Poradna podle vašich potřeb

Jelikož se snažíme být v kontaktu se čtenáři a především uživateli programu Zoner Photo Studio, rozhodli jsme se, že se jednou za čas podělíme o několik dotazů, které jste k nám zaslali. Pevně věříme, že odpovědi budou užitečné pro všechny z vás a pomohou vám při další práci.

Dotazů k nám dorazilo nemálo, některé zajímavé, jiné méně. Snažil jsem se proto vybrat ty, které by se mohly vyskytnout častěji (pokud se tak již nestalo) a tudíž bude odpověď užitečná pro větší skupinu. Takže pojďme na to.

Jak převedu obrázek z BMP do JPG (obecně různý převod mezi formáty)?

Pro převod obrázku do jiného formátu je možné u jednotlivých snímků využít funkce Uložit jako (Ctrl+Shift+S), kterou najdete v menu Soubor. Po jejím spuštění se otevře nové dialogové okno s výběrem umístění pro uložení a poté okno, kde volíte výsledný obrazový formát a jeho kvalitu. Při zpracování většího množství fotografií je ideální využít funkce Hromadný filtr, kde najdete nástroj Konvertovat soubor, ten nabídne zcela shodné možnosti nastavení.

Ať už měníte formát z jakéhokoliv důvodu, dbejte na nastavení kvality výsledného souboru, v případě konverze do JPEGu je to posuvník JPEG kvalita. Osvědčené hodnoty se pohybují v rozmezí 80 až 100 %, při nižší kvalitě už mohou být patrné artefakty komprese. Kolonku vzorkování můžete ponechat tak, jak je přednastavena, tedy 2:1, v informacích o obrázku pak záleží volba zcela na vás, ponecháte-li pouze obrazové informace, nezjistíte již v budocnu nic o pořízení fotografie, její velikost se také nepatrně zmenší (v řádech kb).

Existuje v Zoner Photo Studiu funkce pro změnu hloubky ostrosti?

Funkci, která by automaticky změnila hloubku ostrosti, v editoru bohužel nenajdete. Je však možné využít kombinace několika nástrojů a podobného efektu dosáhnout. Velmi důležitá je při podobné práci znalost nástrojů pro výběr. Některým z nich vytvoříte na fotografii výběr, obsahující objekt, který má zůstat ostrý, posléze výběr invertujete, takže budete mít vybráno všechno ostatní. Na invertovaný výběr pak použijete nástroj Rozostření.

Počítejte však s tím, že výsledek nebude příliš věrohodný, protože hloubka ostrosti je u objektivů postupně klesající. Aby byl efekt skutečně realitě co nejpodobnější, museli byste vytvořit několik samostatných výběrů a rozostřovat pozadí postupně, ani v takovém případě však zřejmě nedosáhnete věrohodné podoby snímku ve srovnání s fotografií exponovanou s nízkým clonovým číslem.

Používal jsem předchůdce Zoner Photo Studia pro tvorbu webových fotostránek, existuje podobná funkce i v Zoner Photo Studiu 13?

Pro tvorbu webových fotogalerií má Zoner Photo Studio specifický nástroj, který najdete ve správci pod položkou Publikovat | Vytvořit galerii HTML. V průvodci tvorbou galerie najdete necelou dvacítku šablon galerií, které si můžete přizpůsobit vlastnímu vkusu, a to jak po stránce uspořádání, tak barevnosti a písma. Výsledkem vám bude galerie zapsaná přímo v HTML kódu, který nahrajete včetně fotografií na ftp server.

Transformovaný text je vidět pouze na pozadí, jinak je neviditelný.

Při vkládání textu pomocí nástroje Vložit text, můžete textové pole dále transformovat. Popsaný problém může mít dvě příčiny. Jednak je třeba vhodně zvolit barvu vloženého textu, která by měl být kontrastní vůči pozadí, zkontrolujte proto, jakou barvu máte zvolenou a případně vyberte jinou.

Druhou příčinou pak může být výběr nevhodného režimu krytí vrstvy. V roletce Režim najdete přes dvacet různých režimů krytí vrstvy s textem. Každý z režimů má jiný účinek na zobrazení a mnohdy i barevnost vkládaného textu. Zvolíte-li režim normální, mělo by se vše zobrazit korektně.

V článku o vkládání textu jste použili písmo, které nemohu nikde v Zoner Photo Studiu najít, poradíte mi?

Při vkládání textů do fotografií je standardně možné použít písma, která jsou již obsažena v operačním systému Windows. V případě že chcete využít jiného písma, je třeba jej doinstalovat. Písmo, které jsme použili my – Capture It – je volně ke stažení. Najdete jej společně s dalšími fonty na webu dafont, kde je ke stažení nepřeberné množství písem, řazených tematicky podle předpokládaného použití.

Pokud byste chtěli konkrétní písmo použít, pak je třeba jej stáhnout a doinstalovat do systému Windows. To se děje velmi jednoduše. V průzkumníku si otevřete složku C:\Windows\Fonts případně v ovládacích panelech klepněte na položku Písma. V obou případech se dostanete do složky s instalovanými fonty, do této složky pak zkopírujte stažený font, který můžete okamžitě začít používat v jakémkoliv programu včetně Zoner Photo Studia.

Doufám, že dnešní krátký průlet vašimi dotazy byl ku prospěchu práce se Zoner Photo Studiem a usnadní vám další práci. Budete-li mít další specifické dotazy či návrhy na úpravu, kterou byste se chtěli naučit, neváhejte a napište nám do diskuze pod článkem.

Poslední aktualizace 2. března 2011

15 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře