Topiho fotky: Sokotra – hobití krajina

Jemen není zrovna médii vyhledávanou zemí. Výjimkou jsou poslední dny, kdy je ve hře budoucí vládce země. Jakmile se ale situace uklidní, Jemen a s ním i ostrov Sokotra zmizí z hledáčků médií. Možná je to pro sokoterskou přírodu dobře, neboť menší popularita znamená menší turistický atak. Sokotra totiž nabízí podivuhodně „hobití“ krajinu, kterou stojí za to uchovat.

Jsou země, kde je nutno témata pro fotografické zachycení hledat, a existují jiné, které ho nabízejí samy. Jemenský ostrov Sokotra zaujme každého zajímavě ztlustlými kmeny rostlin. Na prakontinentu Gondwana byla oblast dnešního ostrova nejblíže Madagaskaru.

Na něm by se fotograf bezesporu zaměřil, krom populárních lemurů, na mohutné tlusté baobaby, tady bezesporu zaujme okurkovník Dendrosicyos socotranus nebo lahvovník Adenium obesum. Psát latinský název se vyplatí třeba jen proto, že mnohý z fotografů potřebuje popisku k fotce a netuší co vyfotil. Občas pomůže latina k dohledání dalších informací na webu, jindy napoví něco zajímavého o rostlině samotné. Je jasné, že na dospělého – gigantické – jedince druhu Dorstenia gigas se vyplatí mít širokáč.

Lahvovník; autor: Daniel Robi Mahel; Fotofakta: čas 1/320 s, clona 10, ISO 400, ohnisková vzdálenost 31 mm (s crop faktorem 46 mm), kompenzace expozice – 1/3

„Po svých cestách na Saharu a Rub al-Chálí jsem si myslel, že velbloud je zvíře uzpůsobené pouze k pohybu po plochém terénu pouští. Při pohledu na jejich ladný pohyb skalnatým terénem wádí a úbočím horského hřebene Haghier na Sokotře, před nimi musím smeknout. A to jsou ještě obtěžkáni naší tábornickou výstrojí a zásobami potravin a vody. Bú Ramzí, náčelník velbloudářů, mě v mém respektu k zvířatům utvrzuje. Když chce někoho pochválit, pronese – jsi chytrý jako můj velbloud,“ hlásí ze svých cest po Sokotře Dalibor Mahel. Těžko říct, jak by takováto lichotka zaujala v Česku, ale Sokotřan se bezesporu neurazí.

Velbloudář; autor: Daniel Robi Mahel; Fotofakta: čas 1/6400 s, clona 13, ISO 400, ohnisková vzdálenost 32 mm (s crop faktorem 48 mm), kompenzace expozice – 1/3

Právě ztlustlé kmeny lahvovníků vytvářejí iluzi bizarní krajiny. Místní stromy nazývají „tlustýma nohama staré ženy“ a při troše fantazie se tam určitá podobnost dá najít. Stejně tak si fanda Tolkienovy trilogie Pán prstenů bezesporu dokáže představit malé, dýmku pokuřující hobity, kterak se proplétají mezi kořeny ztlustlých rostlin. Představa to je totiž stejně fantastická jako krajina kolem.

Dračinec; autor: Daniel Robi Mahel; Fotofakta: čas 1/500 s, clona 11, ISO 400, ohnisková vzdálenost 26 mm (s crop faktorem 39 mm); kompenzace expozice – 1/3

Důvodem ztlustlých kmenů je nedostatek vody, neboť bílé vápencové podloží nejen že vytváří fotografické přepaly, ale navíc zcela „nehospodárně“ pouští vodu do podzemí, odkud jí rostliny nedokážou vytáhnout. Proto si je musí v tlustých kmenech našetřit v období dešťů a vystačit s ní co nejdéle. I totální nebotanik si na Sokotře trochu zabotanizuje. Třeba si všimne, že dračinec Dracaena cinnabari, který mu přišel tak fotogenicky, najde i na jemenských mincích.

A na Sokotru si můžete vzpomenout i v kostelích provoněných myrtou a kadidlem. Pryskyřice kadidlovníku používaná na vykuřování kostelů se dovážela právě z Jemenu. Není vyloučeno, že v česko-moravsko-slezské kostelní vůni je cítit kousek Sokotry.

Zájezdy s CK Kudrna na Sokotru

Poslední aktualizace 20. srpna 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře