Správa fotografií: Značky a hodnocení

Nemalou pozornost zde na blogu věnujeme úpravám fotografií, ale Zoner Photo Studio není jen o editaci. Tentokrát se podíváme na to, jak si usnadnit třídění fotografií po jejich importu do počítače. 

Zoner Photo Studio (ZPS) je mocný nástroj ve správě fotografií. Uživatelům nabízí několik funkcí a pomocných nástrojů, které usnadňují třídění, ale i následné publikování či vyhledávání fotografií.

Esenciálními pomocníky při třídění čerstvě importovaných fotografií jsou přitom dva: Hodnocení a Značky. Obojí naleznete ve Správci v menu Informace. V kombinaci s modulem Prohlížeč či režimem Náhled v modulu Správce a využíváním klávesových zkratek se stávají skutečně nepostradatelnými.

Každé fotografii můžete přiřadit číselné hodnocení od 1 do 5 anebo jednu z devíti barevných značek. Jaký systém si pro své vlastní fotografie vytvoříte je přitom zcela na vás. Uvedeme dva příklady:

1) Minimalistické řešení
Při prvotním třídění fotografií všem snímkům, které nebudete chtít smazat, přidáte barevnou značku. Například žlutou (klávesová zkratka Shift + Alt + 2). Následně využijete funkce Rychlého vyhledávání – pole vpravo nahoře vedle ikony s lupou anebo zkratka Ctrl + F. Myší klepnete na bílý čtvereček s červenou čárou u atributu Značka.

ZPS zobrazí pouze fotografie bez značky, tedy ty, které jste připravili na smazání. Označením všech fotografií a stisknutím klávesy Delete pak tyto snímky odstraníte. Fotografie se žlutou značkou pak zobrazíte opětovným spuštěním Rychlého vyhledávání a zrušením označení bílého čtverečku s červenou čarou.

Každá fotografie s barevnou značkou má v náhledu příslušnou barevnou ikonu (v tomto případě žlutou).

Rychlé filtrování s pomocí značek.

2) Číselné hodnoty
Představte si situaci, při které se chystáte vybrat fotografie k prezentaci. Nemáte však za úkol prezentovat snímky z dané události pouze jednou, ale hned několikrát – přitom publikum bude pokaždé jiné. V prvním případě to budou rodinní příbuzní, v druhém pak kamarádi-fotografové.

Rodině zcela jistě budete chtít ukázat více fotografií a ostřílené fotografy naopak ohromit jen těmi skutečně nejpovedenějšími záběry. Můžete tedy již vytříděné a upravené snímky označit například takto: fotografie bez číselného hodnocení jsou pouze pro vás, snímky s hodnocením tři a vyšší k rodinné prezentaci, fotografie s ohodnocením jedna pak pro fotografické známé.

V tomto případě i ty nejpovedenější snímky budou součástí rodinné prezentace. Soukromé fotografie bez číselného ohodnocení nikdo jiný kromě vás neuvidí a fotografy nebudete nudit záběry, které nemají zájem vidět. Snímky můžete následně filtrovat podobně jako v případě barevných značek.

Číselné hodnocení se opět zobrazí u náhledu každé fotografie.

Záleží jen a jen na vás

Toto byly pouze dva základní nástroje a dvě možnosti, jak je využít při správě fotografií. Můžete si ale vymyslet úplně jiný systém, který bude vyhovovat vašemu postupu při správě a editaci snímků. Značky a hodnocení nakonec můžete i kombinovat a aplikovat pochopitelně také hromadně.

ZPS nabízí další možnosti, jak třídit či vyhledávat fotografie – například jsme už dříve psali o přiřazování zeměpisných souřadnic. Mocnou podporou pro vyhledávání mezi stovkami a tisícovkami snímků jsou třeba i klíčová slova, na jejichž využití se podrobněji podíváme v některém z příštích článků.

Poslední aktualizace 22. května 2014

28 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře