Plánujete nákup digitálu?

Vybrat si do ruky padnoucí digitální fotoaparát není úplně jednoduché. V záplavě výrobků, které jsou aktuálně na trhu, byste se sami orientovali několik dnů. Zkusme se společně dopátrat toho, kam sáhnout pro nový kousek.

Podobně jako tomu bylo v předchozím roce, tak i přelom letošního a příštího roku bude nadále ve znamení nezrcadlovek, tedy kompaktů s velkým snímačem a výměnnými objektivy. Výhodou takových to aparátů jsou malé tělo a velmi kvalitní optika, celkové rozměry kompletu však nebývají nejmenší a ergonomie mnohdy není žádná sláva.

Sony Nex 5 patří se chlubí maximálně kompaktními rozměry, opravdu byste ale chtěli fotit něčím, co je menší jak základaní zoomový objektiv?

Sony Nex 5 se chlubí maximálně kompaktními rozměry, opravdu byste ale chtěli fotit něčím, co je menší jak základaní zoomový objektiv?

Několik novinek z první poloviny letošního roku ukázalo, že výdobytky vyšší kategorie digitálů by se mohly dostat i do nižších tříd. Výrobci se již nesoustředí výhradně na rozlišení snímače, ale v některých případech soupeří v dosažené světelnosti objektivu. Nadále klesají ceny digitálních kompaktů, u zrcadlovek se ceny spíše stabilizovaly.

Proč vybírat digitál

Po novém digitálu se obvykle poohlížíme z různých důvodů. Někomu již nedostačuje funkčnost a vybavení stávajícího modelu, někdo narazil na omezení objektivu a potřebuje širší nebo naopak delší ohnisko, někdo se zase cítí na postup do vyšší ligy a plánuje koupi zrcadlovky či jiného fotoaparátu s výměnnými objektivy.

Letošní novinka z dílny Nikonu je jedna z nejmenších na trhu a přináší zcela novou řadu objektivů

Letošní novinka z dílny Nikonu je jedna z nejmenších na trhu a přináší zcela novou řadu objektivů

Ve všech těchto případech je pravděpodobné, že máte nějakého favorita. Obvykle zůstává většina uživatelů věrna značce, pokud jsou spokojeni, v opačném případě je na čase poohlédnout se po digitálu jiného výrobce. Pro ty z vás, kdo se chystají ke koupi prvního digitálu, je důležité především to, abyste si s fotoaparátem „sedli“. V opačném případě se budete trápit nad špatnými výsledky vašeho snažení a nikam to nepovede.

Jak aparát vyzkoušet?

Stran konstrukce je možné rozlišit několik skupin, jednak jsou to obyčejné kompakty na „cvakání“, další skupinou jsou mírně pokročilé kompakty, které již umožňují uživatelsky zasáhnout do nastavení. Na podobné úrovni výbavy jsou tzv. ultrazoomy, mají velmi podobné vybavení ale objektiv s minimálně 10 násobným, spíše však s 15-18 násobným zoomem. Dalšími dvěma skupinami jsou pak pokročilé kompakty a digitální zrcadlovky.

V případě ultrazoomových digitálů rapidně klesá použitelnost snímku s mírou vyzoomování objektivu. Pohybová neostrost je v takovém případě téměř pravidlem, protože při velmi dlouhém ohnisku (řádově 400 mm a více) není prakticky možné udržet aparát v ruce v klidu.

Pentax Optio X90 má 26 násobný optický zoom s nejdelším ohniskem 676 mm při světelnosti F5. Při takovémto ohnisku ani nezkoušejte fotit z ruky

Pentax Optio X90 má 26 násobný optický zoom s nejdelším ohniskem 676 mm při světelnosti F5. Při takovémto ohnisku ani nezkoušejte fotit z ruky

Když pominu všechny technické parametry digitálu, tak vám musí aparát jednoznačně padnout do ruky, abyste jej uměli ovládat. Ačkoli může být vaším snem malý žlutý kompakt s obřím dotykovým displejem, raději si to rozmyslete, protože dotykové ovládání většinou není úplně přesné a pohotové a velký displej má hrubý obraz, nemá-li vysoké rozlišení.

Na co se zaměřit při výběru digitálu

  • ohnisková vzdálenost objektivu – násobky optického zoomu, ideální počátek cca 28 mm
  • světelnost – čím je světelnost větší (číslo menší) tím lépe
  • stabilizace – smysl má mechanická stabilizace, elektronická obvykle jen zvyšuje citlivost
  • displej – kvalita zobrazení, čitelnost na slunci, věrnost podání barev
  • rozlišení snímače – nejvyšší není vždy nejlepší
  • pohyb v menu – práce s digitálem by měla být maximálně intuitivní

První kolo výběru zasvěťte parametrům, druhé kolo by však mělo proběhnout „in hand“ aby vás nečekalo po rozbalení nepříjemné překvapení. Velmi důležité totiž je, jak rychle se zorientujete v ovládání. Například u digitálních zrcadlovek pro začátečnické a pro pokročilé uživatele není prakticky žádný zásadní rozdíl ve vybavení, ale především v ovládání.

Poslední aktualizace 9. listopadu 2011

15 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře