěstí na internetu.

Velká část fontů je placená stejně jako jiné zboží, přesto se však najde nemalé množství těch, které jsou ke stažení zdarma, především pro nekomerční užití. Vcelku hezký a praktický přehled včetně možnosti stažení najdete na webu dafont. Písma jsou zde členěna do několika kategorií, takže své písmo si zvládnou najít i uživatelé s angličtinou začínající. Netradiční nečeské fonty pak najdete na webu Abstract Fonts.

Při výběru písma pamatujte na to, že čeština používá diakritiku, která nemusí být u všech fontů dostupná! Pro ryze české písmo doporučuji navštívit web České fonty, kde bude funkčnost diakritiky zajištěna.

Při vkládán textu je třeba krom písma, jeho velikosti a umístění, zvolit také barvu. Vyhněte se raději obloukem barevným písmům, při vkládání textu na světlé pozadí však nepoužívejte čistě černou, ale zvolte hodně tmavě šedou. To stejné platí naopak, při vkládání písma na černé pozadí nepoužívejte zcela bílou barvu, ale mírně ji ztmavte. V obou případech bude text lépe čitelný a nebude „přezařovat“ do okolí.

Popište si snímky

O tom, jak vložit popisek do fotografie již víte poměrně dost. Chcete-li mít snímek popsaný například pro účely prezentace, prohlížení či promítání fotografií při setkání s přáteli, je lepší využít popisků snímku. Popisek ke snímku přidáte velmi jednoduše několika způsoby.

Jestliže se chystáte popisovat menší množství snímků a každý popisek bude jiný – ideální řešení u různorodé sady fotografií – pak je nejrychlejší popsat snímek přímo v editoru nebo v prohlížeči. V editoru otevřete snímek a otevřete kartu s vlastnostmi snímku – Soubor/Informace o obrázku (Shift+Enter). Zde vyberte z roletky možnost Popis a do políček můžete vypsat konkrétní informace – v tomto případě bude postačit vyplnit pole Popis a Název.

Informace o snímku - panel pro popis

Informace o obrázku – panel pro popis

Jestliže chcete popsat větší množství snímků jednotným názvem, můžete využít funkci Hromadné přiřazení informací. V modulu správce jej najdete v menu Informace pod klávesovou zkratkou Ctrl+K. Tuto funkci také můžete využít pro hromadné přiřazení autorství a copyrightu, když popisujete jednotlivé snímky ručně. Pomocí šipky na konci řádku můžete vložit automatický popisek např. v podobě expozičních hodnot.

Hromadné přiřazení informací - popis

Hromadné přiřazení informací – popis

Poslední možnost, jak popsat fotografii, najdete v modulu prohlížeč. Pod každým snímkem je možné zobrazit panel pro popis fotek , v němž zadáte či opravíte název a popis fotografie. Jakmile do rámečku zadáte text, automaticky se uloží a není třeba jej ručně ukládat. Najdete-li chybu v již hotovém popisku, stačí do panelu klepnout myší a jednoduše text opravit.

Panel pro popis v prohlížeči

Panel pro popis v prohlížeči

Popisky využijete hned v několika případech. Jednak je jejich zobrazení možné při promítání fotografií z prostředí Zoner Photo Studia, takže nemusíte vzpomínat, kde byla fotografie pořízena – popisek vám poradí. Podobné využití najdete například v případě DVD promítání anebo při tvorbě webové galerie, kde mohou být popisky také zobrazeny. Pokud budete hledat fotografie pomocí textového vyhledávání, tak oceníte vhodné popisky také.

Poslední aktualizace 1. srpna 2011

32 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře