Sto let staré vzpomínky

Tento rok je tomu 102 let, kdy se britská výprava pokusila dosáhnout jižního pólu. My máme možnost si ji připomenout díky reportážním snímkům starým více než jedno století.

V roce 1910 začala tři roky trvající výprava na Antarktidu vedená Robertem Falconem Scottem. S jediným cílem: jako první družina dobýt jižní pól. Pětičlenné skupině se to podařilo 17. ledna 1912, ovšem jen aby zjistili, že jejich tým byl předběhnut o třiatřicet dní norskou výpravou vedenou Ronaldem Amundsenem.

Celá skupina vedená Scottem na cestě zpět zahynula. Herbert George Pontony, britský fotograf a filmař, jehož snímky se dochovaly, byl členem této expedice a také jedním z prvních lidí používající přenosnou filmovou kameru na Antarktidě. Všechny jeho dobové fotografie si můžete prohlédnout v této galerii.

Půlnoční slunce – tučňáci na ledu, pořízeno Herbertem George Pontingem 13. ledna 1911 během Expedice (Terra Nova, 1910-1913).

Poslední aktualizace 27. února 2014

14 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Martin Kuchař

O fotografování se zajímal odmalička, ale profesně začal až před sedmi lety. Působil v Ateliéru Grafického Designu a Multimédií na Fakultě Masarykovy Univerzity v Brně a stal se pravidelným autorem článků v časopisech DIGIfoto a Computer. Nejvíce se věnuje produktové, abstraktní a surrealistické fotografii. Ve volných chvílích hraje na kytaru, provozuje japonský šerm, nebo se věnuje grafickému designu.

Číst všechny články.

Komentáře