Pokud fotíte, užíváte si dění více, tvrdí studie

Až vás zase někdo příště osočí, že se vůbec nevěnujete svému okolí a schováváte se za fotoaparát a že takhle si přece nemůžete nic užít, odkažte ho na novou studii Americké psychologické asociace. Kristin Diehlová a Gal Zauberman pravděpodobně jako první provedli rozsáhlou studii, jak ovlivňuje fotografování lidské prožívání situací.

V sérii experimentů podrobili sledování celkem 2 000 účastníků. Ti měli za úkol vykonávat běžné aktivity, jako je obědvání nebo jízda autobusem. Část z nich měla za úkol fotografovat své zážitky, druhá část naopak se naopak fotografování zdržela. Následující průzkum zkoumal nejen to, jak si dané činnosti užívali, ale jak se cítili vtažení do děje a aktivity. A právě tento průzkum ukázal, že ta skupina lidí, která během své činnosti pořizovala fotografie, se cítila jako více zapojená do děje a více si celou aktivitu užívala.

Zajímavým poznatkem studie bylo, že účastníkům k zvýšení prožitku stačilo pořizovat pouze „mentální obrázky“, tedy pouze imaginární fotografie ve vlastní hlavě.

Fotografování účastníkům překáželo pouze u takových aktivit, kde se očekávalo jejich aktivní zapojení. Například, když se měli účastnit rukodělného projektu.

Celou studii najdete v angličtině ke stažení na stránkách Americké psychologické asociace.

Titulní fotografie: stokpic.com, Ed Gregory

Poslední aktualizace 25. června 2016

0 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Dáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích.Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Číst všechny články.

Komentáře