Topiho fotky: Krásná inverze

Napsat o inverzi, že je krásná, je v období vyhlášených smogových situací takřka otevřená provokace. Nicméně nízká mlha, jež do sebe ve městech absorbuje prachové částice a astmatikům zásadním způsobem komplikuje život, je na vesnici efektní fotografický zážitek. A když se k tomu přidá brzké ráno s vycházejícím sluncem, jde o zážitek dvojnásobný.

O Chlupaté vsi v Novohradských horách jsem se pod dojmem jejího nočního hledání vyjádřil jako o „díře“. Aby ne, ani ve dva kilometry vzdálené hospodě se místní nemohli shodnout, kde vlastně leží. Encyklopedie Wikipedie tvrdí, že v roce 2009 tam bylo evidováno 16 adres. „Ještě, že tu jsou samí chalupáři. Kdyby tady bylo víc místních, byl by tady mnohem větší svinčík,“ říká Jarda Zeman, jeden z lidí, který si „Chlupatku“ zamiloval tak, že se do ní přestěhoval. Pohled do okolních obcí mu dává zapravdu. A porovnání s vesnicemi nedalekého Rakouska česká ledabylost vynikne ještě víc.

Šibeničák; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/400 s, clona 13 ISO 640, ohnisková vzdálenost 150 mm (s crop faktorem 225 mm)

Nejsem typ, který by se ráno těšil z postele a okamžitě po probuzení měl čilé tělo i ducha. Naopak patřím ke skupině lidí, kteří si raději odpustí snídani, aby mohli být v teplých peřinách či spacáku o dvacet minut déle.

Jenže když se kolem mě začali hemžit kamarádi se stativy, nedalo mi to. Venku bylo pod nulou, vzdálenější stromy mizely v šedi a ve vzduchu visela romantika. „Uvidíme, co z toho vyleze,“ zaznělo do ranního chladu a slova doprovázel malý obláček páry od úst. O půl hodiny později bylo jasno. „No řekni. Není to nádhera?“ komentoval situaci Karel, nejstarší, ale nejaktivnější člen výpravy.

Začíná mrznout; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/8000 s, clona 6,3 ISO 250, ohnisková vzdálenost 150 mm (s crop faktorem 225 mm)

Měl pravdu. Vycházející slunce proteplilo svět.

Nejde o literární nadsázku. Skutečně teplota trochu stoupla a i vnímání světla bylo díky oranžové teplejší. František Škroup to ve Fidlovačce napsal hezky. Zemský ráj to napohled. Jenže o dvanáct hodin později jsem viděl odvrácenou stranu inverze. Z mlhy, která na jihočeské Kraví hoře vytvářela mezi stromy pomocí světla efekty skoro divadelní, se v Ústí nad Labem stala nedýchatelná, smradlavá ohavnost. Ne že by fotograficky nešla zachytit, ale něco tomu chybělo. A k romantice to mělo zhruba stejně daleko jako palácový pinč ke svému vlčímu předkovi.

Kraví hora; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/80 s, clona 7,1 ISO 1000, ohnisková vzdálenost 150 mm (s crop faktorem 225 mm)

Zájezdy po Česku s CK Kudrna

Poslední aktualizace 20. listopadu 2011

12 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře