https://www.milujemefotografii.cz/wp-content/uploads/2012/02/otvirak_hor1.jpg

Páteček: Za fotografickými obrazy

V sobotu jste si mohli přečíst dojmy a postřehy Petra Vilguse z návštěvy výstavy kontroverzního Davida LaChapelle. Den poté se s námi Tomáš Slavíček podělil o své fotografie i zážitky z cest po kambodžském Národním parku Bokor. Čtenářsky nejvíce navštěvovaným se však stala čtveřice tipů a rad pro úplné začátečníky od Jirky Vicherka. Obrazem jsme si připomněli vernisáž polaroidových fotografií a v Zoner Photo Studiu ukázali pokročilé úpravě portrétní fotografie, opět z ruky Tomáše.

Rychlý přehled

Společnost Canon zveřejnila svůj patent pro formát RAW videa, jehož vývojem se zabývá od července 2010, kdy byl patent udělen. Canon součastně vyvíjí kodek, který by daná data ze senzoru ukládal. Zvědavost v nás vyvolávají nároky na velikost takto pořízeného záznamu – rychlost přenosu dat se údajně pohybuje na 2,8125 Gb/s. Zdroj: www.eoshd.com.

Michihiro Yamaki – zakladatel společnosti Sigma a součastně její výkonný ředitel zemřel v pátek 27. ledna ve věku 78 let. Yamaki vedl společnost přes 50 let a toto dlouhé období od samého začátku až do své smrti udával její směr. Firma Sigma i celý fotografický svět se rmoutí nad smrtí tohoto vizionáře i fotografického nadšence. Zdroj: www.dpreview.com.

Francouzský výrobce MicroOLED zveřejnil OLED displej s pěti miliony obrazovými body, použitelném jako elektronický hledáček (EVF). Rozlišení displeje je 2560 × 2048 pixelů monochromaticky, reálně v barvách pak 1280 × 1024 px. Některé zdroje jako například Imaging Rescource se domnívají, že to může předznamenat konec optických hledáčků. Zdroj: www.dpreview.com.

microOLED, zdroj: www.dpreview.com.

Server Photography Bay informoval o pozvání na tiskovou konferenci společnosti Nikon. Ta si pro nás všechny připravila očividně nějakou novinku. Většina zdrojů se shoduje, že oním lákadlem má být dlouho připravovaná 36megapixelová DSLR Nikon D800. Konference proběhne 7. února, vydržíme dalších pět dní v napětí? Zdroj: www.photographybay.com.

V obrazech

Stránka Fubiz.net, která se zaměřuje na svět grafiky, kultury, produktů a trendů v digitálním umění, zveřejnila projekt Tima Mantoaniho: Behind Photographs, který zachycuje tváře fotografů společně s jejich nejslavnějšími nebo nejoblíbenějšími díly. Tim Mantoani na něm pracoval posledních pět let, zachytil přes sto padesát fotografů a k focení používal 20×24palcový Polaroid. Komentář (v angličtině) samotného autora projektu můžete shlédnout na přiloženém videu. Zdroj: www.fubiz.net.

Fotografický blog In Focus přišel s netradičním nápadem. Pomocí sociální sítě Google+ a Twitter se jeho editor zeptal svých čtenářů, jakou by uvítali fotografii konkrétní události či objektu, kvalitně zpracovanou a ve vysokém rozlišení. Z nejvíce populárnějších přání pak shromáždil výběr toho nejlepšího k požadovaným tématům – výsledek je nepochybně fascinující. Zdroj: www.theatlantic.com.

Fotografie na přání, In Focus, The Atlantic.

Společně s bostonským The Big Picture jsme se ohlédli za uplynulými zimními olympijskými hrami mládeže, které proběhly v průběhu ledna v Rakousku, ve výběru těch nejlepších snímků této sportovní události. Zdroj: www.boston.com.

Za kulturou

Bořivoj Hořínek představuje svou součastnou tvorbu v chebské galerii G4 . Většina děl tohoto autora se dá shrnout podle něj samého do slova „záznamy“. Ty vznikají autorovou manipulací s krajinou, která se z části může jevit jako landart. Výstava trvá do 3. března 2012. Zdroj: www.galerie4.cz.

Bořivoj Hořínek, Čtverec.

Pokud jste z Brna nebo z blízkého okolí, nezapomeňte využít vstupu zdarma na kteroukoli ze stálých expozic Moravské Galerie každý první pátek v měsíci. Nejbližší další volný vstup je tedy dnes, v pátek 3. února 2012. Zdroj: www.moravska-galerie.cz.

Video na konec

Na závěr naše oblíbené video, které ukáže, že fotografie je boj:

Okomentujte článek