Vyvolávání surových snímků

Fotografování do formátu RAW pro mnohé působí jako zaklínací formulka, pro jiné je to samozřejmostí a jiný formát ukládání fotografií prakticky nevyužívají. Co ale dělat s takovou fotkou abychom ji mohli vždy a všude zobrazit?

Na začátek si neodpustím malé opakování, RAW formát je tzv. surový datový formát fotografie. Když vyfotíte snímek, proběhne uvnitř fotoaparátu konverze surových dat do výsledného obrazového formátu – nejčastěji JPEG. Pokud fotografujete do RAWu, tak se na kartu ukládají pouze nekonvertovaná data spolu s malým náhledem snímku v nízkém rozlišení.

Abyste mohli snímek zobrazit v libovolném prohlížeči anebo vytisknout, je potřeba provést konverzi surových dat v počítači. Konverzních programů existuje celá řada a většinou najdete nějaký přibalený u fotoaparátu s podporou ukládání do RAWu.

Pokud však nechcete instalovat další programy anebo vám nevyhovuje prostředí či funkce dodávaných konvertorů, není nic jednoduššího než konvertovat data v programu Zoner Photo Studio, který má integrovaný konvertor. A co víc, s externím DNG konvertorem zvládnete upravit jakýkoliv RAW formát.

Hurá do temné komory

Jakmile ve správci poklepete na snímek ve formátu RAW, otevře se v prohlížeči anebo editoru. V editoru budete upozornění na to, že se jedná o snímek ve formátu RAW. To je pro vás jasným signálem pro přepnutí na záložku RAW, kde můžete snímek upravit a konvertovat.

Po přepnutí do modulu RAW vás čeká kouzlení s fotografií, jaké pravděpodobně ještě neznáte. Základní rozložení pracovní plochy je poněkud odlišné od klasického editoru. Vlevo najdete přehled všech fotografií ve formátu RAW, které jsou ve složce, v níž se aktuálně nacházíte. Horní panel nabídne základní nástroje, jako je lupa či otočení.

Nejdůležitější nabídka je však zcela vpravo, kde najdete všechny nástroje pro úpravu snímku a jeho následnou konverzi. Náhled v pracovním okně uprostřed je stále aktualizovaný, takže máte nepřerušovaný přehled a kontrolu nad tím, jaký vliv mají na snímek jednotlivé nástroje.

Nástroje jsou rozděleny do pěti záložek, které nabídnou tematicky příbuzné funkce, nejčastěji asi využijete hned první nástroj pro úpravu expozice. Pokud jste třeba při fotografování zapomněli na korekci expozice a snímek je příliš tmavý nebo naopak světlý. Stačí při této úpravě přidat nebo ubrat korekci expozice a fotografie bude správně exponovaná. Pro rychlejší práci nemusíte ručně vepisovat hodnotu, stačí najet myší nad hodnotu a otáčet kolečkem. Stejně fungují i ostatní nástroje pro úpravu.

Dalšími nástroji v první záložce jsou vyrovnání bílé, ostrost, tonální křivka, barva, úprava šumu, otočení a korekce vinětace. Zejména poslední nástroj oceníte v případě, že váš objektiv vinětuje a chcete se zbavit tmavších rohů. Všechny ostatní nástroje se chovají stejně jako v běžném editoru.

Druhá záložka obsahuje především efektové filtry, jako je HDR, úprava barev a převod do černobílé, ve třetí záložce můžete použít přednastavený profil fotoaparátu, máte-li jej k dispozici. Předposlední záložka pak slouží pro nastavení výstupního formátu a cesty pro ukládání. Zde volte JPEG a barevný profil vždy sRGB, v položce cílový soubor ponechejte možnost přejmenovat. Jakmile máte vše upraveno, klepněte na vyvolat a proběhne konverze. Pokud upravujete snímků víc, můžete je přidat do fronty a následně spustit dávkovou konverzi v menu Fronta/Zpracovávat.

Poslední aktualizace 20. ledna 2011

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře