Topiho fotky: Ekvádorský Anděl

Geografický termín „rovník“ se do španělštiny přeloží slovem equator. Pokud vám to slovo náhodou připomíná název jedné středoamerické země, jste na správné stopě. Ekvádor (španělsky Ecuador) je skutečně proťat rovníkem. Nedá se říct, že by zemi půlil, neboť prochází zhruba v jeho severní třetině. „Rovníková země“ má svého Anděla. Velké „A“ je namístě, neboť to není lecjaký anděl, ale Anděl s rozlohou 15.715 hektarů.

Na našince působí přírodní rezervace El Angel navýsost exoticky. Může za to nejen nadmořská pohybující se mezi 3 652–4 767 metry nad mořem, ale i tomu odpovídající chladné klima a velmi nezvyklé porosty klejich. Mezinárodní unie ochrany přírody ocenila „andělské ekosystémy“ kategorií III., což v praxi a v češtině znamená přírodní památku. Nicméně Ekvádorci zdejší oblast považují za rezervaci. Pro fotografa pobyt v těchto končinách mimo jiné znamená, že není moc kde dobít ve chladu rychle se vybíjející baterky.

Andělské putování; autor: Dalibor Mahel; Fotofakta: čas 1/400 s, clona 10,1 ISO 400, ohnisková vzdálenost 40 mm (s crop faktorem 60 mm), kompenzace expozice -1/3

Svět je podivuhodné místo k žití a to, co na našince s batohem na zádech působí exoticky, španělské conquistadory asi příliš neoslovilo. Jinak by tomuto typu krajiny nedali jméno páramo, což znamená pusté území.

„Dominantou krajiny jsou tady hlavně klejovky (Espeletia), které balancují na tlustém stonku s růžicemi listů širokými i přes 1 metr. V oblasti nízkých teplot je důležitou vlastností jejich schopnost termoregulace.

Ta v podmínkách často rychlých změn denních a nočních teplot umožňuje fungování důležitých životních funkcí. To pomáhá rostlinám přežít silný, byť krátkodobý mráz. Listové růžice klejovek jsou složitě fungujícím akumulátorem tepla.

Listy jsou za dne postaveny tak, že vlastně tvoří velkou parabolu, v jejímž ohnisku se nachází květenství. Dospělé listy se na noc ohýbají a vytváří obal zmíněným květům, sklopené listy se stávají tepelným izolantem. Svou roli bezesporu hraje i vlnaté odění listů sloužící jako izolace,“ vysvětluje Dalibor Mahel, který tuto oblast pravidelně propátrává coby turistický průvodce.

Klejichy; autor: Dalibor Mahel; Fotofakta: čas 1/640 s, clona 13 ISO 400, ohnisková vzdálenost 18 mm (s crop faktorem 27 mm), kompenzace expozice -1/3

Krajinářsky vytváří porosty klejovek kouzelnou krajinu, která je velmi těžko průchodná a při odpolední mlze člověk snadno uvěří, že se ocitl v pohádce, v níž rostliny ožijí, začnou chodit a páchat různé neplechy. Klejovky jsou sice nejnápadnější, ale rozhodně ne jediné rostliny andských páram.

Milovník rostlin obdařený notnou dávkou štěstí tady může mimo jiné narazit na rostlinu s vědeckým názvem Aequatorium jamesonii, jež je pro El Angel udávána jako endemická.

To znamená, že mimo západní Andy Ekvádoru neroste nikde jinde na světě. Zatímco botanik potáhne lupu a určovací atlas, fotograf se povleče obtěžkán stativem a několika objektivy. Svět prostě někdy není spravedlivý.

Zájezd do světa s CK Kudrna

Poslední aktualizace 27. listopadu 2011

21 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře