Topiho tipy: Fotolokalita na východě Krkonoš

Les jako takový bývá častým fotografickým námětem, Dvorský les ovšem můžeme považovat za Mekku „lesních“ fotografů. Pozná se to snadno. Záběry z této části nejvýchodnějších Krkonoš nechybí v žádném kalendáři věnovaném našemu nejstaršímu národnímu parku, na jehož okraji se konají fotografické dílny a některá místa jsou tak profláknutá, že je zná i fotograf, který v Rýchorském pralese (jak se Dvorskému lesu někdy přezdívá) nikdy nevyskytl.

Než se začneme věnovat detailům, podívejme se na Dvorský les jako na celek. Jedná se o první zónu národního parku v jeho nejvýchodnější části, což v praxi znamená, že pohyb mimo turistickou značku je omezen. Naštěstí značená cesta vede přímo skrz zajímavá místa a za nějaký ten krok mimo vyšlapanou pěšinu vás strážci národního parku snad pokutovat nebudou. Ale i přímo z cesty lze sledovat jednotlivé typy lesních ekosystémů.

Rýchorský hřbet je, řekl bych, nejfotogeničtější v období podzimu. Například díky zlátnoucímu listí zdejších buků, jejichž křivolaké kmeny jasně naznačují, že rostou na hranici svých možností.

Zima zase nabídne kontrastní dlouhé stíny na bílém sněhu. Nejlepší světlo je chvíli po východu slunce a v pozdním odpoledni. Pro přisvícení drobných detailů je vhodné mít kapesní zrcátko nebo malou odraznou desku, která může „nahnat“ až dvě clonová čísla.

Jak se tam dostat
Nejjednodušší cesta, byť se zhruba půlkilometrovým převýšením, vede z Horního Maršova po žluté turistické značce. Právě tady je i zastávka přímých autobusů z Prahy. Milovníci vláčků se mohou dopravit do nedaleké Svobody nad Úpou a pak popojet kterýmkoli autobusem směrem na Pec pod Sněžkou.

Zvětšit mapu

Detailní pohled odhalí široké spektrum lišejníků, zajímavé struktury kůry i kontrasty mezi lesem a zdejšími betonovými bunkry, které pomalu pohlcuje les. Rozhodně se zde uplatní stativ, který při snímání detailů ve spolupráci s makroobjektivem odvede dobrou práci. Také se vyplatí nespěchat. Snímání přírodních detailů se zásadním způsobem liší například od reportáže. V lese máte čas na dokonalou kompozici vyžadující pečlivou přípravu. Někdo dává přednost neupraveným, naprosto přirozeným scénám, jiný si obraz přírody trochu dotvoří k obrazu svému. Tu se odstraní stéblo trávy, tam se dotvoří záběr přidáním suchého listu. Oba přístupy jsou naprosto regulérní.

Pralesní kmeny. Nikon D200, Sigma 70–200 mm F2,8 EX DG HMS Macro, 1/80 s, F5,6, ISO 640, ohnisko 80 mm.

Ranní rosa. Nikon D200, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/40 s, F11, ISO 800.

Když se člověk oprostí od ryze fotografického pohledu a podívá se do přírody jako takové, může odhalit velmi zajímavé jevy. Třeba smrček vyrůstající z rozpolceného kmene břízy. Strom rostoucí ze stromu.

Bylo by zajímavé udělat časosběrnou sérii snímků, jak se tento podivuhodný vztah bude vyvíjet. Zkušenost praví, že kdo s foťákem navštíví Dvorský les, bude se sem čas od času vracet. Fotogenický totiž není jen samotný les, ale třeba i zídky místních chalup porostlé netřesky a lomikameny nebo nedaleká Albeřická jeskyně.

Smrk v bříze. Nikon D200, Al-S Nikkor 35–70 mm F3,5, 1/60 s, F7,1, ISO 800, ohnisko 44 mm.

Kmeny jako šavle. Nikon D200, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/320 s, F6,3, ISO 800.

Pralesní bohatství
Na Rýchorách, tedy prostorem mezi Žacléřem, Horním Maršovem a Mladými Buky, lze podle botaniků najít 680 druhů rostlin, nejcennější a zároveň nejvyšší část hřbetu zaujímají staré bukové porosty pralesovitého charakteru.
Najít se tady mimo dají fotograficky atraktivní orchideje, dva druhy lilií či česnek hadí. Ideální základnou, kde se nabízí jak ubytování, tak stravování, je Rýchorská bouda (majetek Správy KRNAP) ležící na okraji nejpřísněji chráněné části – tzv. Rýchorské květnice. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 800–1033 m. n. m.

Lomikámen. Nikon D200, Sigma 150 mm F2,8 EX APO DG HSM Macro, 1/160 s, F5,6, ISO 640.

Poslední aktualizace 10. března 2012

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře