Pět věcí, které mě nejvíc bavily na Photokině 2012

Během letošní Photokiny jsem rozhodně nestihl vidět a vyzkoušet všechny novinky, a to dokonce ani ty, které jsem si dopředu naplánoval. Vlastně mám dojem, že jsem toho stihl ještě trochu méně, než před dvěma lety, kdy jsem na prohlídku měl zhruba stejný, sám o sobě omezený, časový prostor.

Časově nabitý program byl zajištěn nejen rozměrností veletrhu, ale především i množstvím schůzek se zástupci různých firem, které jsem měl dohodnuté ještě před odletem do Kolína. Pět schůzek za den bylo sice maximum, po zbytek času jsem ale chtěl také procházet veletrh a vstřebávat zážitky a novinky.

1 – Sony HDR-AS15 Action Cam

Jako čerstvého majitele outdoorové kamery GoPro HD HERO2 mě zaujala novinka od Sony. Ta totiž uvedla Full HD kameru HDR-AS15, která má ambice populárnímu „gou próčku“ konkurovat. Optiku tvoří Carl Zeiss Tessar s úhlem záběru 170°, kamera pak nabízí stabilizaci obrazu a Wi-Fi rozhraní umožňující propojení s dalšími zařízeními. Navíc je prý ve vývoji aplikace pro mobilní telefony, která by vám hned měla ukázat, co s kamerou aktuálně zabíráte.

Ukázka jednoho z možných připevnění kamery Sony HDR-AS15 Action Cam.

2 – Srdce Nikonu

Hodně vzdušnému „stánku“ Nikonu dominovalo obří rotující srdce sestavené z desítek obrazovek a propojené s několika fotoaparáty, pomocí kterých jste se mohli zvěčnit a stát se tak alespoň na chvíli jeho centrem a následně součástí menších obrazovek.

Srdce složené z desítek obrazovek, stánek Nikonu.

3 – Objektivy od Sigmy na míru

Sigma oznámila přípravu nového příslušenství pro své nejnovější řady objektivů, které mimochodem začne rozdělovat do tří kategorií. Zařízení se bude dát připojit k bajonetu objektivu a propojit jej tak s počítačem. Následně s pomocí softwaru Sigma Optimization Pro v počítači upravit firmware daného objektivu a vyladit tak například jeho zaostření.

4 – Galerie Leica v Hale č. 1

Místem dobrým nejen pro odpočinek – stejně jako před dvěma lety tututu nestály davy návštěvníků a mohli jste si alespoň na chvíli oddechnout – byla Galerie Leicy, která tentokrát zabírala celou Halu č. 1. K vidění byly nejen snímky, které pořídil Nick Ut během války ve Vietnamu, ale mnohé další. Například černobílé zvětšeniny, které pomocí černobílého digitálního fotoaparátu Leica M Monochrome pořídil Jacob Aue Sobol, člen fotografické skupiny Magnum, na své cestě transsibiřskou magistrálou z Moskvy do Pekingu. Pozornost na sebe strhávaly ale i barevně povedené portréty Steva McCurryho nebo Platonovy Faces of Power (Tváře moci).

Pohled do instalace výstavy Jacoba Aue Sobola.

5 – Želízka v ohni

V neposlední řadě jsem se chtěl pochopitelně zaměřit i na žhavé novinky ve fotografické technice. Začalo to už v pondělí kdy jsem stíhal (přesně na čas) tiskovou konferenci Panasoniku, na které byl představen nový model bezzrcadlovky Panasonic Lumix DMC-GH3 a pokračoval jsem přesunem na tiskovku Canonu (oznámení nové fullframové zrcadlovky EOS 6D a dalších projektů). Konferenci Nikonu už jsem ten den bohužel nezvládl, vynahradil jsem si to ale den následující, kdy jsem měl možnost osahat si následně i nové bezzrcadlovky a kompakty Olympusu, včetně nově uvedených objektivů. Dále také fotoaparáty Fujifilmu, Sony a dalších výrobců a neopomněl jsem ani návštěvu stánku Lomography.

Tak zase za dva roky, Photokino!

Poslední aktualizace 24. září 2012

65 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře