Uprav mi fotku: Jak na to?

Stalo se vám někdy, že jste si nebyli jisti, jak upravit konkrétní fotografii, a přesto jste věděli, že by vybranému snímku nějaký, byť drobný, zásah prospěl? Jeden takový kousek pro vás máme a v závěru i nabídku, která se neodmítá. 

Známý citát neznámého autora v anglickém znění říká: „Give a man a fish; you have fed him for today. Teach a man to fish; and you have fed him for a lifetime“, v překladu tedy „Když dáš člověku rybu, nakrmíš jej pro dnešní den. Když jej naučíš chytat ryby, nakrmíš jej na celý život.jpg“ Jednou za čas se zřejmě každému z nás ozve kamarád nebo některý známý s tím, že má fotografii, kterou by chtěl digitálně upravit, ale vlastně neví jak. Obvyklý postup je pak takový, že fotografii za pár minut upravíme a pošleme mu výsledek zpět. Tentokrát jsme si ale řekli, že neuděláme pouze danou úpravu, ale přesně podle výše zmíněného přísloví této fotografie využijeme k „výuce rybolovu“. Tedy, že snímek upravíme, pošleme zpět, ale současně i ukážeme jak na to.

Původní snímek, foto: Tomáš V.

Co lze z původní fotografie vyčíst? Předně můžeme pozorovat slabší technickou kvalitu – snímek byl pořízen mobilním telefonem s nastavením vyšší komprese, vyvážení bílé jde mírně do modrých odstínů, což v tomto případě působí zbytečně chladně, a z důvodů zachování kresby v obloze automatika zvolila podexpozici. To je na jednu stranu dobře (nevznikly přepaly ve světlech), na druhou stranu se snímek topí spíše v tmavých tónech. To všechno se však dá poměrně snadno napravit.

Nejprve jsme se pustili do vyvážení bílé. Tedy v postprodukci zvané Úprava teploty barev. Stejnojmennou funkci naleznete v Editoru Zoner Photo Studia v menu Vylepšit, nebo ji také vyvoláte zkratkou Ctrl + 2. V případě našeho snímku jsme zvolili Ruční určení barevně neutrálního bodu poklepáním myší do levé horní části snímku, kde jsou mraky zbarvené do modra. Program sám následně barevnou teplotu přizpůsobil.

V dalším kroku se jako vhodné jevilo prosvětlení stinných partií, ovšem s tím, že by nemělo dojít k přepalům ve světlech. K tomu jsme využili funkci Projasnit stíny, Ctrl + 7, která se nachází ve shodném menu jako upravení barevné teploty. U Projasnění stínů jsme se nebáli posunout jezdce až na hodnotu 75%, ostatní jsme nechali beze změn.

Druhou barevnou úpravou pak bylo mírné nasycení snímku. K tomu posloužil nástroj Upravit barvy, Ctrl + 1, u kterého jsme zvedli hodnotu Sytosti na 125 %. Došlo tak především k nasycení zeleného trávníku před budovou.

Protože snímek trpěl i značnou neostrostí, na závěr jsme jej doostřili funkcí Doostřit v režimu Maskování neostrosti (roletka Typ), Ctrl + 5. Sílu efektu jsme nastavili na 75 % a Poloměr volili poměrně vysokých 5 obrazových bodů, což nebývá zvykem. Běžně si vystačíte s hodnotami do tří pixelů. Při nevhodné volbě Poloměru totiž může docházet ke vzniku nežádoucích zářících obrysů okolo kontrastních hran ve fotografii. Také v našem případě jsme k nim už neměli daleko. Doporučujeme rovněž ponechat zaškrtnutou volbu Jasové metody, při které program doostřuje pouze v jasovém kanále a eliminuje tak vznik případných barevných artefaktů.

 

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Pošlete nám fotku
V samotném závěru máme pro vás nabídku. Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení, bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz.

Poslední aktualizace 11. ledna 2012

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře