Podpora více RAW formátů

Pokud fotíte do RAW formátu, ale konkrétní formát vašeho fotoaparátu není zatím v Zoner Photo Studiu podporován, nabízíme vám jednoduché řešení. Nainstalujte si DNG konvertor. 

RAW není formát sám o sobě, ale označení surových dat přímo ze snímače přístroje, které je třeba dále zpracovat. Toto zpracování je bohužel komplikováno tím, že každý výrobce používá jiný způsob zápisu (někdy se liší dokonce model od modelu) a oficiálně nezveřejňují dokumentaci k těmto „svým“ RAWům. Zoner Photo Studio přímo podporuje formáty CRW a CR2 (Canon), NEF (Nikon) a DNG. A právě univerzální formát DNG (Digital Negative), který zavedla firma Adobe, vám umožní zpracovávat i valnou většinu ostatních RAW formátů (ORF, MRW, PEF a jiné méně běžné formáty). Firma Adobe k němu vyvinula (a stále aktualizuje) volně dostupný program Adobe DNG Converter, který umí skoro všechny druhy RAWů převést na formát DNG a Zoner Photo Studio je pak může dále zpracovávat.

Upozornění programu Zoner Photo Studio "formát snímku není podporován"

Pokud se tedy při přepnutí do RAW modulu setkáte s upozorněním, že „Formát snímku není podporován“, podívejte se nejprve, jestli máte nainstalovanou nejnovější aktualizaci. Na trh přicházejí stále nové a nové modely fotoaparátů a jejich zápisy RAWu jsou do Zoner Photo Studia postupně přidávány.
Pokud nepomůže aktualizace Zoner Photo Studia, stáhněte si na adrese
http://www.adobe.com/go/dng_converter_win
nejnovější verzi programu Adobe DNG Converter.

Instalace programu Adobe DNG Converter

Program si nainstalujte s předvolenou cestou (stačí při instalaci nic neměnit) – usnadní vám to další krok. V nabídce Zoner Photo Studia Nastavení – Možnosti (Ctrl+M) v položce Formát RAW najdete pole Konvertor RAW formátů na DNG. Nastavte si do něj plnou cestu k vašemu DNG konvertoru. Pokud jste při instalaci DNG konvertoru nic neměnili, stačí po kliknutí na obrázek složky odsouhlasit nabídnuté umístění.

Přidání DNG konvertoru v Možnostech programu Zoner Photo Studio

Výběr správné cesty pro DNG konvertor

Pak už jen Použít a váš RAW modul bude od této chvíle všechny RAW formáty zpracovávat pomocí DNG konvertoru. Získáte tak nejen podporu mnoha dalších druhů RAW formátů, ale někdy může převod přes DNG konvertor pomoci i k přesnějšímu zobrazení již podporovaného formátu, se kterým máte problém typu špatné zobrazení barev nebo příliš světlý či tmavý – oproti náhledu.

Nyní již můžete v RAW modulu Zoner Photo Studia zpracovávat i RAW formáty typu ORF a mnoho dalších.jpg

Nezapomeňte, že i program Adobe DNG Converter je průběžně aktualizován a doplňován o formáty nových modelů fotoaparátů. Pokud se tedy objeví nějaké další problémy s převodem RAWů, ujistěte se, že máte nainstalovanou nejnovější verzi DNG konvertoru a v programu Zoner Photo Studio k němu stále správně nastavenou cestu.

Poslední aktualizace 10. ledna 2011

11 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Blanka Dudašková

Komentáře