Topiho fotky: Rozvedená Malta

Malta je poslední zemí Evropské unie, kde jsou zakázané rozvody. Koncem května se sice Malťané v těsném referendu rozhodli, že chtějí mít možnost legálně rozpustit manželství, ale dokud parlament nepřijme příslušný zákon, tak hlas lidu – vox populi – je pořád slabší než hlas tradice a byrokrata.

„Malťané jsou pokrytci. Rozvod nechtějí, ale kdejaký chlap tu má milenku,“ říká Slovenka, jež už desítky let žije na Maltě. „Jo tenkrát to byla láska jak trám,“ zdůvodňuje důvod svého pobytu. Vzala si Malťana a už – zatím – pro ni není cesty zpátky. Bilboardy kolem cesty ukazující, jak „katastrofické“ následky má rozvod. Hrozivě rozevřené nůžky rozstřihávaly rodiny, matky od dětí, babičky od vnoučat.

Našinec logicky podezřívá církev, že si najala reklamní agenturu s cílem rozvody nepovolit. Hlasujte pro zachování rodiny, hlasujte pro tradici. Zatímco v ateistickém Česku je rozvod něčím zcela běžným, tak na přísně katolické Maltě zaplní první rozvedený pár titulní stránky novin (pokud se mu rozvod nepodaří utajit, což je v tak malé zemi jako je maltské souostroví v podstatě nemožné).

Ne všichni Malťané se hlásí k římskokatolickému vyznání, ale podle jich je CIA 98 procent (radioVatican udává 95 procent), což z ostrova nedaleko Sicílie dělá velmi silnou baštu Ježíškova učení. Pro férovost je třeba říct, že nikoli Ježíš, ale jeho matka, která zvládla otěhotnět mimo biologické zákonitosti, patří ve zdejším panteonu mezi nejpopulárnější. Její sošky, sochy, vlysy i reliéfy, stejně jako zasvěcení kostelů, jsou zdaleka nejčastější.

Marie; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1 s, clona 4, ISO 1250, ohnisková vzdálenost 15 mm (s crop faktorem 22 mm)

Rozvodové argumenty obou stran – odpůrců i zastánců, oscilovali na obou pólech mezi demagogií a logikou. Zatímco jedni se vzrušeně obávali útěku nevěsty v podstatě od oltáře, druzí argumentovali zbytečným životem ve lži a nefunkční vztahem. Slovo milenka je zapovězeno, neboť desatero jasně praví, že nesesmilníš, nicméně o kamarádkách se hovoří běžně.

Malta je na jedné straně pevně zakotvena v evropském společenství, na straně druhé ji právě zákaz rozvodů tlačí směrem k islámské kultuře. Ostatně maltština je jednou z verzí arabštiny. Lidé řekli své „ano“ rozvodům a udělali tak další krok k tomu, aby si o svém životě mohli svobodněji rozhodovat. Uvidíme, jak dlouho budou zákonodárci váhat s přijetím příslušného zákona.

Manželé a církev; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/20 s, clona 4, ISO 1600, ohnisková vzdálenost 12 mm (s crop faktorem 18 mm), kompenzace expozice + 1/3

Citujme Radio Vatican: „Premiér Lawrence Gonzi, který bojoval proti změnám, řekl, že parlament bude respektovat vůli lidu v nezávazném referendu a začne zpracovávat právní předpisy legalizující rozvod. Účast v referendu dosáhla zhruba 72 procent, což je sice podle západních měřítek vysoké číslo, nicméně na maltské poměry nejde o účast nijak převratnou. Účast v roce 2003 k referendu o vstupu do EU činila téměř 91 procent a při posledních všeobecných volbách šlo k urnám více než 93 procent. Malta je poslední zemí v Evropě, jež zakazuje jak rozvody, tak potraty.jpg“

Je jen logické, že institut rozvodu, který je u nás naprosto běžný (našinci si e-mailem přeposílají rozvodové formuláře, aby ušetřili za právníka), bude v ostrovním státečku rozbíhat opatrně a pomalu. První rozvedený pár bude černými ovcemi a hrdiny zároveň.

Milenci; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/6400 s, clona 4, ISO 400, ohnisková vzdálenost 150 mm (s crop faktorem 225 mm), kompenzace expozice + 1/3

Zájezdy CK Kudrna po Evropě

Poslední aktualizace 2. července 2011

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře