Topiho fotky: Bezpečně v „nebezpečné“ zemi

Tvrzení, že Írán je jedna z nejbezpečnějších zemí, mě sune do sorty nedůvěryhodných magorů. Přesto na něm trvám. Já tam totiž byl. Bez jakýchkoli obav naše cestovatelská dvojice spala na trávníku před nádražím, na kruhovém objezdu i v parku uprostřed města. Troufli byste si to v „bezpečném“  Česku?

„Myslíte si, že jsme teroristé?“ Tak zněla druhá nejčastější otázka a dostávali jsme ji několikrát denně. Ta první byla po zemi původu a nutno říci, že být Evropanem bylo o chlup lepší, než být Američanem. Rovnou jsem přiznal, že neznám a ani jsem nečetl o žádném íránském teroristovi a místní dělali všechno proto, abychom se ani náznakem necítili ohrožení. Lidově a nemilosrdně řečeno, kdyby u nás bylo tolik zlodějů, co v Íránu teroristů, tak jsme zemi bez zločinnosti a s plně fungujícím parlamentem.

Získat si v Íránu přátele je otázkou minut. Chvíli po seznámení často přichází pozvání na drink či kempování odehrávající se na jakékoli volné ploše. Při čaji se nadává na vládu teokratů u nich a „drobných“ přikrádačů u nás. Prostě „hospodské“ diskuse jako všude, jen vedené bez alkoholu. Přitom ne že by se v přísně muslimské zemi nedal sehnat.

Stánek u Choqa Zanbil; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/10 s, clona 7,1, ISO 640, ohnisková vzdálenost 18 mm (s crop faktorem 27 mm), kompenzace expozice – 1/3

Šaty zlatem vyšívané, mísy plné drahokamů, globus vyzdobený desítkami kilogramů zlata a i z hlediska „bojové“ funkčnosti nesmyslná zlatá šavle. To všechno – a samozřejmě ještě mnohem více – je vidět v podzemí teheránské banky na Ferdowsi Ave. V obrovském trezoru je ukryt státní poklad, který by rozhodně stát za fotovzpomínku.

Jenže kromě fotoaparátu musíte odevzdat i mobily, kapesní nožíky, klíče, projdete detekčním rámem a na fotky můžete totálně zapomenout. Co neuchováte v paměti, to zkrátka nebudete mít. Uvnitř vás sleduje oko ochranky i čočky několika kamer. Jiným pokladem, tentokrát bezproblémově fotografovaným, je Persepolis. I u nejznámějších ruin se ukázala extrémní bezpečnost země.

„Tady nesmíte spát, mohlo by se vám něco stát,“ tvrdili tajní policisté, kteří nás „eskortovali“ do náruče té uniformované. Než aby nás policie nechala spát nadivoko v přírodě, museli jsme spát u policejní stanice. Tedy u jejich postaveného stanu.

Persepolis; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/1250 s, clona 9, ISO 320, ohnisková vzdálenost 12 mm (s crop faktorem 18 mm)

O snímku ryby, kterak leze na strom, jsem snil už dlouho. Ale nedařilo se. Až Írán mi dal šanci se po pás ponořit do slaného mangrovu a zachytit lezce odpočívajícího na větvičce. A až teprve při přípravě tohoto článku jsem ho podrobně určil. Dámy a pánové – seznamte se z obyvatelem vod Perského zálivu, lezcem Periophthalmus waltoni. Ačkoli takhle nějak by mohli vypadat dávní předchůdci obojživelníků, které to před nějakými 360 miliony lety přestalo ve vodě bavit, není tomu tak. „Začalo to tak, jak takové věci obvykle začínají, ve slizu nepoznaných bažin v temnotě zastíněného měsíce. Začalo přidušené lapání po dechu,“ napsal roku 1957 L. Eiseley v magazínu The Immnese Journal. Lezci nepatří do příbuzenstva prvních vodních odvážlivců, jež se jali okusit vzduch. Ale když je člověk vidí, nechce tomu věřit.

Lezec Periophthalmus waltoni; autor: Topi Pigula; Fotofakta: čas 1/640 s, clona 5,6, ISO 160, ohnisková vzdálenost 150 mm (s crop faktorem 225 mm) kompenzace expozice – 1/3

Zájezdy CK Kudrna do světa

Poslední aktualizace 15. října 2011

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Topi Pigula

Po návratu z vojny se Topi profiloval jako dřevorubec jihočeských státních lesů nebo pomocný kuchař na krkonošské horské boudě. Hnutí Brontosaurus mu do života vneslo téma vzdělávání dospělých. Studenti i učitelé ho proto znají jako pedagogického pracovníka v oblasti ekologické výchovy z Rýchorské boudy, Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory a z Centra volného času Lužánky v Brně. Fotografie z celého světa pořídil v žoldu CK Kudrna, která pořádá cesty světem různé náročnosti a v posledních letech začala realizovat i fotografické expedice pro amatéry.

Číst všechny články.

Komentáře