Video: Jak fungují skla objektivů

U každého nového objektivu najdete v popisu mimo jiné seznam skel a prvků korigujících různé optické vady. Proč je to vlastně tak důležité a jak to celé uvnitř objektivu funguje? To si můžete prohlédnout v následujícím krátkém videu, které publikoval Canon na svém YouTube kanále.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=dg3kIKphB5E&w=560&h=315]

Ve videu se dozvíte, proč přes jednotlivé samotné sklo objektivu vidíme obraz naruby, co je to ohnisko (focal point), sférická aberace (spherical abberration) nebo chromatická aberace (chromatic aberation). Video také ukazuje, jak se jednotlivá skla uvnitř objektivů kombinují. Anglický komentář ilustrují názorné simulace a obrázky.

focal_point

Objektivy využívají tzv. konvexní skla, uprostřed rozšířená. Paprsky světla, které prochází těmito skly, se sbíhají v určitém bodě, jemuž se říká ohnisko (focal point).

spherical-aberration

Ohnisko, kde se protínají paprsky procházející středem skla se mírně liší od ohniska paprsků procházejících okrajem skla. To způsobuje sférickou aberaci.

chromatic

Stejně tak se neprotínají jednotlivé barvy světla. Červená má delší vlnovou délku než modrá, a tak je její ohnisko vzdálenější. Takto pak vzniká chromatická aberace.

aberration_correction

Jednotlivé vady se pak mohou korigovat přidáním konkávních skel, která vyvažují aberace způsobené konvexními skly.

Poslední aktualizace 10. září 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře