Pořád se učíme

Jeden by si myslel, že po tom všem fotografování ve stovkách různých situací a letech zkušeností s okem u hledáčku jej nemůže nic překvapit. Jenže pak přijdou nové příležitosti, které fotografa zase donutí přehodnotit svůj status.

Možná máte podobně jako já za sebou nádherný víkend. Počasí slibovalo polojasno, nakonec (alespoň na Jižní Moravě) z toho bylo mnohem víc jasno, a tak i ideální čas vyrazit někam ven.

Řekl jsem si, že se možná naposledy letos budu moct provětrat a konečně bych mohl i v ČR připevnit kameru GoPro na motorku a cestou pořídit nějaké fotky. Když už nic, tak třeba doplnit své album Na cestách na Zoneramě.

Kamera GoPro HD HERO 2 připevněná na „dvou kolech“.

Kromě jiného jsem zjistil, že přeci jen už je na dvě kola docela chladno, ale nadarmo to nebylo. Objevil jsem totiž na některých snímcích z „goupróčka“ jisté obrazové vady, které bych nepopsal jinak, než vlnění.

Celkový záběr.

Detail na zvlněný sloup.

Přiznám, byl jsem překvapen, protože jsem podobnou vadu ve statickém obraze dřív neviděl. Nebyla navíc zřetelná (a po bližším přezkoumání ani přítomná) na všech snímcích. Stačilo však chvíli se správnými klíčovými slovy vyhledávat na internetu, co by ono vlnění mohlo způsobovat. Odpověď se nacházela přímo na oficiálních stránkách výrobce.

Vlnění, které se projevilo prohnutím jinak rovných objektů na fotografiích, bylo zapříčiněno vibracemi. Řešením pak tyto vibrace ztlumit například podložením držáku kamery, případně změnit umístění kamery samotné. Dal jsem si to jako domácí úkol do příště (a snad na to nebudu muset čekat až do jara).

Nakonec několik málo koukatelných obrázků z cesty i přes vlnící se neduh bylo.

Jak je ale vidět, při focení i natáčení je pořád se co učit.

Poslední aktualizace 1. října 2013

20 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře