Topiho fotky: Světelně pohodový Taiwan

„Kdyby byly lidé stejně tolerantní jako bohové v klášterech na Taiwanu, bylo by na světě krásně,“ pomyslí si bezesporu každý, kdo uvidí mírně otylého Buddhu, kterak se bezelstně usmívá na  taiwanskou bohyni moře Matsu. Na tuto dvojici pak od stropu shlíží známí čínští draci symbolizující štěstí. Udělat fotografie plné pohotové atmosféry se tady podaří jak amatérovi s kompaktem, tak profíkovi, jenž se tahá s batohem plným „nezbytného“ fotovybavení.

Taiwanci jsou nesmírně pohodoví bez ohledu na to, že rudá Čína si na jejich území neustále brousí zuby. Zatímco bývalé Maovo impérium si vesele buduje svůj asijský prvoplánový kapitalismus a Taiwancům se daří skloubit buddhismus s konfuciánstvím. V praxi to pro člověka s foťákem znamená, že si může nafotit celé spektrum asijských světel. Od historie po modernu, aniž by ho někdo rušit či omezoval.

Základem jsou lampiony, které ve staré Číně sloužily nejen k oslavám, ale i zapalování nepřátelských pozic. Výhody osvětlení lampionem oproti klasické svíčce jsou jasné. Plamen je chráněný před sfouknutím, světlo není tak ostré (jak by řekl fotograf – blíží se světlu difuznímu), dá se lépe přenášet a v neposlední řadě je tu výhoda romantické atmosféry, jež lampionové světlo podtrhuje.

Časem se z něj stal symbol společenského postavení, takže krásný a drahý lampion přede dveřmi byl něčím jako jaguár či BMW v garáži dnešního Evropana. Někteří z historiků věří, že koncept veřejného osvětlení se dostal do Evropy právě díky zámořským kontaktům s pevninskou Čínou, kde námořníci viděli lampiony pověšené přede vstupy do budov. Ostatně červená lucerna nad dveřmi penzionu okamžitě evokuje jeho skutečnou funkci.

Taiwan – lampion; autor: Martin Hájek; Fotofakta: čas 1/25, clona 5,6 SO 1600, ohnisková vzdálenost 18 mm (s crop faktorem 27 mm), kompenzace expozice – 1, 2/3

Opačný světelný kontrast je možné fotit v nákupních centrech a lunaparcích. Jako by světlo ve všech podobách, od historických lampionů, „evolučně mladších“ ohňostrojů až po diskotékové stroboskopické koule bylo živnou půdou taiwanské zábavy. Podle odhadů americké CIA obývalo ostrov v červenci 2011 přesně 23,071,779 Taiwanců.

Jak to americká tajná služba ví tak přesně, běžnému smrtelníkovi uniká, nicméně fakt, že jde o lidi pohodové a usměvavé, neunikne nikomu. Podle všeho tento životní styl vyhovuje i 14 procentům pevninských Číňanů, kteří v současnosti ať už v rámci obchodu nebo jako přistěhovalci, považují ostrov někdy zvaný Formosa za svůj domov.

Taiwan – světelný luxus; autor: Martin Hájek; Fotofakta: čas 1/25 s, clona 9 ISO 320, ohnisková vzdálenost 18 mm (s crop faktorem 27 mm), kompenzace expozice – 2/3

Asijská kuchyně, jak ji známe z českých bister, je svou diverzitou na hony vzdálená té skutečné. Nejen že tady není taková nabídka ovoce, jež tady prostě neroste a dovoz v malém by byl nehorázně drahý, ale kuřecí pařátky obalené v česneku, taiwanská specialita, by se dala udělat z hlediska surovin docela bez problémů.

Jenže to by Češi nesměli mít své ustálené tradice, které mnohdy začínají u „guláše se šesti“ a o nějakém liči (vynikajícím asijském ovoci) četli jen v cestopisné reportáži. Nebo jste snad slyšeli pimentovníku Syzygium samarangense, který byl v médiích zařazen mezi 10 nejlepších druhů taiwanského ovoce?

Taiwan – na trhu; autor: Martin Hájek; Fotofakta: čas 1/125 s, clona 4,5 ISO 320, ohnisková vzdálenost 18 mm (s crop faktorem 27 mm)

Zájezdy CK Kudrna na Taiwan

Poslední aktualizace 13. srpna 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře