Topiho fotky: Marocké kamení

Pokud někdo chce vyrazit do Afriky a má před černým kontinentem respekt, je Maroko ideální volbou. Země netrpí hladomorem a „nevládnou“ jí piráti a zloději kšeftující s humanitární pomocí, jako je tomu v Somálsku. Ani tam není generace agresivních kšeftařů, jací komplikují pohodu v zemi egyptských pyramid. Zatímco od hladu se země vzdaluje, k protivným prodejcům míří mílovými kroky.

Fascinují mě přesné odhady americké CIA. Pro červenec 2011 například tvrdí, že v Maroku žije rovných 31 968 361 Maročanů, což jí vyneslo na 38. místo podle počtu obyvatel. Třeba má tahle tajná služba s veřejnými webovkami pravdu i v dalších údajích. Například v tom, že plných 98.7 procent obyvatel jsou muslimové. To se samozřejmě odráží na počtu svatostánků.

Pro 1.1 procento křesťanů nemá moc smyslu stavět kostely a o 0.2 procento židů, kteří se scházejí v synagogách, ani nemluvě. Jako štíhlé trupy raket vypadají minarety, z nichž jsou věřící svoláváni k modlitbě. Kdo „chytil“ hotel blízko něj, má o brzce ranní zážitek postaráno. Na druhou stranu je to zkušenost, jež se dá při dalším přesunu kladně zhodnotit.

„Hotýlek hned vedle minaretu? Že je to velmi orientální a původní? Díky, ještě se zkusím zeptat jinde.jpg“ A cestou můžete koupit i velmi teple vypadající vlněné svetry. Jejich „přítomnost“ je logická. Stáda ovcí a koz jsou zejména na venkovu běžná a v horách Atlasu je zima. A že se prodávají i u moře v Essaouiře? Kšeft je kšeft.

Hábit a svetry; autor: Marie Klementová; Fotofakta: čas 1/165 s, clona 5, ISO 200, ohnisková vzdálenost 55 mm (s crop faktorem 82.5 mm), kompenzace expozice +2/3

Právě snaha o obchod je důvodem drobných i větších podvodů. Oblíbeným suvenýrem je některá ze zkamenělin, všeobecně známými trilobity počínaje a živočichy, kteří v podstatě nefosilizují, konče. Někdy jde o laciné a snadno odhalitelné napodobeniny, sádrové odlitky přilepené na kámen, jindy sofistikovanější padělky mající svou rubovou i lícovou stranu, jako by skutečně byly vyloupnuty z dávných devonských skal. Moc pěkně to popisuje J. S. Gould ve své knize Lživé kameny z Marrákeše.

Oněmi lživými kameny má na mysli právě marocké paleontologické padělky. A když na něj upozorníte, bere to prodejce jen jako vychytralou smlouvací strategii. Ne že by všechny nabízené fosilie byly padělky, to ani náhodou. Byť tak mohou vypadat.

Nově popsané trilobití druhy rodu Walliserops vypadají tak bizarně, že laik by byl s koupí opravdu opatrný. Samý osten a výrůstek. Jako trilobit křížený s podivnou chobotnicí. Není divu, že paleontologický artikl se na českých burzách objevuje tak často. Takže šutry možná ne, zato barvy v přístavu jsou skutečně autentické. To potvrdí každý, kdo s foťákem uvízne na nábřeží. Tak se totiž nedá nefotit.

Modrý přístav; autor: Marie Klementová; Fotofakta: čas 1/200 s, clona 6,3 ISO 200, ohnisková vzdálenost 50 mm (s crop faktorem 75 mm), kompenzace expozice +2/3

„Prima focení je na nábřeží za starou medínou. Pokud ti nevadí autentický zápach ryb, tak je to v pohodě. Místní jsou zabraní do práce, tak jim člověk s foťákem v naprosté většině případů nevadí,“ říká Marie Klementová, která se do Maroka opakovaně vrací.

„Seděli jsme s průvodcem na nábřeží a přitočil se k nám jeden nenápadný týpek s tím, jestli nemáme chuť na speciální koláčky. Ty jsme odmítli, ale nebylo nám to moc platné, protože obratem přišla nabídka konopí. Prý nóbl kvalita.jpg“ Prostě obchodník, který neváhá a naopak umí využít zaváhání nezkušeného turisty. Jenže po speciálních koláčcích by vám pak někdo mohl nabídkou k odkoupení váš vlastní foťák.

Diskuze; autor: Marie Klementová; Fotofakta: čas 1/800 s, clona 2,8 ISO 200, ohnisková vzdálenost 135 mm (s crop faktorem 202,5 mm), kompenzace expozice -0,3

Zájezdy do Maroka s CK Kudrna

Poslední aktualizace 17. září 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře