Výherce Pulitzerovy ceny vyhozen z agentury za retuš

Narciso Contreras je uznávaný fotograf, držitel Pulitzerovy ceny a do včerejška působil v jedné z nejprestižnějších agentur The Associated Press (AP). Včera s ním ale agentura „ukončila spolupráci“ kvůli zjištění, že vyretušoval ze snímku kameru svého kolegy.

Často se rozebírá, kde končí fotografie a začíná grafika. Jak moc je ještě správné ubrat modelce vrásky, zvětšit jí oči, zvětšit prsa a ubrat kila. Pravidelnými příspěvky do této diskuze jsou fotografické soutěže zaměřené na dokumentární fotografii. Ty mají striktní pravidla týkající se úprav. Ve většině se může měnit pouze expozice snímku, případně využít efektů malování světlem či ztmavování části snímku (tyto efekty šly dělat i v temné komoře). Zásadně je zakázáno ze snímku odstraňovat předměty či dokonce postavy.

Podobně přísná pravidla má také přední světová agentura The Associated Press (AP). Ta včera ukončila spolupráci s Contrerasem na základě fotografie syrského povstalce, ze které Contreras odstranil kameru svého kolegy.

Narciso Contreras se za své chování omluvil a označil incident jako chybu, které lituje. AP poté podrobila všechny jeho snímky ve své databázi důkladné kontrole a potvrdila, že toto byl ojedinělý případ. Přesto stále není rozhodnuto, zda nebudou i ostatní snímky Contrerase vyjmuty z databanky této agentury. To by byla podle mě škoda, přestože chápu pozici agentury AP, Narciso Contreras je zkušený fotograf, zažil a fotil Barmu, Afriku a v poslední době právě Sýrii. Jeho fotky bojujících povstalců jsou snadno rozeznatelné a mají silnou vypovídající hodnotu. Doporučuji jeho online portfolio.

Stejný příběh, jiné postavy

Případ připomíná podobnou situaci na začátku tohoto roku, kdy byl výherce ceny National Geographic Harry Fisch diskvalifikován po 72 hodinách, protože komise přišla na odstranění igelitového pytlíku ze scény. V tomto případě bylo zklamání fotografa o to větší, že mohl jednoduše část fotografie s pytlíkem oříznout nebo prostě nechat tak, snímek by to zásadním způsobem nezměnilo (což se mohlo stát u Contrerase, kdy kamera v záběru přece jen posouvá vnímání snímku).

Pokud byste se chtěli do podobných praktik pouštět vy sami, Zoner Photo Studio obsahuje od verze 14 užitečnou funkci Vyplnit podle okolí.

Zdroje: SLR Lounge; Independent; AP

Poslední aktualizace 24. ledna 2014

122 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Jiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Číst všechny články.

Komentáře