Uprav mi fotku: Oddělená úprava barev

V další fotografii, kterou nám zaslal jeden z našich čtenářů, se podíváme na posun barev a stejnojmenný nástroj Zoner Photo Studa. Pomocí něj totiž můžete opravit konkrétní barevné neduhy ve fotografii, aniž byste ovlivnili ostatní barvy, které chcete zachovat. 

Vstupní snímek trpí barevným posunem do zelena a to především ve stínech. Pleťovka v podstatě odpovídá realitě, a tak bychom ji chtěli při úpravě co možná nejvíce zachovat. Zelené ze stínů se naopak zbavit, aby barevně fotografie odpovídala realitě.

Původní snímek s barevným posunem, foto: Ota Richter.

Budete potřebovat
Posun barev

 

Oprava daného barevného nádechu s pomocí Zoner Photo Studia 14 není nijak složitá – dokonce k tomu má samostatný nástroj, který naleznete na záložce Editor v menu Efekty. Nese název Posun barev a práce s ním je zcela intuitivní, což sami uvidíte.

Nástroj Posun barev v menu Efekty.

Posun barev má tři hlavní parametry: Odstín, Sytost a Světlost.

Hlavním ovládacím prvkem Posunu barev je Kapátko. Tím přímo ve fotografii určíte barevnou oblast, kterou budete chtít barevně, jasově nebo co se týče sytosti upravit. My jsme Kapátkem vybrali tmavší partie na čele portrétované osoby. Následně pak s pomocí jezdce u posuvníku Odstín posunul barvy směrem od žlutozelené k červené. Stačí i malý zásah a získáte výraznou změnu v barevnosti fotografie.

Výběr dané oblasti ve fotografii.

Dalším místem, který jsme vybrali, byla šedá barva ve vlasech. Abychom ilustrovali, jak moc jsou tyto oblasti zasaženy zelenou barvou, záměrně jsme přehnali na následujícím obrázku sytost na plných 100 %.

Přehnaná ukázka sytosti v šedé.

Protože jsme chtěli zelenou z vlasů i vousů potlačit, posunuli jsme Odstín od zelené směrem k žluté a následně také ovlivnili Sytost až pod polovinu původní hodnoty.

Snížení sytosti v šedé a drobný barevný posun.

Finální a původní snímek. Pro zobrazení změn posunujte rozdělovníkem mezi snímky.

Tím naše úpravy končí, pokračovat bychom však v případě nutnosti mohli dále – například zapracovat na vinětaci nebo celkovém jase ve fotografii.

Pošlete nám fotku
Jestliže máte ve svém archivu fotografii, s jejíž úpravou si nevíte rady, pošlete nám ji. Po jejím zhodnocení bychom ji v podobně návodném postupu a úpravě v Zoner Photo Studiu publikovali na našem blogu. Snímek můžete zaslat na e-mail poslifotku@zoner.cz. Do předmětu e-mailu napište „Pošli fotku“. Zasláním snímku nám udílíte souhlas k jeho zveřejnění na blogu Milujemefotografii.cz.

Poslední aktualizace 19. září 2012

54 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře