Topiho tipy: Milá Milá

Titulek zní možná poněkud podivně, nicméně přírodní rezervace Milá nedaleko Loun je skutečně milým kopcem. Výstup na něj není nikterak náročný, v případě dobré viditelnosti nabízí pěkné rozhledy umožňující panoramatickou fotografii a na své si tam přijdou jak běžní turisté, tak botaničtí fajnšmekři.

„Za dob našeho mládí byl zjara kopec žlutý tisíci rozkvetlými hlaváčky a stříbřitě se vlnil větrem rozhoupanými kavyly. Stádo karakulských ovcí, které tu úspěšně choval, bylo jediné v tehdejším Československu. Rádi bychom, aby se rezervace Milá opět leskla, jako tomu bylo kdysi,“ vzkázali své přání bratři Hrachové, uvedení na informační ceduli coby vlastníci pozemků.

Milá má své kouzlo v kterémkoli ročním období. V inverzních podzimních a zimních dnech vykukuje z nízkých mlh jako osamocený vrchol, jindy zase nabízí daleké rozhledy umocněné chladnými rány. Krystalky jinovatky se nabízejí pro detailní fotografii, zatímco vrcholové panorama si říká o složeninu z několika záběrů. Nejbližší možnost parkování je v nedaleké stejnojmenné obci.

Drž se cesty. Nikon D300s, AF-S Nikkor 12–24 mm F4 ED-IF DX, 1/320 s, F11, ISO 500, ohnisko 19 mm.

Cesta vzhůru. Nikon D300s, AF-S Nikkor 12–24 mm F4 ED-IF DX, 1/400 s, F16, ISO 500, ohnisko 12 mm.

Letecký pohled ukáže Milou coby dávno vyhaslou třetihorní sopku, kterou také skutečně je. Vulkanické těleso budované čedičovou horninou se k povrchu prodralo skrz vrstvy křídového stáří. Pokud vám čedič evokuje ony krásně rozpadavé kamenné sloupy, tak máte pravdu. Fotit se tady dají jak z terénu vystupující čedičové skalky, tak detaily rostlin (uschlé zimní stvoly), k nimž tmavá hornina dělá ideální pozadí.

Sopka, respektive to, co z ní zbylo, už dávno nedští plameny a kouř. Kdo však vystoupá až na vrchol do výšky 510 metrů, může vyfotit jiný kouřící objekt.

Necelých šest kilometrů směrem na západ stojí elektrárna Počerady, jejíž kouř z komínů a pára z chladících věží sice není přírodním prvkem, ale podtrhuje známou image severních Čech. Zároveň se dá zachytit i minulost krajiny. Zatímco počátek 21. století symbolizuje elektrárna, začátek století minulého lze fotograficky uchopit pomocí statků zarůstajících mezí a zapomenutých ovocných sadů na Milé a v jejím bezprostředním okolí.

Zvětšit mapu

Čedičové sloupy. Nikon D300s, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/640 s, F10, ISO 800.

Pohled na Počerady. Nikon D300s, AF-S Nikkor, 12–24 mm F4 ED-IF DX, 1/1250 s, F8, ISO 500, ohnisko 24 mm.

Zajímavý, tentokrát fotograficko-gurmánský tip, se nabízí na okraji nedalekého lesa. Podle fotografie snadno identifikujete osladič obecný (Polypodium vulgare). Tato kapradina nejen že vypadá zajímavě při fotografování v detailu (zejména ze té strany, kde je možné zabrat detaily výtrusů – pokud vlastníte makroblesk, neváhejte s jeho použitím), ale navíc má výrazně sladké kořínky. V minulosti se používaly coby sladidlo.

Osladič obecný, Nikon D300s, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/60 s, F8, ISO 500.

Hlaváček
Jednou z rostlin, kterou lze na svazích Milé také spatřit a obdivovat, je hlaváček jarní (Adonis vernalis).
Jak už druhový název napovídá, jde o kytku kvetoucí brzy na jaře a její velké, sytě žluté květy jsou v podstatě nepřehlédnutelné.
Samozřejmě není jedinou jarní rostlinou, ale rozhodně patří mezi nejnápadnější. Svůj řecky znějící latinský název jméno rostlina „podědila“ po překrásném jinochovi, mýtickém synu kyperského krále Kinyra a jeho dcery Myrrhy. Škoda, že myrhovník na svazích Milé nenajdeme, z mytologického hlediska by šlo o „rodinné setkání“. Roku 1992 tady bylo potvrzeno 268 vyšších rostlin, což určitě milovníka a znalce českých rostlin uspokojí.

Hlaváček jarní. Nikon D300s, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/2000 s, F9, ISO 400.

Poslední aktualizace 31. března 2012

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře